7.7.2026
Yhdysvaltojen pitäisi hallita Grönlantia, ei Tanskan, maan presidentti Donald Trump sanoi toimittajille Turkissa uutistoimisto Reutersin mukaan.
Grönlanti on osittain itsehallinnollinen Tanskan alue.
Trumpin uhkaukset ovat kiristäneet Tanskan ja Yhdysvaltojen suhteita. Ne ovat kummatkin Naton jäsenmaita.
Trump sanoi kysymyksen Grönlannin hallinnasta vahingoittaneen Yhdysvaltojen suhdetta Natoon.
– Se vahingoitti suhdettani Natoon, koska Grönlanti ei auta Tanskaa. Tanska ei käytä rahaa auttaakseen Grönlantia, mutta se on tärkeä osa Yhdysvaltoja ja sitä ympäröivät kiinalaiset ja venäläiset laivat, eikä niin tule tapahtumaan, Trump sanoi.
– He eivät suostuisi siihen, vaikka käytämme valtavasti rahaa auttaaksemme heitä Venäjän kanssa.
Trump: Yhdysvaltojen pitäisi hallita Grönlantia
13
<50
Vastaukset 13
- Anonyymi00001
Miksi ei, ottaa vain palan eurooppaa kuleksimasta. Helppo homma, vähän sama mitä punaisen kortin deletoiminen jalkapallossa?
- Anonyymi00009
Trump kuvittelee olevansa maailman kuningas.
- Anonyymi00012
Anonyymi00009 kirjoitti:
Trump kuvittelee olevansa maailman kuningas.
Ihmettelen suuresti nykymenoa, ahnehditaan valtaa, valtaa pitävät tuntuvat olevan sokeita näkemään vain vallan halua, ajattelematta käytännön asioita juurikaan taustalla? Viidakon lakia yrittävät toteuttaa suuremman oikeudella pienempiä vastaan? Euroopassa tuntuu olevan eniten sitä laajakatseisuutta ja autoritaarisissa maissa omaa napaan tujottelua.
- Anonyymi00002
Pienen pienestä Suomea 6 kertaa suuremmasta alueesta ei toinna nostaa kansainvälistä meteliä, kuten ei siitä punaisesta kortistakaan:)
- Anonyymi00003
Trumpilta uhkaus: Kaikki sotilaat pois Euroopasta
Nato-liittolaisiaan toistuvasti kritisoinut Trump ei vaikuttanut erityisen hyväntuuliselta Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoğanin kanssa pidetyssä tiedotustilaisuudessa.
Trump kertoi, että ellei kokousta olisi ”pidetty Turkissa, jossa ystäväni sattuu olemaan hyvin vahva johtaja ja henkilö, olisi mahdollista, etten olisi tullut lainkaan”.- Anonyymi00004
No, kuka tuollaista vanhaa lääketokkuraista ukkoa joka postaa somessa puolenyön jälkeen edes tarvitsee?
- Anonyymi00005
Trump arvioi, että Putin ja Zelenskyi haluavat löytää sovun
Trump kertoi uskovansa, että sekä Venäjän presidentti Vladimir Putin ja Ukrainan Zelenskyi ovat halukkaita sovun löytämiseen. Trump sanoi toivovansa, että tämä tapahtuu pian.
Trump kertoi puhuneensa asiasta äskettäin Putinin sekä Zelenskyin kanssa.
Trumpin on määrä tavata huomenna keskiviikkona presidentti Zelenskyi.- Anonyymi00006
Onkohan Zelellä puvun takki päällä:)
- Anonyymi00007
Trumpille vain keltainen kortti, ja Grönlanti.
Ei tässä mitään ihmeellisempää nyt tapahdu. - Anonyymi00008
Kyllähän Trumppi oikeassa on. Ei Tanska, eikä eu-nato kykene Grönlantia hallitsemaan.
- Anonyymi00011
Kyllähän Trumppi oikeassa on,,, No ei sitten missään mielessä ole. Olet varmaan valmis Suomenkin antamaan tällä mafiosojen porukalle. Kaltaisiasi kusipäitä on Suomessakin aivan liikaa. Edustus puolueesi on takuulla kookoomus.
- Anonyymi00010
Trumpin liittolaisten öljy-yhtiö suunnittelee porauksia Grönlantiin
Grönlanti kuitenkin kiistää väitteet porausten luvista.
Texasilainen öljy-yhtiö Greenland Energy väittää löytäneensä Grönlannista miljardeja tynnyreitä raakaöljyä, kertoo The Guardian.
Yhtiön edustaja Robert Price kertoi paikallisille asukkaille, että yhtiöllä on tarvittavat luvat kaluston tuomiseen ja porauksiin. Grönlannin resurssiministeriö kuitenkin kiistää väitteet ja ilmoittaa, ettei alueella ole voimassa olevia etsintälupia.
Hanke kytkeytyy Donald Trumpin liittolaisiin, jotka ajavat Grönlannin liittämistä Yhdysvaltoihin. Esimerkiksi Louisianan kuvernööri Jeff Landry on visioinut Grönlannin voivan viedä jopa kaksi miljoonaa tynnyriä öljyä päivässä.
Erimielisyyksistä huolimatta Greenland Energy suunnittelee aloittavansa poraukset lokakuussa yhteistyössä huoltojätti Halliburtonin kanssa. Paikalliset viranomaiset, kuten pormestari Avaaraq Olsen, seuraavat tilannetta huolestuneina. He pelkäävät mahdollisten öljylöydösten edistävän Trumpin pyrkimyksiä ottaa alue Yhdysvaltojen hallintaan.
Mutta Grönlannin luonnonvaraministeriö sanoi, että toisin kuin Price väittää, mitään ”todellisia voimassa olevia lupia mihinkään etsintätoimintaan tai lupia näiden toimintojen valmisteluun” ei ollut. Onko meidän Stubb uskaltanut kommentoida asiaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a5681162- 63776
Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.259622- 53614
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o160603Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä166588Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.84562Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta115528Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht201504Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut20476