Samaan aikaan, kun hallitus leikkaa pienituloisilta ja köyhiltä, kokoomus on va

Anonyymi-ap

💩🎩💩🎩💩🎩✂️✂️✂️✂️nnnjjjj on
Samaan aikaan, kun hallitus leikkaa pienituloisilta ja köyhiltä, kokoomus on valmis jakamaan hyvävelihengessä kymmeniä miljoonia hankkeeseen, jonka rahoittamisen virkakunta on todennut riskaabeliksi, Koskela sanoo tuoreessa tiedotteessa.

Huolestunut Koskela jättää painavan viestin pääministeri Petteri Orpolle.

– Kun hallitus ei ole tämän enempää kiinnostunut hyvästä hallinnosta tai läpinäkyvyydestä, jotka molemmat kuuluvat keskeisesti demokratiaan, hallituksen sietää mennä. Orpon tulisi jättää hallituksen eronpyyntö jo tänään, Koskela jyrähtää.

Kansanedustaja Saara Hyrkkö (vihr) jätti puolestaan maanantaina uuden kirjallisen kysymyksen koskien kohuhanketta.

Hän muun muassa kysyy, onko pääministeri antanut tiedotusvälineille väärää tietoa sanoessaan, että tukipäätöstä tehdessään hallituksella ei ollut tietoa kilpailevista hankkeista.

25

134

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Rahaa on!

      Sanoi Häkkänen kun sotakonetta tilasi!



      Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok) sanoo, että Suomi on saamassa jättihankinnan.

      Häkkänen allekirjoitti Naton Ankaran huippukokouksen puolustusteollisuusfoorumissa 12 sopimusta, joiden on tarkoitus vauhdittaa puolustusteollisuutta.

      Kiinnostavin uutinen liittyy siihen, että Naton käyttöön hankitaan monikansallisesti enintään 10 kappaletta Saabin GlobalEye-koneita. Ilmavalvonnan suorituskykyä koskien allekirjoitettiin lisäksi aiesopimus, johon myös Suomi liittyi ja jossa tarkoituksena on hankkia samaa suorituskykyä kansallisiin tarpeisiin yhteensovittaen se Natolle hankittavan kyvyn kanssa. Lisäksi allekirjoitettiin aiesopimus Naton tiedustelu- ja valvontakyvyn kehittämiseksi miehittämättömien MQ-4C Triton- tiedustelu- ja valvontakoneiden osalta.

      – Olen erittäin tyytyväinen, että isossa kuvassa tällä vahvistetaan pohjoisen ulottuvuuden turvallisuutta ja Naton puolustuskykyä siellä alueella. Sen lisäksi koko liittokunnan puolustuskykyä ja puolustusteollista pohjaa.

      Kokonaisuuteen on Häkkäsen mukaan neuvoteltu liikkumavaraa kehysriihessä.

      Merkittävin ja isoin kokonaisuus on hänen mukaansa juuri Saabin GlobalEye.

      GlobalEye on Häkkäsen mukaan ennakkovaroitusjärjestelmä puolustuksen näkökulmasta. Elementtejä on kaksi, joista toinen on Naton yhteispooli. Siihen hankitaan tietty määrä koneita. Lisäksi maat tekevät vielä kansallisesti hankintoja omaan käyttöönsä.

      – Suomi on mukana tässä kokonaisuudessa ja meidän tavoitteena on jollain aikavälillä myös hankkia oma kone. Tämä on siis erittäin merkittävä Saabille ohjautuva Naton jättihankinta.

      Häkkänen sanoo koneen maksavan satoja miljoonia.
      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012126493.html

      • Anonyymi00002

        Suomi ostaa 400 miljoonan euron sotakoneen Saabilta

        Suomi ostaa oman GlobalEye-tiedustelu- ja valvontakoneen Ilmavoimille. Sen arvo on IL:n tietojen mukaan noin 400 miljoonaa euroa.

        Stubb: Global Eye -hanke merkittävä Suomelle

        Stubbin mukaan Global Eye -hanke tuo uusia merkittäviä suorituskykyjä Suomelle. Näitä suorituskykyjä Suomella ei olisi ilman Nato-jäsenyyttä.

        –  Suomen valtio ja suomalainen puolustusteollisuus tekee jatkuvaa yhteistyötä liittolaisten kanssa, Stubb sanoo.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Suomi ostaa 400 miljoonan euron sotakoneen Saabilta

        Suomi ostaa oman GlobalEye-tiedustelu- ja valvontakoneen Ilmavoimille. Sen arvo on IL:n tietojen mukaan noin 400 miljoonaa euroa.

        Stubb: Global Eye -hanke merkittävä Suomelle

        Stubbin mukaan Global Eye -hanke tuo uusia merkittäviä suorituskykyjä Suomelle. Näitä suorituskykyjä Suomella ei olisi ilman Nato-jäsenyyttä.

        –  Suomen valtio ja suomalainen puolustusteollisuus tekee jatkuvaa yhteistyötä liittolaisten kanssa, Stubb sanoo.

        Ilman toimivaa puolustusta ja hyviä ja järkeviä aseita, ei Suomea olisi. Silloin olisit jonottamassa ei-oota tuolla punaisella torilla.


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Ilman toimivaa puolustusta ja hyviä ja järkeviä aseita, ei Suomea olisi. Silloin olisit jonottamassa ei-oota tuolla punaisella torilla.

        Kaikea ei voi uhrata puolustuksen alttarille!

        Piikki ei ole loputtomasti auki!


    • Anonyymi00003

      Lomakauden jättimielenosoitus: HALLI TUS EROA!!!
      Kuka organisois pitkin maata?

    • Anonyymi00004
      • Anonyymi00007

        Elokuvan loppu on aivan sydäntäsähkevän hirvittävä. 😳

        Painajainen aivan pahimmasta päästä josta ei ole pakoa.


    • Anonyymi00006

      Sotiin varustaudutaan erilaisilla "pelotteilla".
      Pitäisikö varustautua rauhaan, yhteistyön ja ymmärryksen avulla?

      Mitä järkeä on tuhota ilmasto ja jopa planeetta MAA?

    • Anonyymi00008

      Entä sitten?


      Köyhien ongelma ei ole hallin rahoitus vaan oma köyhyys. Vaikka halli ei toteutuisi köyhä on edelleen köyhä. Turha toivoa lisää rahaa ilman että itse tekee töitä sen eteen

      • Anonyymi00009

        Joo etkö kuullut että köyhät ne maksaa verot ja kokoomuslaiset loiset vaan saa yritykukietuuksia joilla porsutaa elikkä ovat verottomia

        💩💩💩💩💩
        Mihin urpo laittoi varastamansa kansan eläke rahat työeläke kassasta oliko kansan lupa


        Äänestä💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩
        Kokoomus ei selvästikään halua talouskasvua
        Kokoomus vain lahjoo omia suurimpia rahallisia tukijoitaan veronalennuksill
        Kokoomus ei tarvitse talouskasvua, koska verovaroja/ lainaa voidaan jakaa katteettomasti yksityiselle puolelle. Kokoomuksen logiikalla tällainen talouden hoito on tehokasta ja tuottavaa

        Entisestään heikentynyt työllisyys, velkamäärän kasvu ym. ei vaikuta kokoomuksen rikkaiden veronalennuksiin näemmä mitään kaikki tavoitteet on siis saavutettuHallitus vaan jännää ja lomailee vaikka samaan aikaan selittää että tilanne on bakava

        Anonyymi-ap
        2025-08-05 20:45:52
        Ilmoita
        Mitäs jos hallitus menisi töihin

        Ministeri Sari Multala pahoittelee käytöstään Ruisrockissa myöntää olleensa humalassa


        Ministeri Sari Multala pahoittelee käytöstään Ruisrockissa – myöntää olleensa humalassaEi ollut yllätys ! Rikkaitten rikastuttaminen ei pelastanutkaan Suomea !


        Työttömyys kasvaa edelleen kohti loppuvuotta ja velka kasvaa. Oppositio teki välikysymyksen velkaantumisesta, jonka hallitus lupasi loppuvan.
        Lamahallitus on heittänyt roskakoriin tavoitteensa. Valtion talous menee hallitsemattomasti kohti syvää päätyä.🐄🐄🐄🐄🐄

        Miksi tyhmä kansa antaa äänensä eliitille

        Ei se teen heistä eliittiin kuuluvaa eikä rikkaampaa, vaan köyhempää
        Azeezah Kabeera
        Vuohi paimen


    • Anonyymi00010

      🐄🐄🐄🐄🐄

      Miksi tyhmä kansa antaa äänensä eliitille

      Ei se teen heistä eliittiin kuuluvaa eikä rikkaampaa, vaan köyhempää
      Azeezah Kabeera
      Vuohi paimen 💩💩💩💩💩
      Mihin urpo laittoi varastamansa kansan eläke rahat työeläke kassasta oliko kansan lupa


      Äänestä SDP vähiten huono

    • Anonyymi00011

      Yritysten saamat suorat tuet, verotuet ja energiatuet ovat jo noin kahdeksan miljardia, eli kahdeksan tuhatta miljoonaa. Se on enemmän kuin mitä yritykset maksavat yritysveroa. Kun lisäksi myyvät tuotteensa voitolla, on siinä varaa sitten maksaa isoja osinkoja.

      Yritykset tulevat irtisanomaan entistä enemmän työntekijöitä, joita tekoäly tulee korvaamaan.

      Kun yritysveroa on vähennetty EU-maiden toiseksi matalammaksi, 18 prosenttiin, niin kyllä suomalaiset tuotteet ovat kilpailukykyisiä, joten työaikaa pitäisi lyhentää, jotta työtä riittäisi 367 000 työttömälle työnhakijalle.

      Orpon hallituksen työehtojen heikennykset eivät ole tuoneet uusia työmahdollisuuksia tai työpaikkoja. Sen sijaan Suomeen on saatu EU:n pahin työttömyys.

      Pitäisikö yritystukia jakaa lähinnä niille yrityksille, jotka huolehtivat työntekijöidensä työllisyydestä eli työntekijöiden koulutuksesta uusiin digi-tehtäviin?

      • Anonyymi00012

        Rahaa on,sanoo petteri, kun hyväkaveri rahaa pyysi. Riikkuli on sammaa mielta.🥶 Jäätävää veronmaksajille..


    • Anonyymi00014

      Onko muka jollekin yllätys, että Kokoomus ajaa yksityisen sektorin yritysten etuja?

      • Anonyymi00015

        Ei todellakaan yllätä. Eka kertaa nyt julkisesti esillä tuollainen, että kun kavereille pitää rahaa saada, sitä runtataan ja junaillaan! Esitys tullut hallituksen pöydälle ohituskaistaa pitkin. Ei ole normaalisti haettu eikä lobbauksia ilmoitettu virallisesti.

        Silti Orpo kököttää laiturilla ja ilveilee, että ei tässä mitään epäselvää ole! Ei olekaan, kun ajatellaan, miten lähellä korruptiota liikutaan tässä asiassa.


    • Anonyymi00016

      Miten voi leikata pienituloisilta ja köyhiltä?! Eihän heillä ole mistä leikata, hehän ovat köyhiä!

      • Anonyymi00017

        Viimesijaisesta toimeentulosta leikkaavat joka on perutuslailla suojattu ja samaan aikaan oikein etsimällä etsivät sijoitus kohteita ulkomailta, siinä hengessä mistä löytyisi ulkovaltion kohde johon tunkea verovarojamme toisen kansakunnan tarpeiden tyydyttämiseksi. Tuo on maanpetos.


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Viimesijaisesta toimeentulosta leikkaavat joka on perutuslailla suojattu ja samaan aikaan oikein etsimällä etsivät sijoitus kohteita ulkomailta, siinä hengessä mistä löytyisi ulkovaltion kohde johon tunkea verovarojamme toisen kansakunnan tarpeiden tyydyttämiseksi. Tuo on maanpetos.

        Perustuslaissa ei ole sanottu, että ihmisellä on oikeus elää toisten rahoilla vuositolkulla!


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Perustuslaissa ei ole sanottu, että ihmisellä on oikeus elää toisten rahoilla vuositolkulla!

        Menee kottiin kasvamaan!

        Et selvästi tiedä mistä puhut!


    • Anonyymi00019

      Miksi suomessa hyväksytään kaikki rosvoaminen.Jos ei hallitus hajoa olisi Orpon ja Purran erottava.Muualla euroopassa pienemmästäkin erotetaan pääministeri jos tämän jälkeen saa Orpo ja Purra jatkaa on meillä vuosisadan huonoin hallitus. Onko tämä vaan pieni osa mikä tuli tietoon ihme kun kirstun vartia on komeroitunut hänen tulisi olla selittämässä miksi näin on käynyt,onko vihreät vellit laittaneet vatsan löysälle ettei uskalla edes pierasta.Vaippa huosuun ja menoksi haiseehan tämä touhu jo muutenkin.

      • Anonyymi00020

        Miten siinä käy kun moraali rapautuu ja heikompi aines ottaa vallan ja valvoo oikeuden jakoa itse?


      • Anonyymi00022

        Onko kirjoittaja täysin sekaisin ?

        EU-komissio ja IMF edellyttävät Suomelta julkisten menojen leikkauksia jotta velkaantuminen sekä alijäämä vähenevät !?

        Tätähän hallitus tekee !

        Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
        Esimerkkejä !

        Suomi 57-58% (maailman korkein luku) ?
        Ranska 57%
        Itävalta 55%
        Ruotsi 50%
        Saksa 49%
        Norja 49%
        Tanska 47%
        Islanti 46%
        Espanja 45%
        Israel 45%
        UK 44%
        USA 33%
        Sveitsi 32%


      • Anonyymi00027
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Onko kirjoittaja täysin sekaisin ?

        EU-komissio ja IMF edellyttävät Suomelta julkisten menojen leikkauksia jotta velkaantuminen sekä alijäämä vähenevät !?

        Tätähän hallitus tekee !

        Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
        Esimerkkejä !

        Suomi 57-58% (maailman korkein luku) ?
        Ranska 57%
        Itävalta 55%
        Ruotsi 50%
        Saksa 49%
        Norja 49%
        Tanska 47%
        Islanti 46%
        Espanja 45%
        Israel 45%
        UK 44%
        USA 33%
        Sveitsi 32%

        Miten Orpon hallitus on onnistunut?

        Miten tässä näin kävi? Hallitus päätti 10 miljardin sopeutuksista, VTV:n mukaan todellinen säästö on vain 3,5 miljardia
        https://yle.fi/a/74-20204795

        Siis 6,5 miljardia hukassa.

        Lisäksi Orpon hallitus tekee ennätysmäiset yli 70 miljardia alijäämää.

        Seuraavalta hallitukselta Orpon hallitus pienentää tuloja ja lisää menoja, esim. Länsiradan muodossa.

        Onnistuminen?


      • Anonyymi00028
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Onko kirjoittaja täysin sekaisin ?

        EU-komissio ja IMF edellyttävät Suomelta julkisten menojen leikkauksia jotta velkaantuminen sekä alijäämä vähenevät !?

        Tätähän hallitus tekee !

        Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
        Esimerkkejä !

        Suomi 57-58% (maailman korkein luku) ?
        Ranska 57%
        Itävalta 55%
        Ruotsi 50%
        Saksa 49%
        Norja 49%
        Tanska 47%
        Islanti 46%
        Espanja 45%
        Israel 45%
        UK 44%
        USA 33%
        Sveitsi 32%

        Tällä hallituksella säätötoimet on kohdennettu mielivaltaisesti ja rahaa löytyy kun kohde on mieleinen .valtio velkaantuu enemmän kuin ennen. Säätötoimet ovat lume jakaa rahaa työssäkäyviltä ja heikommassa asemassa olevilta tulonsiirtoina, rikkaille.


    • Anonyymi00025

      Tässä asiassa olen samaa mieltä. En ole koskaan kuulunut mihinkään puolueeseen, mutta kyllä Orpo ja Purra ovat toteuttaneet politiikkaa, joka on lähes täysin epäonnistunut. Etenkin kun ottaa huomioon tämän jättimäisen työttömyyden, se lienee Euroopan pahin! Kyllä köyhemmälle kansaosallekin kuuluu ihmisarvoinen elämä riippumatta puoluekannoista. Orpo tuntuu vähät välittävän siitä. Marinin hallituskausi oli tähän verrattuna monta luokkaa onnistuneempaa ja parempaa. etenkin köyhemmän kansanosan osalta. Koko kansan pitäisi olla hallitukseen tyytyväinen, ei vain rikkaimman kansanosan. Lisäksi näyttää siltä, että juuri näillä kahdella puolueella on tällä hetkellä heikot johtajat, vaikka luulisi niissä kummassakin puolueessa löytyvän sopivampiakin johtajia, ja varmaan löytyykin! Mielestöni Suomessa pitäisi hallituksen vaihtua. Näytöt on jo annettu. Ne eivät riitä!
      Arvelee Xerxes 2

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      26
      1989
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      885
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      131
      684
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      616
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      589
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      66
      527
    9. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      527
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      526
    11. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    12. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      513
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      482
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      33
      457
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    17. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      102
      424
    18. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    19. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe