https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ae11a0c0-c579-472b-8e35-8413ae3c0e60
"Suomi ostaa Saabilta huippukoneen – Tähän kaikkeen se kykenee
Uusi tiedustelu- ja valvontakone parantaa merkittävästi Suomen reagointikykyä.
Iltalehden tietojen mukaan kone maksaisi 400 miljoonaa euroa.
Kone kykenee havaitsemaan drooneja horisontin takaa jopa 650 kilometrin etäisyydeltä.
GlobalEye muodostaa tehokkaan yhdistelmän Suomen nykyisen tutkavalvonnan ja tulevien F-35-hävittäjien kanssa, arvioi Jarmo Lindberg."
Tuonkin koneen vihollinen saa tuohottua muutaman tuhannen euron dronella.
400 miljoonaa euroa vs 2000€.
Rahaa tuhlataa, sotavehkeisiin löytyy kyllä rahaa hyvinvoinnin kustannuksella.
"Suomi ostaa Saabilta huippukoneen – Tähän kaikkeen se kykenee
Uusi tiedustelu- ja valvontakone parantaa merkittävästi Suomen reagointikykyä.
Iltalehden tietojen mukaan kone maksaisi 400 miljoonaa euroa.
Kone kykenee havaitsemaan drooneja horisontin takaa jopa 650 kilometrin etäisyydeltä.
GlobalEye muodostaa tehokkaan yhdistelmän Suomen nykyisen tutkavalvonnan ja tulevien F-35-hävittäjien kanssa, arvioi Jarmo Lindberg."
Tuonkin koneen vihollinen saa tuohottua muutaman tuhannen euron dronella.
400 miljoonaa euroa vs 2000€.
Rahaa tuhlataa, sotavehkeisiin löytyy kyllä rahaa hyvinvoinnin kustannuksella.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Huvinvointia ei ole ellemme huolehdi puolustuksestamme.
Jos kaikki rahat menevät armeijaan, niin millä se hyvinvointi rahoitetaan?
LOL. Ei kaikki rahamme mene armeijaan, vaan vain pieni osa.
5% BKT:sta ei ole mikään "pieni osa". Puhutaan jopa 20 miljardista joka ikinen vuosi.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011324968.html
Käytännössä mitkään leikkaukset terveydenhuoltoon eivät tule kattamaan tuota summaa ja samalla kansa vain vanhentuu mikä taas nostaa terveydenhuollon menoja.
"5% BKT:sta ei ole mikään "pieni osa"."
Se on yksi kahdeskymmenesosa, eikä kaikki kuten sinä luulit. "Jos kaikki rahat menevät armeijaan".
"Puhutaan jopa 20 miljardista joka ikinen vuosi."
Vasta sitten, kun Suomen BKT on 400 miljardia.
Tyhmä, summaa pitää verrata valtion budjettiin, mikä on nyt noin 80 miljardia. BKT on noin 280 miljardia, siitä 5% on 14 miljardia ja 14 miljardia olisi nykyisen kokoisesta budjetista 17,5%, aivan liikaa.
Mikään hinta ei ole liikaa siitä, että olemme turvassa naapurimaamme fasistiselta diktatuurilta tiltunen.
Hevonpaskaa tiltu!
Tyhmä mies jälleen olet, turvaa saa ilman älytöntä satsausta aseisiin, lienee sinulle vierasta, koska olet tunnettu paskahousu, lahkeeseen valahataa jos jossain vähän risahtaa.
LOL. Tiltua harmittaa, etteivät venäläiset sotilaat voi tulla Suomeenkin varastamaan lapsiamme, tappamaan, raiskaamaan, kiduttamaan ja ryöstämään suomalaisia kuten nyt ukrainalaisia.
Puhu vaan omasta puolestas. Venäjällä asuu tälläkin hetkellä suomalaisia.
Se on sinun venäjäs, ei se, mikä tuolla todella on, koska et ole kuulemassa venakoiden kertomuksia siitä, miten asiat todella on.
Ja se miten paljon noit juttuja lämpimikses kerrot, kertoo siitä, että suomalaiset kykenee samaan. Vai luuletko, että ihmiset missään kykenee käyttäytymään sodan alettua lopulta sivistyneesti?
Myös Sveitsissä asuu tälläkin hetkellä suomalaisia, mutta sekään ei kuulu tähän asiaan yhtään mitenkään.
"Se on sinun venäjäs, ei se, mikä tuolla todella on, koska et ole kuulemassa venakoiden kertomuksia siitä, miten asiat todella on."
Minäpä seuraankin uutisia siitä, mitä ihailemasi venäläiset tekevät tällä hetkellä Ukrainassa enkä siis halua samaa Suomeenkin.
"Ja se miten paljon noit juttuja lämpimikses kerrot, kertoo siitä, että suomalaiset kykenee samaan. Vai luuletko, että ihmiset missään kykenee käyttäytymään sodan alettua lopulta sivistyneesti?"
Kaikki eivät varmasti kykene, varsinkaan, kun heitä on kiihotettu vuosia valhepropagandalla, kuten nyt venäläsiä on kiihotettu.
Putlerin trollikoirien kaikkien lajien asintuntemus on kyllä hämmästyttävää mutta ei poikien mosseen bensaa Venäjältä löydy 😅
No voi nyyh. Onko sulla yleensäkään koskaan todella mitään asiaa?
Häkkäsen silmät oikein kiiluu, kun pääsee tuhlaamaan kansakunnan varoja ja leikkimään tärkeää miestä Nato-kokouksessa. Puolustuksesta pitää toki huolehtia, mutta tätä kaverikapitalismiporukkaa ei saa päästää sitä tekemään, eikä kokoomuslaisia kenraaleita.
Puolustusmäärärahat pitää käyttää järkevästi.
Ruotsi muuten tarjosi tätä konetta osana Gripen-pakettia, mutta ei silloin kenraaleille kelvannut. Piti saada Cadillac, ei Volvoa.
Nyt kun Volvosta tuli yht'äkkiä Nato-kelpoinen ja vieläpä eurooppalaisen Naton symboli, niin kummasti asia muuttui. Herää kysymys, millä kriteerein se F35 päätös tehtiin?
Harmittaako sinua vieläkin Suomen hävittäjävalinta F-35, kun ne eivät näy venäläisten hävittäjien tutkissa ennen kuin myöhäistä?
Ei vaan se, etteivät lennä, kun Trump saa sopivan kohtauksen. Gripen lentäisi ja Saabin silmät apuna.
Ja tietysti asiassa voi nähdä rahankin. Miksi ostaa kaikki USA:sta, joka vaan pilkkaa meitä, kun Euroopassakin on hyvää kalustoa tarjolla? Nyt esim. tuo Saab. Gripen olisi myös meille aivan riittävä hävittäjä, koska drooni on se tulevaisuuden sotakone. Ei häiveen takia, vaan määrän.
Niinhän ne sanoo, ettei näy. Mutta kuten venakot kertoi: "Ja mitä muuta on? Emme kerro niistä".
No milloin se Trumpushka on estänyt F-35:a lentämästä?
F-35 oli vertailuissa Suomen tarpeisiin ylivoimainen tiltujen suosittelemaan Gripeniinkin nähden.
LOL. Se nyt vain on tosiasia, että F-35 on ylivoimainen venäläisiinkin hävittäjiin nähden.
Suomen lentokaluston saa kriiseissä piiloon peruskallioiden suojaan.
Siellä sen on sitten paras pysytelläkin visusti.
Jep ja muurata ovet kiinni
Siinä taas joku ei tiennyt yhtään mitä puhuu.
Ei noilla koneilla rintamalla kurvailla.
Mitä sitten? luulitko että droonit lentävät vain rintamalla? MUAHHHAHA;MUAHHHHAHA;MUAHHHHAHA!
Ei tiedustelukone ”tuhoa” drooneja! Se vain havannoi!
Meillä perustetaan tuota pikaa tarvittaessa lentokieltoalueet, siellä eivät droonitkaan saa lennellä.
Etkö osaa suomea? Ei voida sanoa, että "siellä eivät droonit saa lennellä", koska dronella ei ole omaa tahtoa.
” Taas tuhlattiin satoja miljoonia lentokoneeseen, jonka saa tuhottua muutaman tonnin dronella”
Entä sitten? Montako Suomen ilmavoimien konetta on tuhottu drooneilla viime vuosina?
Täysin asiaton turha kysymys. Mut ehkä sulta puuttuu haasteet?
Saab oli kaikilla kriteereillä HX-evaluation FLOPPI niin Meteor- ohjusten kuin GlobalEye koneidenkin kanssa, arvioi Jarmo Lindberg.
Miten GlobalEyesta nyt olisi muka kehittynyt maailman paras?
Jarmo Lindberg on sekaisin?
Jarmo Lindberg on kokkare joka hurahtanut jenkkilään.
Jokainen upseeri, joka ei osaa venäjää (pari sanaa ei riitä), ja uhoaa "kotimaan puolesta" aiheuttaa ongelmaa niille, jotka osaa venäjää, eikä uhoa kotimaan puolesta, vaan selviytymisen puolesta.
Montako Ukrainan Suomea moukaroivaa TAPPAJA-droonia on tuhottu Nato-suomen ilmavoimien koneilla meneillään olevan viimeisen vuoden aikana?
Ja kun te perustatte tuota tuota .. nuo lentokieltoalueet, niin ei sielä lennä F-35 kalkkunat, koska ne eivät ole lentokelpoisia.
Eikä siellä Ukreainan TAPPAJA-droonitkaan saa lennellä, muttaa ne lentää' vaan ja MOUKAROIVAT Suomea kenenkään kukenemättä sitä estämään..
Mitä ihmettä selität?
Missä dronet on moukaroinu?
Hän selvästikin kertoo, että Venäjältä ovat mielenterveyslääkkeet lopussa.
Itse teit sen kirjoituksen, jotta pääsisit kertomaan tuon mielipiteen?
Onko sulla muutakin elämää kuin Venäjä?
Vodkako lopussa, tuskin vain...
"Itse teit sen kirjoituksen, jotta pääsisit kertomaan tuon mielipiteen?"
En tehnyt. Kirjoitan täällä vain ja ainoastaan tällä yhdellä rekisteröidyllä nimimerkilläni. Kirjoitus oli aivan selvästi jonkun vapaata ja demokraattista Supmea yli kaiken vihaavan Venäjän tiltun.''
"Onko sulla muutakin elämää kuin Venäjä?"
Toki. Onko sinulla itselläsi?
"Ei vaan se, etteivät lennä, kun Trump saa sopivan kohtauksen. Gripen lentäisi ja Saabin silmät apuna."
On se huvittavaa kun mv-lehden lukijakunta esiintyy sotilasasiantuntijana.
Lahkeisiinsa pissineet sivarit toistelevat marakatin lailla samaa MV virsikirjaa....
Onko tää palsta sun ainoa elämäs?
Antti Häkkänen kertoi ettei Saabin GlobalEye tiedustelu- ja valvontakoneen hankkiminen Suomelle aiheuta lisää kuluja veronmaksajille, eli menee puolustusvoimien budjetista.
Ja Purra pierasee puolustusbudjetin TAIKASEINÄSTÄ, ilman Suomalaisia veronmaksajia?
Ei lopulta juur kellään oikeastaan mitään asiaa.