Rustataanko kokoomuksen päämajassa tekoälyllä sopivaa vastausta, kun jäätiin kiinni korruptiosta, vai mikä maksaa? Missä on se peräänkuulutettu vastuunkanto?
Muistelkaa millä kriteerein Antti Rinteen tai Anneli Jäätteenmäen piti erota? Tehdäänkö nyt Orpon kohdalla poikkeus, kun maan taloustilanne on niin heikko, ettei siinä tunnu yksi 35 miljoonaa missään?
Miksi Orpo on hiljaa?
31
98
Vastaukset 31
- Anonyymi00001
Orpon älylasit on hukassa.
- Anonyymi00017
"Orpon älylasit on hukassa."
Eipä niitä näytä olevan aloittajallakaan!!! Probakandalasit sentään äärivihervassuTrolli löysi, jotta moisia satuja pystyi kirjoittamaan. - Anonyymi00027
Anonyymi00017 kirjoitti:
"Orpon älylasit on hukassa."
Eipä niitä näytä olevan aloittajallakaan!!! Probakandalasit sentään äärivihervassuTrolli löysi, jotta moisia satuja pystyi kirjoittamaan.Ovatko YLE;n uutiset siis satuja, - tai professoreitten arvioinnit tapahtuneesta ?
Taidat olla itse se Trolli ja vielä pelle kaiken päälle kun yrität muttaa tosiasiat propåagandaksi ?
- Anonyymi00002
KOKOMUSTAN VASTAUS VIIPYNEE, KOSKA HANTTI ON HANKKIMASSA 400 MILJOONAN LENTOKONETTA.
HÄN EI NYT VETÄMÄÄN TYÖRYHMÄÄ, KUN ONGELLAKIN OLISI KÄYTÄVÄ!- Anonyymi00003
VALTELIAS KOLMAS MIES!
- Anonyymi00030
LÄHTEEKÖ OIKEUSKANSLERILLEKIN TEKOÄLYN LUOMAT VASTAUKSET?
- Anonyymi00004
Orpo reppana on piiloutunut kun pelkää ja "en muutakaan keksinyt" valheita vielä avustajat rustaa paperille. Reppana on olevinaan vuosilomalla kun oikea suoraselkäinen pääministeri olisi samassa tilanteessa ollut kokoajan kertomassa mitä tapahtui.
- Anonyymi00005
Orpo on kuin jänis joka pelon hetkellä työntää päänsä pensaaseen ja luulee ettei kukaan huomaisi pystyssä olevaa ahteria pensaan edessä.
- Anonyymi00013
HEI, OLEN LOMALLA NYT!
- Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
HEI, OLEN LOMALLA NYT!
JOKU TOLOKKU HAASTATTELUIHINKIN ON OLTAVA,
KRAVATTIKIN ON RIISUTTU NÄYTTÄVÄSTI! - Anonyymi00018
"Orpo reppana on piiloutunut "
TUOTA "piiloutumista" kutsutaan meillä täällä SUOMESSA KESÄLOMANA!!! Sen verran rankkaa on Orpon hallituksella ollut KORJATESSAAN 2019-2023 KAUHUKABINETIN aiheuttamia sotkuja, että varmaan ihan mielellään viettää hyvin ansaittua lomaansa ja jättää nämä opposition kehittämät "myrskyt vesilasissa" IHAN OMAAN ARVOONSA!!!!!
- Anonyymi00006
Puolangan mökissään istuu ja keksii ketä vois osoittaa vastuunkantajaksi seuraavaksi.Aika törkeetä osoittaa avustajia....onks ne oikeesti päättäjän asemassa,huhhuh,jos näin on.
- Anonyymi00010
Ihmetten Orpon vaimoa joka on syyttäjä, luulisi hänen ymmärtävän oikean ja väärän eron ja opastavan Petteriä? Vai, ovatko molemmat samasta puusta veistettyjä?
- Anonyymi00015
Anonyymi00010 kirjoitti:
Ihmetten Orpon vaimoa joka on syyttäjä, luulisi hänen ymmärtävän oikean ja väärän eron ja opastavan Petteriä? Vai, ovatko molemmat samasta puusta veistettyjä?
Näyttää vahvasti korruptiolta ja vaalirahoittajan tukemiselta. Mitä mieltä on Petteri Orpon vaimo asiasta ja miten toimisit jos joku muu toimisi kuvatulla tavalla?
- Anonyymi00026
Anonyymi00015 kirjoitti:
Näyttää vahvasti korruptiolta ja vaalirahoittajan tukemiselta. Mitä mieltä on Petteri Orpon vaimo asiasta ja miten toimisit jos joku muu toimisi kuvatulla tavalla?
Onko syyttäjänlaitoskin mädäntynyt?
- Anonyymi00007
Orpo ei keksi taaskaan mitä selittää. Tai ei jaksa selittää.
- Anonyymi00008
"Turun tautia" pitää hieman rukata, kun sovelletaan valtakunnan tasolle...
- Anonyymi00009
Häkämies on lomalla ei ole antanut ohuita mitä sanoa
- Anonyymi00011
Turunjunan pysäkkiä suunnitellaan Gardea pihaan!
- Anonyymi00019
"Turunjunan pysäkkiä suunnitellaan Gardea pihaan!"
Eipä taida SSDP keretä enää, sopparit tehtiin jo 2020
https://www.sdp.fi/ajankohtaista/sdpn-eloranta-turun-tunnin-juna-etenee-vauhdilla/ - Anonyymi00021
Anonyymi00019 kirjoitti:
"Turunjunan pysäkkiä suunnitellaan Gardea pihaan!"
Eipä taida SSDP keretä enää, sopparit tehtiin jo 2020
https://www.sdp.fi/ajankohtaista/sdpn-eloranta-turun-tunnin-juna-etenee-vauhdilla/''Tunnin juna'' Sipilän hallituksen (kepu, kokkarit, persut) loistava idea.
https://www.epressi.com/tiedotteet/kaupungit-ja-kunnat/tunnin-junan-suunnittelu-kaynnistetaan.html
- Anonyymi00012
"En muuta keksinyt".
Osoittaa kansan halveksuntaa.
Luulee, että mikä paska vaan menee läpi.
Ei ole väliä mitä suoltaa suustaan. - Anonyymi00016
"kun jäätiin kiinni korruptiosta"
Kannattaa aloittajankin ihan ensin tutustua, mitä termi korruptio tarkoittaa....
Oppositio huutaa kuula punaisena hallitukselta lisätoimia 2019-2023 romahtaneeseen työllisyystilanteeseen... Nythän on tarjolla 800Miljoonan hallihanke, jonka työllistävä vaikutus on tuhansia työtunteja, johon Orpon hallitus lupasi VALMIISEEN HALLIIN 35Miljoonan tuen!!!
Verrataanpa tuota 35Miljoonaa vaikkapa edellisen hallituksen 2023 tuoman 75000 uuden suomalaisen "aiheuttamiin" korruptio (uusia äänestäjiä SSDP:lle) kuluihin!! JOS kuluiksi lasketaan vaikka VAIN 2000€/kk/hlö ovat kulut noin 2000Miljoonaa VUODESSA!!!! En muista, että tuolloin oppositiossa olleet Kokoomus tai Perussuomalaiset olisvat pyytäneet eduskuntaa lomilta, pohtimaan moista "INVESTOINTIA" vaikka maan oma talous SAKKASI todella pahasti, saimme tuolla 2019-2023 hallituskaudella liki 60000 omaa työtöntä ja 60000 sotapakolaista 250000 EU:n ULKOPUOLELTA tulleen maahanmuuttajan ohella!!!!!- Anonyymi00022
''Sanna Marinin (sd.) hallituksen (2019–2023) kaudella työllisyystilanne parani merkittävästi. Työllisten määrä kasvoi hallituskauden aikana yli 100 000 hengellä ja työllisyysaste nousi historiallisen korkealle, noin 74 prosenttiin.''
Orpon hallituskaudella....
2023: 73 000 maahanmuuttoa
2024: 64 000 maahanmuuttoa
2025: 50 000 maahanmuuttoa
Hyvin vastustettu :) - Anonyymi00023
Kokeilepa ummetusvaivaasi Levolacia.
- Anonyymi00024
Korruptio tarkoittaa juuri tätä, eli julkisen rahan kanavoimista omalle etupiirilleen, kun taustalla on oletus paremmasta vaalirahoituksesta.
- Anonyymi00028
Anonyymi00023 kirjoitti:
Kokeilepa ummetusvaivaasi Levolacia.
Saitko siitä apua ?
- Anonyymi00025
Orpon harhautus ?
Orpo kertoi, että rahoitusvaihtoehtoja arvioitiin 2024 valtiovarainministeriössä.
Hänen mukaansa suunnitelmat täsmentyivät vuonna 2025, jolloin ”avustusta pidettiin perusteltuna, koska sillä arvioidaan olevan myönteisiä talous- ja työllisyysvaikutuksia”.
Orpon vastauksesta saattoi saada kuvan, että myönteiset arviot hankkeen talous- ja työllisyysvaikutuksista olisivat VM:n tekemät. - Anonyymi00029
Kokoomuksen ja Orpon vaalirahoittajat ovat käskeneet Orpon olemaan ihan hiljaa.
- Anonyymi00031
Orpo on tehnyt tarpeeksi, nyt on aika huilia ja palautua, että jaksaa sitten eläkevirassaan raahautua pelipaikalle aina perjantaipäivisin lukemaan ilta-Sanomat.
- Anonyymi00032
Mikä on seuraavissa vaaleissa Kokoomuksen uskottavuus vaalilupauksissa?
Kyllä siinä tekoälyä pitää käyttää, miten kansaa taas höynäytetään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061281
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94908Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31814- 66703
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93642- 32635
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43533- 10476