Terveyspalvelut ajautumassa katastrofiin

Anonyymi-ap

Sellainen henkilö, joka ei sairasta tai läheinen ei ole sairas, ei tiedä kuinka toimimaton hyvinvointijärjestelmä on.
Lääkäriin pääsy on vaikeaa. Ihmistä pompotellaan sinne sun tänne. Erikoissairaanhoitoon pääsy on vaikeaa. Lääkäreitä ei ole riittävästi. Sairaalasta kotiutetaan sairaana ja vain yksi akuutti asia hoidetaan kerralla. Potilasta ei hoideta kokonaisvaltaisesti.
On väärin, että esim. Pohde maksaa puolueille korvauksia ja johtajat saavat ylisuurta palkka ja kokouspalkkiot ovat ylisuuria.
Tavallista potilasta riistetään. Puolueet ja päättäjät ovat muuttuneet ahneiksi oman edun tavoittelijoiksi. Kaikki puolueet ovat samanlaisia. Ei päättäjiä kiinnosta terveydenhoito vaan kokouspalkkiot.
Jos erilaisten yhdistysten johtajilla on ylisuuret palkat, niin sama juttu on Pohteella.
On aikea ymmärtää miten tähän tilanteeseen on tultu.
Toivottavasti eduskunta päättää eutanasiasta, koska se on paras ratkaisu vanhuksille ja monisairaille. Onneksi eutanasian saa muualla Euroopassa.
Edes seurakunnat eivät reagoi tähän tilanteeseen.
Mikä on tilanne muutaman vuoden kuluttua, koska Suomesta loppuvat pian rahat.
Siis päättäjät älkää olko ahneita.

9

215

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      En ymmärrä miten voi verotus olla niin korkeaa kun eihän me edes enää olla hyvinvointivaltio. Lähes puolet uudesta sukupolvestakin on työkyvyttömiä. Neuvon että kellä ikinä koulutusta ja oikeastaan mitään 3500 ylittävää palkkatasoa muuttakaa Ruotsiin.

    • Anonyymi00002

      Norjaan kannattaa muuttaa. Siellä on valtiolla rahaa.

    • Anonyymi00003

      Kelan sivuilta löytyy tieto, mitä matkakustannukset ovat tulleet maksamaan henkilökohtaisesti sairauden takia. Kesäkuun loppuun mennessä summa on jo 2 199,32 €. Tästä summasta oma vastuu on 300 €. Valtiolle on tullut kuluja 1 899,32 €. Tätä se tarkoittaa, kun terveyspalvelut viedään kauemmaksi ja kauemmaksi. Kannattaako heikentää palveluja Sievissä ja Oulaisissa.

    • Anonyymi00004

      Kun kotona sairastuu ja alkaa tilaamaan am
      bulanssia. Sitä ei välttämättä saa. Pitää soittaa numeroon 116117. Sinne pitää kertoa koko sairaushistoria. Tuossa numerossa päätetään saako tilata ambulanssin, saako
      Kelakyydin vai pitääkö viedä potilas omalla autolla. Sitten jos on kello vaikka15.00 käsketään viemään Ylivieskaan. Kun epäilin, että siellä on ruuhkaa ja kyse on kiire tapauksesta ja kysyin eikö voi mennä suoraan Oulaisiin. Lupasivat selvittää ja ilmoittivat soittavansa. Soittivat ja sai viedä potilaan Oulaisiin omalla autolla kieli keskellä suuta. Piti varoa ettei vain aja kolaria.
      Kyse oli kiireellisestä tapauksesta.
      Kiireellisyys ei enää toiminut Oulaisissa.siellä pitää jonottaa.
      Sitten kun pääsi tapaamaan lääkäriä hän totesi, että potilas pitää viedä Ouluun. Ehdotti omalla autolla vientiä. Siihen en suostunut. Sai Kela- kyydin ja sitäkin piti odottaa.
      Potilas on ollut hoidossa aikaisemminkin ja papereissa lukee, että aina saa soittaa ja aina saa apua. Se tarkoittaa tässä järjestelmässä lähintä terveyskeskusta.

      Tässä kaikessa turhautui aikaa 6 tuntia ennenkuin potilas oli kirurgin käsittelyssä.

      Välissä monta terveysalan asiantuntijaa, jotka eivät ymmärtäneet tilanteen vakavuutta.

      Mikä nyt on tullut tutuksi. Terveydenhoitopalvelut eivät toimi Sievissä, ei Oulun Eteläisessä
      Ne toimivat ainoastaan suurissa kaupungeissa. Siellä pääsee suoraan päivystykseen.

      Maalla asuminen on kai mukavaa, mutta terveyspalvelujen osalta hengenvaarallista.

      Päättäjät eivät huomioi päätöksissään maaseutua. Jos on vakavampi sairaus, niin turvallisinta on asua ison sairaalan lähellä.

    • Anonyymi00005

      Mihin sitä rahaa menee.
      Umts, Uniper kehitysapu datakeskukset.
      Jos noilla hoidettais ja hoitohenkilökunnille maksettaisiin,
      raha jäisi kiertämään suomessa.

    • Anonyymi00006

      Niin on. Onneksi meidän perhe asuu isossa kaupungissa. Tulkaa pois sieltä.

    • Anonyymi00007

      Kyllä minä oon pohteelta saanut aina hyvää palvelua, vaikka Sievissä asunkin.

    • Anonyymi00008

      Tulkaa pois sieltä erämaasta. Palvelut viedään isoihin keskuksiin. Tämä on tosiasia.

    • Anonyymi00009

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      881
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      848
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      756
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      710
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      584
    6. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      61
      553
    7. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      549
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    10. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      59
      527
    Aihe