🤔🐣🖥 ja juoksevat 65 km tunnissa. Ai mitenkäkö strutsit liittyvät ikävään? Tänään avattiin strutsilive, jossa seurataan strutseja kuukauden päivät. Kanavalla voi ikävän hetkeksi unohtaa kun seuraa pikkutipujen kasvamista. Ne ovat tosin vielä hautomossa pari päivää ennenkuin tulevat maailmaan tepastelemaan.
https://www.mtv.fi/video/b9b036342df6f39f6daf/strutsilive
Strutsit on 2,8 metrisiä
25
142
Vastaukset 25
- Anonyymi00001
Huomenta palstaäijän hologrammi, joko joku on vastannut sinulle että ookoo? TT
- Anonyymi00002
Tepastelisivatpa kaipaajat täällä kaivattunsa luo vaikka tuon 65km tuntinopudella.
- Anonyymi00016
Eka taitaa olla jo eetterissä? Eilen näin pätkän videota, jossa jo nokalla puhlaistu kuori.
- Anonyymi00003
Strutsit voisivat korvata sähköskuutit ja nuorison mopot, jos ne kouluttaisi palvelemaan ihmisiä.
Todella. Ne olisivat turvallisia ajopelejä kun osaavat väistää esteitä. Lisänä strutsista saa ruokaa. Strutsin muna painaa 1,5-2 kg. Siitä riittää syömistä pitkään.
lounas.ajatus kirjoitti:
Todella. Ne olisivat turvallisia ajopelejä kun osaavat väistää esteitä. Lisänä strutsista saa ruokaa. Strutsin muna painaa 1,5-2 kg. Siitä riittää syömistä pitkään.
Strutsi munii 1-2 munaa viikossa. Vuodessa siis 40-70 munaa.
- Anonyymi00004
Kyllä tämä Ikävä- palsta täällä on täynnä pelkkää roskaa.
Voithan sinä mennä sellaisille palstoille jotka sinua kiinnostavat. Ei täällä tarvitse valitella.
- Anonyymi00006
Ihan sitä ihtiään on, hyvä kun tajusit jo
- Anonyymi00010
lounas.ajatus kirjoitti:
Voithan sinä mennä sellaisille palstoille jotka sinua kiinnostavat. Ei täällä tarvitse valitella.
Asian toteaminen ei ole valittamista.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Asian toteaminen ei ole valittamista.
Juu aika köyhä tuotos tämä palstaäijän tekele eikö olekin? Sillä siitä särystä pääsee kun senkun sisäistää
Anonyymi00011 kirjoitti:
Juu aika köyhä tuotos tämä palstaäijän tekele eikö olekin? Sillä siitä särystä pääsee kun senkun sisäistää
En oikein ymmärrä miksi mlnun väitetään pilaavan palstan. Huvikseni katsoin profiilistani aloitukseni. Edelliset on 11.7, 8.7, 2.7, 30.6, 25.6 ym. Niitä on senverran harvakseltaan, ettei ne voi muodostaa koko palstan ilmettä. Enemmän täällä on noita hajuja ym. outoa. Lisäksi nämä erottaa tunnuksestani, joten fiksu jättää lukematta.
- Anonyymi00005
Tälle tyypille kirjoitin alkuaikoina tänne tultuani jotain ja tää vastasi tyyliin nyt se sun ihailija kirjoittaa mulle, voitko sanoa sille, ettei mua kiinnosta.
Ihmetystä herättää vasta nyt, kun ymmärrän jo paljon enemmän, mistä tää pystyi tietämään, kuka mä oon, mutta pitihän sen tietää jotain kautta sekä myös sen henkilön, kenen takia täällä olin. PikeNyt kyllä keksit omiasi. En ole sinun kanssasi kirjoitellut. Mun ptofiilissani lukee ketä käyn täällä ikävöimässä. Mua ei kiinnosta muiden kirjoitukset. Enkä ymmärrä miksi mua yritetään niihin sotkea.
Olen tehnyt rekisteröidyn nimimerkkini sen takia ettei minua sotketa palstan "tarinoihin" ja toisaalta siksi, että kaipaus erottaa mun kirjoitukset täältä. Rekisteröidyn nimimerkin profiilista näkee ksikki sillä tehdyt kirjoitukset joista näkee etten mitään tuollaista ole kirjoittanut. Sille en voi mitään jos joku anonyymi on ilkeyksissään esiintynyt minuna.- Anonyymi00007
lounas.ajatus kirjoitti:
Nyt kyllä keksit omiasi. En ole sinun kanssasi kirjoitellut. Mun ptofiilissani lukee ketä käyn täällä ikävöimässä. Mua ei kiinnosta muiden kirjoitukset. Enkä ymmärrä miksi mua yritetään niihin sotkea.
Olen tehnyt rekisteröidyn nimimerkkini sen takia ettei minua sotketa palstan "tarinoihin" ja toisaalta siksi, että kaipaus erottaa mun kirjoitukset täältä. Rekisteröidyn nimimerkin profiilista näkee ksikki sillä tehdyt kirjoitukset joista näkee etten mitään tuollaista ole kirjoittanut. Sille en voi mitään jos joku anonyymi on ilkeyksissään esiintynyt minuna.Eipä aivan noinkaan. Nimittäin kirjoitin. En laittanut nimeäni, en ollut rekattu myöskään.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Eipä aivan noinkaan. Nimittäin kirjoitin. En laittanut nimeäni, en ollut rekattu myöskään.
Ja tästä on jo vuosia.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Ja tästä on jo vuosia.
Ja vielä.
Saathan sinä selittää ihan mitä tahansa, mutta tiedän kuitenkin, kuinka asia on.
Eipä mulla muuta. Hyvää päivänjatkoa. Anonyymi00009 kirjoitti:
Ja vielä.
Saathan sinä selittää ihan mitä tahansa, mutta tiedän kuitenkin, kuinka asia on.
Eipä mulla muuta. Hyvää päivänjatkoa.En tajua miksi yrität tuollsista väittää olisiitä aikaa päivä tai vuosia. Mainitsin sen oman rekisteröitymiseni juuri sen takia että minun tekemisistäni jää tänne jäljet. Minun keskusteluhistoriastani näkyy etten ole täällä kenenkään kanssa keskustellut. Olen vastaillut vain omiin aloituksiini tulleisiin kommentteihin.
- Anonyymi00014
Sama täällä.
- Anonyymi00015
lounas.ajatus kirjoitti:
Nyt kyllä keksit omiasi. En ole sinun kanssasi kirjoitellut. Mun ptofiilissani lukee ketä käyn täällä ikävöimässä. Mua ei kiinnosta muiden kirjoitukset. Enkä ymmärrä miksi mua yritetään niihin sotkea.
Olen tehnyt rekisteröidyn nimimerkkini sen takia ettei minua sotketa palstan "tarinoihin" ja toisaalta siksi, että kaipaus erottaa mun kirjoitukset täältä. Rekisteröidyn nimimerkin profiilista näkee ksikki sillä tehdyt kirjoitukset joista näkee etten mitään tuollaista ole kirjoittanut. Sille en voi mitään jos joku anonyymi on ilkeyksissään esiintynyt minuna.Et kyllä hirveesti oo kaivannut ketään kylläkin kaivannut tunkioita olet monesti kuten viime vuonna ja sanoit kerran sinua ärsyttävän kun siellä on niitä kosteuspyyhkeitä.
Vinkkasit niillä miten on pojallasi käynyt naisia mökillänne pyyhkimäseä pilsut niillä. Anonyymi00015 kirjoitti:
Et kyllä hirveesti oo kaivannut ketään kylläkin kaivannut tunkioita olet monesti kuten viime vuonna ja sanoit kerran sinua ärsyttävän kun siellä on niitä kosteuspyyhkeitä.
Vinkkasit niillä miten on pojallasi käynyt naisia mökillänne pyyhkimäseä pilsut niillä.Outoa kirjoittaa tuollaista vieraalle ihmiselle. Niinkuin jo tuolla sanoin niin mun kirjoitukset voi jättää lukematta kun nämä erottaa rekatusta nimimerkistä.Eikä minun poikani asioista tarvitse keksiä mitään satuja tänne.
Mitä taas kaipaamiseeni tulee (sekään ei sinulle kuulu) niin minun profiilissani lukee ketä kaipaan. Se teksti ei ole muuttunut niinkuin ei kaipauksen kohdekaan. Minusta ei ole järkevää tolkuttaa samaa asiaa palstalla koko ajan. Eli jos et osaa klikata hiirellä tuota "lounas.ajatus" tekstiä profiilin nähdäksesi, niin siellä lukee:
"Olen NAINEN ja kaipaan täällä miestä, jonka kanssa tutustuttiin ylitöissä. Olen hänen kanssaan syönyt lounaaksi cajun broileria Sellossa."
- Anonyymi00012
En kyllä tiedä miten sinuun liittyy, mutta minun oma rakas suomalainen turjake mieheni kerran esitti minulle POLIISINA strutsia.
Siihen aikaan oli lehdissä vale-poliiseista ja en ollut huomannut, että tuleva AVIOMIEHENI oli tullut kauppaan. Hän oli kassalla ja toinen työntekijä sano toiselle, että kysy paperit häneltä. Ei suostunut kysymään niin minä sanoin, että : Minä olisin kyllä kysynyt.
Käännyin katsomaan ja näin hänet sekä sanoin, että : Kyllä niitä vale-poliiseja voi olla täällä, koska täällä on helppo ujuttaua ja esittää poliisia.
Minä sain tuon jälkeen FB:n käyttäjänä ensimmäisen kunnian loukkaus tuomion, mutta sain uudelleen.
Vale-poliiseja ja sotilaita FB:ssä on vaikka kuinka paljon, mutta HEITÄ PITÄÄ MINUNKIN KUNNIOITTAA VAIKKA EN HALUAIS!
2 rikostutkijaa on olleet sitä mieltä, että VALE- POLIISEJA JA VALE-SOTILAITA PITÄÄ KUNNIOITTAA YHDENVERTAISUUSLAIN MUKAAN FB:SSÄ!
Minun puolesta kunnioittakoot FB:ssä vaikka KOIRAN PASKAA, mutta minä en tuohon suostu.
Yhellä on yli 790 seuraaja ja hän väittää, ettei mieheni EI POLIISINA TEE TÖITÄ.
Toisella on yli 3000 ja hänen sivulta löytyy koiran kusi ja paska kuvia. Hän pitää löytöeläintarhaa ja minun mieheni pitää hänen puolesta niitä irto-koiria hänen tarhalleen viedä vaikka se on LÖYTÖELÄINTARHAN PITÄJÄN TEHTÄVÄ HAKEA IRTO-KOIRAT TARHALLEEN!
Poliisien tehtävä on ampua koirat jotka aiheuttaa JÄRJESTYS HÄIRIÖITÄ JULKISILLA ALUEILLA!
Löytöeläintarhan pitäjä on sinkku nainen joka oli iskenyt silmänsä minun mieheeni.
En minä omista miestäni enkä minä edes tiennyt, että hän oli tullut minun perässä tänne.
Kyllä se asia on tullut hyvin selväksi jo, että mieheni vaikka tappaa minut mielummin, kuin vaihtaa minut vaimona häneen!
Mieheni kyllä poliisina ampuu irto-koirat jos koirat ei pysy kiinni.
Löytöeläintarha jos löytyy niin pitäjän tehtävä on huolehtia, ettei koirat juokse irti ja aiheuta vaara tilanteita. Hänen tehtävä on myös siruttaa koirat eikä levitellä koirien kuvia pitkin somea. Jotain outoa noissa strutsilive linkeissä. Olisi ne voineet jotakin muuta välillä näyttää, kuin pelkkiä strutsin munia monta päivää. Ei nuo strutsin poikaset kovin söpöiltä näytä. Tänään otetaan ensiaskeleita. Tuosta on vielä pitkä matka 65km/h vauhtiin.
https://www.mtv.fi/lyhyet/d858149a296d1a82db4b/video-talta-nayttivat-strutsinpoikasen-ensiaskeleet- Anonyymi00017
Miten tollanen voi selviytyä hengissä luonnossa?
Anonyymi00017 kirjoitti:
Miten tollanen voi selviytyä hengissä luonnossa?
Strutsit ovat ärhäköitä puolustamaan pienoisia. Tarkkaan pitää vahtia kun poikaset on maassa. Strutsithan ei lennä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721492
- 1151088
Mitä Kärnässä tapahtui?
Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.15904Tämä meidän välinen tilanne
Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen37885- 78801
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56761Rakastamisesi tarkoitus
Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki54755Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,34742Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä
Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle25719- 70691
