Kortiton liikenneopettaja Espoossa

Anonyymi-ap

Kirkkonummelainen mies toimi yli vuoden eri autokoulussa opettajana puolisonsa yrityksen kautta samaan aikaa, kun hänellä oli ajokielto päällä rattijuoppoudesta ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. CAP Autoloulussa tämä herra huseeraasi vuoden Kirkkonummen toimipisteessä.

Nyt tämä Ukrainassa syntynyt ”Dimi” toimii opettajana Opetusauto.fi autovuokraamossa. Kyseisessä vuokraamossa ei ole autokoululupaa.

https://www.hs.fi/helsinki/art-2000012122298.html

15

167

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tiedän henkilön, työskentelin hänen kanssaan samassa liikennekoulussa joskus 2008. Silloinkin oli jo sattunut erinäisiä kommelluksia kyseiselle herralle.

    • Anonyymi00003

      Ihan pikkusen on CAP-autokoulun opetustoimesta vastaava ollu kuutamolla. Samoin se, että valvova viranomainen eli Ajovarma suosii kyseistä ketjua. Homma paljastui vasta kun valvonta kohdistui pienempään toimijaan.

    • Anonyymi00004

      Turkkelin kertoo tehneensä ajo-opetuksesta rikosilmoituksen Helsingin poliisille toukokuussa 2025. Rikosnimikkeiksi on kirjattu petos ja kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta. Opettaja oli antanut opetusta noin kahden kuukauden ajan ilman ajo-oikeutta. Käräjäoikeus kuitenkin hylkäsi ajokoulun kanteen.

      Miten ajo-oikeuden kanssa on jos opettajalla on ollut ajokielto päällä?
      Periaatteessa kai mahdollista että ajo-oikeus viedään jos opettajan ajo-oikeus ei ole ollut opetuksen aikana voimassa? Rikoksella hankittu palkka myös kuuluu vailtiolle.
      On aika mielenkiintoista ettei Poliisi ilmoita ajokiellosta jos on opettaja tai jos ajaa työkseen. meneekö taas yksityisyys turvallisuuden edelle?

      • Anonyymi00005

        Pakko on ollut saada useamman kuukauden ajokielto kärähtämisen jälkeen ml. liikenneopettajaluvan peruuttaminen määräajaksi. Poliisi ei ilmoita autokoulun opetustoiminnasta vastaavalle suoraan tietenkään. Vastuu valvonnasta on opetustoiminnasta vastaavalla johtajalla, joka rekrytoinnin yhteydessä tekee ilmoituksen opettajasta Ajovarmalle. Kaveri on kuitenkin ehtinyt huseerata CAP-autokoululla ajokiellon ollessa voimassa 2024. Eikä tämä ole ennakkotapaus, näin Turun Sanomissa 2004 :
        "Turkulainen autokoulun liikenneopettaja on tuomittu törkeästä rattijuopumuksesta 50 päivän ehdolliseen vankeusrangaistukseen ja 150 euron oheissakkoon sekä vuoden ehdolliseen ajokieltoon.
        Liikenneopettaja ajoi viime lokakuussa Turussa kuorma-autolla katsastusaseman pihalle ja paikalla ollut poliisi tarkasti hänen kuntonsa. Mies puhalsi tarkkuusalkometrillä 0,75 milligramman lukemat, joka vastaa 1,5 promillea.
        Mies selvisi ammattinsa takia ehdollisella ajokiellolla."
        Väärin menee, jos liikenneopettajan hölmöillessä hänen ammattinsa on lieventävä asianhaara.
        Nykyisin alas ajettu kaupallinen autokouluala sekä ammattitaidottomien liikenneopettajien pentutehtailu aiheuttavat monenlaisia epäkohtia. Nämä freelancerit ovat tietysti ahneitten yrittäjien mieleen kustannusten kannalta.
        Näin mietiskeli 20 vuotta alalla ollut opetustoiminnasta vastaava johtaja, joka pystyy kouluttamaan kaikkia korttiluokkia.


    • Anonyymi00006

      Dimitri Nironen ? Toiminimi D-Man

      • Anonyymi00007

        Sama mies. Nyt sillä on firma puolison nimissä, eli puoliso on Dimin bulvaani. Dimi tekee Opetusauto.fi firmassa opetustyötä. Autokoululupaa ei tietenkään tällä firmalla ole.

        Niroselle on myönnetty johonkin firmaan oma autokoululupa. Tämä siitäkin huolimatta, että äijä on mm. rattijuoppo.

        Traficom hoitaa.


      • Anonyymi00008

        Drive LD Oy On Dimin uusin firma, eli tämä on puolison nimissä. Tälle firmalle Traficom myönsi autokoululuvan ja herra Nironen on opetustoiminnasta vastaava.

        Poliisi ja verottaja ei ole miltään osin kiinnostunut tämän sankarin tekemisestä.


    • Anonyymi00009

      Aika hyvin on nyt ihmiset alkaneet ilmoittelemaan verottajalle tästä Ukrainan vahvistuksesta. Ettei nyt vaan kävisi niin, että Dimi lähtee lusimaan.

    • Anonyymi00010

      Dimi se opettaa ympäri kyliä valkoinen kolmio valkoisen auton perässä. Autokoulutunnusta hänen ei ilmeisesti tarvitse käyttää.

      • Anonyymi00011

        Ehkä just parempi ilman autokoulutunnusta? Ainakaan itse en haluaisi olla opetustoiminnasta vastaavana siinä yrityksessä.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Ehkä just parempi ilman autokoulutunnusta? Ainakaan itse en haluaisi olla opetustoiminnasta vastaavana siinä yrityksessä.

        Tässä on kuulemma käynyt niin, että arvon Traficom antoi Dimille itselleen autokouluvan. Hän on siis itse opetustoiminnasta vastaava. Lain mukaan hänen taustallaan tämän ei pitäisi olla mahdollista, mutta kyllä Traficom hoitaa.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Tässä on kuulemma käynyt niin, että arvon Traficom antoi Dimille itselleen autokouluvan. Hän on siis itse opetustoiminnasta vastaava. Lain mukaan hänen taustallaan tämän ei pitäisi olla mahdollista, mutta kyllä Traficom hoitaa.

        Just näin, Traficomin erityisasiantuntijat. Ennen autokoululupaan vaadittiin hakijalta tiettyjä edellytyksiä. Nyt niitä jaellaan niinku penkkareissa karkkeja. Sama taitaa olla taksilupien kanssa. Ja tulokset ovat nähtävissä molemmilla aloilla.


    • Anonyymi00014

      https://driveld.fi/#

      Drive LD Autokoulu on aloittanut toiminnan. Kertokaa tyhmälle miten on mahdollista, että rattijuopolle yms on annettu autokoululupa?

    • Anonyymi00015

      Käteinen vaihtaa omistaja ja Dimi rikastuu.

      Verottaja - Luette tätä ketjua. Tehkää työnne tumpelot.

    • Anonyymi00016

      Kuulin tämän kaverin olevan hyvin reilu. Myy kuulemma 10 tuntia hintaan 1700e. Rahat tietenkin käteisellä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1907
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      711
      1299
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      100
      1039
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      761
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      652
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      69
      522
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe