Nurmikot on kuivat ja ajettu. Ranta vieressä missä pulahtaa. Koira saa juosta vapaana ja minulla on paljon tilaa eikä ihmisiä missään. Nyt vain otan aurinkoa🏖🏝kaikessa rauhassa. Autollakin tilaa ei kukaan kolhi.
Hyvää kesää
Terveisin Riitta
Hyvää kesää
Terveisin Riitta
Vastaukset 23
Vanhimmat
Onhan se hienoa juu, mutta himppasen kallis paikka tämä näin tyhjänä on. Aikanaan tämä maksoi meille veronmaksajille 3,6 miljoonaa euroa maakauppoineen, ja nyt siellä ei juurikan tapahdu ainakaan kaupungille mitään tuottoisaa
Hintasi on väärä, puistosta on ollut myös tuloja ja tapahtumia myöskin on. Itket turhaa kuvitelmiesi suhteen.
Tänä viikonloppuna taas konsertti. Toivottavasti pauhaa niin että hilseet lähtee päästä. Eli mene sä pelle muualle itkeen.
Samaa mieltä ja minäkin odotan innolla.
Tuloja on ollut mutta kenelle?
Miksi toinen saareke on laitettu lukkojen taakse? Onko se jonkun yksityis ranta vai kaupungin omaisuutta? Siellä oli kiva istua joskus yksin sai olla rauhassa. Miksi kaikki inhimillisyys tuhotaan
Ainakaan tapahtumattomuuspusikossa ei pauhaa mikään, piripäät sen sijaan linnanalueella sekoilemassa.
Koita päästä eroon huumeista.
Yleensä periytyy.
Koita sä pitää turpas tukossa!
Sulla on vaikeeta mutta ymmärrän ”laajat syyt.
Onhan sekin kyllä niin. Kaikki muut palvelut on lähellä heille jotka sitä seksiä ei muualta saa.
"Hintasi on väärä, puistosta on ollut myös tuloja ja tapahtumia myöskin on. Itket turhaa kuvitelmiesi suhteen."
Hintani on täysin oikea ja sitten vielä tapahtumapuistosta peritään vuokraa 250 euroa/vuorokausi, elikä siis käytännössä ei mitään ja alle 200 henkilön taphtumista peritään 0 euroa. Kaupungille puisto ei siis tuota mitään, ei edes juurikaan yhteisöveroina silloinkaan kun siellä näitä konsertteja vielä joskus vuosia sitten oli. Tämän voi jokainen tarkistaa kaupungin verotuotoista noilta vuosilta. Sen sijaan jatkuvia kuluja me veronmaksajat maksamme jokainen vuosi puiston hoitokuluina kymmeniä tuhansia per vuosi:
Käyttöpuistot ja tapahtumakentät (A2- ja A3-luokka)Kustannus: Noin 4 000 – 9 500 € / hehtaari / vuosi (0,40–0,95 €/m²).
Eli varovainen arvio puiston hoitokuluista on 60-70 000 euroa vuodessa, ja tuotot lasketaan sadoissa euroissa vuodessa. Hölmömpikin tuosta ymmärtää, että 3,6 miljoonan euron investointi tähän oli typerä, ja on ollut osaltaan rasittamassa jo muutenkin velkaista kaupunkia.
On ollut menestys vaikka joku muuta väittäisikin.
Eli minä vain väitän että 1+1 on neljä, vaikka faktat muuta osoittavatkin.
No täysin päin honkia faktat tuossa ylempänä vastineessa kyllä ovat.
Faktat on kerätty kaupungin sivuilta, mutta kun se ei miellytä niin ei voi kuin vängäta
Vois heitellä linkkiä edes jotain niin olis uskottavampaa. Esim millä sivulla noi ylläpido/hoitokulut mainitaan.
Ei yhtään lukua kaupungin sivuilta jos rehellisiä ollaan.
Kaupunki ei julkista tapahtumapuiston ylläpitokuluja, koska ne on leivottu sisään muiden puistojen hoitokulujen sisälle.
Tapahtumapuiston valot sentään jo sammutetaan yöksi. Kun puisto valmistui valot paloivat myös öisin varmasti yölläkin tapahtuu ja valaistuksen oli varmaan tarkoitus tukea Kantolaan syntyvää hotelli- js ravintolamaailmaa.
Asun Kantolassa ja valot ei ole koskaan ollu päällä öisin. Aivan tuuba väite.
Pientä on Kantolan kulut.
Olympiastadionin remonttiin meni yli 300M€ ja ei yhtään kunnon musiikkitapahtumaa tänä vuonna.