Miksi Keskustan kannatus ei nouse?

https://www.is.fi/politiikka/art-2000012142102.html

Demarit porskuttaa edelleen selkeässä johdossa ja vaikka Kokoomus on luisunut alaspäin niin se ei näy Keskustan kannatuksessa.

Hauska yksityiskohta on, että kun SDP on menettänyt 0,3% niin Vasemmistoliitto on kasvattanut sen samaisen 0,3% kannatustaan.

Kokoomus on menettänyt 0,7% kannatustaan niin onko se siirtynyt PS:lle jolle 0,6% kannatuksen lisäys ja keskustalle 0,1% kannatuksen lisäys.

Mikäli tämä olisi vaalitulos niin hallitus olisi todennäköisesti samanlainen puoluekoostumukseltaan kuin Marinin hallitus.

SDP, Keskusta, Vasemmistoliitto, Vihreät ja ruotsalaiset. Tällä hallituksella olisi tällöin 60% kannatus. Mikäli jätettäisiin Vihreät pois niin neljän hallituksella olisi tällöin 53% kannatus. Se riittäisi hallitsemiseen.

Kun nykyinen hallitus aloitti oli sen puolueilla vain 108 edustajaa eli melko täpärä enemmistö. Sen se sai 49,4% ääniosuudellaan.

Mikäli ruotsalaiset lähtisivät hallituksesta tuo tuo enemmistö katoaisi.

15

<50

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      *
      ______________ - Siksi Ei Nouse - kun - Keskustaa Ei Enää Ole ;

      On vain LaitaVasemmiston -RÄKYTTÄVÄ- Rakki-Koira -VasemmistoKEPU ry .

      *

      • Anonyymi00002

        Persujen trollitoimistolla paloi heti maito pohjaan.


    • Ruotsalaiset eivät lähde suomen hallituksesta kun heitä ei siinä ole vaan ministerin on oltava syntyperäinen suomen kansalainen.
      Eikö avaaja tuon vertaa tiedä?

    • Anonyymi00003

      Eipä taida ruotsalaiset lähteä. Saavat pitää hillopurkkinsa vielä 9-10 kuukautta.

    • Anonyymi00004

      On kuin käynnistäisi tulpatonta mopoa. Ei vaan lähde käyntiin. Kaikkosen nyt pitää yrittää vakuuttaa kansa!

    • Anonyymi00005

      Minä aitona Keskustalaisena pidän yhtä ainoaa ihmistä syyllisenä tähän tilaan, ettei puolueemme kannatus nouse. Tämä ihminen on x-pääministeri Juha Sipilä.

      • Anonyymi00008

        Minä taas en pidä Sipilää syyllisenä, vaan rehelllisenä ihmisenä, joka ei osannut tehdä politiikkaa. Sen osaa esim Orpo, joka on myöntänyt olevansa aito poliittinen broileri. Sipilä luuli, että politiikka on asioiden hoitamista, mutta erehtyi.


    • Uskon ja toivonkin, että suurin syy Kepun kannatuksen kasvamattomuuteen on luonnollinen. Siis se, ettei haja-asutuksen väestömäärä ei riitä nostamaan kannatusta. Luonteva suunta on päinvastoin laskeva. Kepu mielletään edelleen niin vhavasti maatalous- ja haja-asutuspuolueeksi, että kynnys kaupunkiäänestien sydämiin on liian korkea. Minusta nyt ollaan edelleenkin ihan tapissa. Kepu voi olla täysin tyytyväinen näin ylisuureen kannatukseen.

      Kepusta on entinen veto poissa. Kaikkonen on puoluejohtajana liian mieto tyyppi. Kepu on yleensä aina kulkenut ylöspäin silloin, kun puoluejohtaja on jollain lailla karismaattinen. Matti Vanhanen on tästä kyllä poikkeus. Vanhanen ja Kaikkonen ovat myös meitä etelän immeisiä eikä sellainen herätä sydänmailla suurta luottamusta.

      Kepulla ei ole oikein mitään erityisempää sosiaalista tilausta nykyisten ongelmien ratkaisajaksi. Se on selvästi apupuolueen asemassa missä tahansa hallituskokoonpanossa. Siinä ominaisuudessa se pyrkii kuppaamaan yhteisestä potista niin paljon maatalous- ja aluepolitiikkaan varten niin paljon kuin häpeää. Eikä se siinä ole koskaan mitään hävennyt.

      • Anonyymi00010

        hyvin kirjoitettu Moktar.Gubta


    • Anonyymi00006

      Kokoomus otti kunnon harppauksen kannatuksen alamäkeen, ja persut suunnilleen vastaavan loikan ylöspäin.

      Miksi?

      Kokoomuksen oikea siipi ei tykkää, kun Kokoomus ei olekaan se oikeistopuolue, joka laittaa taloutemme kuntoon. Se tehtävä näyttää jääneen persuille.

      Rydmanin järkeviin järjestöleikkausten painottamisiin reagointi niin kuin Orpo ja muu kokoomusväki reagoi oli hirvittävä virhe. Se toi esiin sen, kuinka korruptoitunut Kokoomus on, eli lähes demarien tasoa. Suositaan järjestöjen hallintohimmeleitä ja turhia järjestöjä kohtaavan työn sijaan. Missä vaiheessa Kokoomukselta on kadonnut poliittinen ymmärrys?

      Garden hallin tukien kanssa suhmurointi löi sitten lopullisen sinetin Kokoomuksen alamäelle.

      Kokoomuksen kannattaisi palata oikeistopuolueeksi.

      Keskustalla olisi lähes veretseisauttavan vaalivoiton mahdollisuus jos se uskaltaisi ottaa tuon maltillisen oikeistopuolueen aseman itselleen. Kokoomus kun nykyisellään on demarit versio 2. Ja kun tiedämme kuinka tyhjääkin tyhjempää demarien politiikka on, niin ei siellä suunnalla ole kuin hävittävää.

      Keskustalla on mm. Petri Roininen, joka osaa talouden ja voisi toimia puoluejohdon opastajana tielle aidoksi keskustaoikeistolaiseksi kykypuolueeksi.

    • Anonyymi00007

      vaikka keskustapuolueen kannatus olisi nolla, puolue on seuraavien vaalien jälkeen hallituksessa. Niin se vain menee , nytkin Kristilliset ja RKP ovat niin pienellä kannatuksella hallituksessa.

      • Anonyymi00009

        Enpä usko. Vaalien jälkeen suurin puolue aloittaa hallitustunnustelut.

        Mikä puolue on vaalien jälkeen suurin?

        Onko tapahtunut tai tapahtumassa jotain joka nostaa nykyhallituspuolueiden suosiota?

        Pikemminkin päinvastoin. Nykyhallituksen epäpyhä allianssi ei tule kestämään.


    • Anonyymi00011

      Jos seuraava hallitus on tuo ennustamasi, niin se on Suomen talouden ajautuminen selvitystilaan ja velanmaksu kyvyttömyyteen.

      • Etkö ole huomannut, että Suomi on jo tämän oikeistohallituksen aikana vajonnut lähelle sleivtystilaa. Velanmaksukyvytön se on ollut koko hallituskauden. Orpon-Purran hallitus ottaa enemmän velkaa kuin Marinin hallitus. Se on rikkomassa kaikki ennätykset umpisurkeudessa. Joten eikö ole ihan ymmärrettävää, että kansalaiset kaipaavat nyt vaihtoehtoa. Vasemmistovetoinen hallitus on historian aikana aiemminkin kääntänyt talouden kasvu-uralle. Miksei nytkin voisi käydä samoin? Ei kannata arvailla vain pelkkien ennakkoluulojen varassa.


    • Anonyymi00012

      Ja kaiken netiketin vastaisesti avaus alka linkillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      760
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      576
    4. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      63
      548
    5. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      546
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      46
      540
    7. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      66
      536
    8. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    9. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    10. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      520
    Aihe