Oppositio jyräsi hallituksen:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012153411.html
Hallitus taipui
10
67
Vastaukset 10
- Anonyymi00001
Loppuviikosta Orpo vakuutteli, ettei hankkeessa ja sille myönnetyssä ehdollisessa valtiontukipäätöksessä olisi ollut mitään hähmäistä, vaan kun maanantai koitti, niin ääni kellossa oli ihan toinen.
Kuinkas sitä nyt tultiin opposition kanssa samaan johtopäätökseen? Alkoiko maa poltella jalkojen alla?- Anonyymi00003
Mihinkä hävisi se valtaisa työllistämisvaikutus ja Helsingin näkyvyyttä ja houkuttelevuutta hanke? Tipahtiko pääministerin keikkuvan työtuolin alle?
- Anonyymi00002
Kuka uskoo enään Orpoa?
- Anonyymi00004
Nyt hallitus vaihtoon!
- Anonyymi00005
Käsittääkseni sossut ei suoranaisesti vastustanut itse tukea vaan sitä miten tukipäätös tehtiin!?
- Anonyymi00006
Moni persu ottanut yhteyttä Ano Turtiaiseen. Ensi vuonna sitten muutto henkiseen kotimaahan. Täällä kun loppuu ura.
- Anonyymi00007
Tästä hallituksen täyskäännöksestä Jan Vapaavuori ja Ilpo Kokkila eivät tykkää. Ilpo Kokkila vielä vähemmän, kun Valmet Automotive otetaan syyniin.
- Anonyymi00008
Persut vannovat tukeaan Orpolle päätyyn asti, koska rikostuomio on persuissa sulkahatun arvoinen asia. Korruptiohan on silloin persuille kuin kunnia-asia.
- Anonyymi00009
Nyt oli niin hyvin asia kommentoitu, että lainaan sen nyt tänne. Iltasanomat Timo Haapalan Kommentti kirjoitukseen kommentti. Kommentoijan mielestä PS yrittää luistaa
vastuustaan.
"Kyllä, Riikka Purra, PS, hyväksyi Garden hankkeen, vaikka oma ministeriö oli jo varsin selväsanaisesti ja painavin perustein kieltänyt hankkeelta tuen, mitä ensin haettiin lainatakauksena.
On äänestäjien huijaamista, että PS:n edustajat, kuten Ranne, esittävät, että omalla puolueell aeiolisi mitään tekemistä asian kanssa, vaikka ilmanS;n hväksyntää Gardenille ei olisi luvattu euroakaan rihessä.
PS on siis mahdollistanut tämän , kuten on mahdollistanut taviskansaan osuneet leikkaukset ja rikkaiden verohelpotukset ja tukien jakamisen suuryrityksille, vaikka ne eivät niitä tarvitse ja ne päätyvät osinkoihin.
Kuinka moni vielä uskoo PS.n toimivan taviskansan hyväksi?
Kokoomus ei ole tehnyt koskaan. Yhdessä nämä ovat kohdistaneet kaikki leikkaukset meihin taviksiin ja aiheuttaneet siten kotimarkkinayritysten konkursseja enemmän kuin koskaan. Raha on Garden-tyyliin jaettu kyllä sille"eliitille"." - Anonyymi00010
Sutkit jäi kiinni.Kiitos oppositio,että toitte hallituksen juonittelut ilmi.Eliitti runtatkoon omilla rahoillaan turhat hankkeet ja rakentakoot vaikka pyramidin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791702
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109903En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo97666Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä16522