"Garden Helsinki -hanketta lobannut Jan Vapaavuori on viestinyt areenahankkeesta nykyiselle työministeri Matias Marttiselle (kok.).
Asia käy ilmi Iltalehden ja Helsingin Sanomien haltuunsa saamasta viestinvaihdosta. Viestittelyn aikana Marttinen ei ollut vielä työministeri vaan kansanedustaja ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja.
Medioiden saamassa materiaalissa Vapaavuori väittää valtiovarainministeriön virkajohdon suhtautuneen myönteisesti hallihankkeen tukemiseen.
Tosiasiassa ministeriö ei ollut tukemassa hanketta. Medioiden mukaan Marttinen on saanut viestin Vapaavuorelta viikkoja ennen kehysriihtä, jossa areenahanketta vasta päätettiin ehdollisesti tukea.
Vapaavuori kertoo myös, että asiasta on puhuttu pääministeri Petteri Orpon (kok.) kanssa ”myönteiseen sävyyn”. Marttiselle Vapaavuori perustelee, miksi hanketta pitäisi hankeyhtiön mielestä tukea.
Vapaavuori on ollut viestitse yhteydessä areenahankkeesta myös Helsingin kaupunkiin."
https://yle.fi/a/74-20237896
Kuinkas kun Kauma väitti viime viikolla A-Studiossa, ettei Kokoomuksen kansanedustajaryhmässä olisi oltu mitenkään tietoisia näistä Garden-kuvioista? Marttinen on ollut tuolloin vielä pelkkä kansanedustaja sekä Kokoomuksen ryhmyri ennen Kopraa. Mikäs motiivi Vapaavuorella oli olla yhteydessä Kokoomuksen ryhmyriin? Junailu? Rohkenisiko Kauma tarkistaa omaa näkemystään uusiksi vai heittääkö Kokoomus seuraavaksi Marttisen bussin alle? "Täällä ei ole mitään nähtävää...."
IL ja HS: Uusia viestejä julki Vapaavuorelta liittyen Garden Helsinki -hankkeeseen
24
82
Vastaukset 24
- Anonyymi00001
Dunja::
Odottakaa oikeuskanslerin päätöstä.- Anonyymi00002
Oikeuskansleri on taatusti kiinnostunut jokaisesta käänteestä, mikä tästä suhmuroinnista paljastuu. Aivan kuten näkyy kiinnostuneen Will Rydmanin puuhasteluistakin.
https://yle.fi/a/74-20237775 - Anonyymi00004
Anonyymi00002 kirjoitti:
Oikeuskansleri on taatusti kiinnostunut jokaisesta käänteestä, mikä tästä suhmuroinnista paljastuu. Aivan kuten näkyy kiinnostuneen Will Rydmanin puuhasteluistakin.
https://yle.fi/a/74-20237775Siis Wille Rydmanin.
- Anonyymi00010
Anonyymi00002 kirjoitti:
Oikeuskansleri on taatusti kiinnostunut jokaisesta käänteestä, mikä tästä suhmuroinnista paljastuu. Aivan kuten näkyy kiinnostuneen Will Rydmanin puuhasteluistakin.
https://yle.fi/a/74-20237775Dunja::
Epäilen, että oikeuskansleri palaa vasta viikonlopun
jälkeen kesälomilta toimistoonsa. - Anonyymi00013
Anonyymi00010 kirjoitti:
Dunja::
Epäilen, että oikeuskansleri palaa vasta viikonlopun
jälkeen kesälomilta toimistoonsa.Whataboutismia.
- Anonyymi00016
Oikeuskansleri on hallituksen käsikassara
- Anonyymi00021
Anonyymi00004 kirjoitti:
Siis Wille Rydmanin.
NYTKÖ MARTTINEN PALJASTUI VIESTIVIEJÄKSI?
- Anonyymi00022
Anonyymi00004 kirjoitti:
Siis Wille Rydmanin.
MILLOIN TÄMÄ LOPPU?
- Anonyymi00023
Anonyymi00002 kirjoitti:
Oikeuskansleri on taatusti kiinnostunut jokaisesta käänteestä, mikä tästä suhmuroinnista paljastuu. Aivan kuten näkyy kiinnostuneen Will Rydmanin puuhasteluistakin.
https://yle.fi/a/74-20237775JOKO TAAS?
- Anonyymi00024
Anonyymi00010 kirjoitti:
Dunja::
Epäilen, että oikeuskansleri palaa vasta viikonlopun
jälkeen kesälomilta toimistoonsa.EIKÖ TÄMÄ KOSKAAN LOPU?
- Anonyymi00003
Tämä on sivuutettu olankohautuksella ei se ole missään nimessä ookoo että lobbarit valehtelee päin naamaa
- Anonyymi00006
Vielä törkeämmäksi asian tekee se, että poliitikot toitottavat samaa virttä kuin lobbarit. Täysin itsekritiikittömästi. Tässähän nyt nähdään, millainen kiemurtelu syntyi hallituksessa, kun kokoomuslainen "naimakauppa" tupsahti julkisuuteen tarkkasilmäisten toimittajien toimesta. Kokoomuslaisten selittely on kuin katselisi ja kuuntelisi pilveä poltelleiden höpötyksiä. Ei päätä eikä häntää. Sen sijaan pöyristyneitä näytteleviä, asian vierestä höpöttäviä kaasuvalottajia riittää ja koko hallituksen leveydeltä.
- Anonyymi00019
MUTTA JANNELTAHAN MENI TYÖPAIKKA.
- Anonyymi00005
Pahinta on, että pääministeri valehtelee kansalle päin naamaa.
Suuret on luulot hänellä itsestään. - Anonyymi00007
Työttömyysministeri ei saa aikaan mitään töitä eikä hyödyllistä mutta osallistuu aktiivisesti asioiden piilotteluun...?
- Anonyymi00008
Marttinen on EK:n käki ja toimii Eteläranta 10:n ohjeistuksella, jota myös hallitusohjelmaksikin kutsutaan.
- Anonyymi00009
Miksi Marttinen puhuu niin nopeasti, että artikulointi kärsii. Peitteleekö kenties sitä, ettei tiedä mistä hän puhuu. Ääntä korottamalla ja käsiä heiluttelemalla pyrkii korvaamaan tietämättömyytensä.
- Anonyymi00011
Ajatella, että reilut 10 vuotta sitten kokoomusministerin piti erota eroottisten tekstareiden takia.
Nyt ura jatkuu, vaikka on puliveivattu kokkarikavereille verorahoja yritystoimintaan, jota pankit eivät ole suostuneet rahoittamaan. Kukaan ei osaa sanoa, minkä verran kokoomus on rahaa jaellut keittiön kautta vuosien saatossa.- Anonyymi00014
Häkämies jäi "sopivasti" eläkkeelle?
- Anonyymi00012
Ja Suomessa ei muka ole korruptiota, hah. No ei ehkä virallisesti olekaan, mutta muuten on aivan yhtä hähmäistä toimintaa kuin missä tahansa muallakin. Meillä se vaan tehdään hienovaraisemmin.
- Anonyymi00015
Suomi on aivan liian pieni maa temppuiluun :))
Sitten kun temppuilu tulee ilmi, on liian vähän henkilöitä joita ilmiantaa :)))
https://www.hs.fi/tutkiva/art-2000012163151.html - Anonyymi00017
Anonyymi00015 kirjoitti:
Suomi on aivan liian pieni maa temppuiluun :))
Sitten kun temppuilu tulee ilmi, on liian vähän henkilöitä joita ilmiantaa :)))
https://www.hs.fi/tutkiva/art-2000012163151.htmlKokoomus toimii kuin mafia konsanaan. Livertelijät uhrataan.
- Anonyymi00018
No niin Marttinen, alahan selittää sinäkin vuorostasi. Kaiken kaikkiaan, tämä hallitus on valapattoja, roistoja ja sekopäitä täynnä, huh. En tähän ikään vielä tällaista ole nähnyt.
- Anonyymi00020
Olisi ihan kohtuullista että Marttinen tosiaan selvittäisi noita asioita vai onko vaikenemiseen jokin syy?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65958
- 69722
- 133646
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37625Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️35609- 69596
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43561- 43560
Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112515Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19490Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k172474Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18461Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto62386- 52369
- 42368
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29364- 17362
Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline96343YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22338Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9338