Ukraina ja lännen antama apu

Anonyymi-ap

Vähitellen se kokonaisuus alkaa paljastua. Ei se Euroopan antama ase- tai tiedusteluapu ole kovin isoa, mutta tuolta meren takaa tulee paljon tärkeämpää apua.
Ei sieltäkään tule riittävästi aseita, mutta tiedustelua ja strategioita sitäkin enemmän. Suuri osa noista iskujen suunnitelmista on USAn "kynästä", koska USAlle sopii oikein hyvin, että Venäjä on kiinni sodassa ja mahdollisimman hankalassa tilanteessa.
Putin "kiusasi" Trumpia ja Trump on tunnetusti kostonhimoinen.
USA osaa keikuttaa venäläistä venettä niin, ettei vene kaadu, mutta eteneminen miltei mahdotonta.
Näin USAlla on hankalia vastapelureita yksi vähemmän.

https://yle.fi/a/74-20237939

5

56

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Taitaa siitä avusta sen verran iloa olla ettei Putlerin kolmen päivän erikoinen operaatio Ukrainan valtaamiseksi ole tainnut pysyä ihan aikataulussaan?
      Reilun 1600 päivää Putler on tapattanut venäläisiä idioottimaisessa sodassaan täysin turhan takia ja murhannut satojatuhansia ukrainalaisia.

      • Anonyymi00003

        Sen verran muistutus, että historiassa harvoin mitään sotaa voitetaan muutamassa päivässä. Tämäkin sota olisi loppunut aikoja sitten (vuonna 2022 maalis-huhtikuussa), mutta eräs Ison-Britannian pääministeri + jenkkien new konservatiivit ilmoittivat Zelenskylle että hänen pitää jatkaa tätä järjetöntä sotaa.

        En tiedä kuinka paljon ukrainalaisia on kuollut tuossa sodassa, mutta veikkasin enemmän kuin venäläisiä. Tietenkään lännen media ei näistä asioista puhu. Lännen media ei puhu myös siitäkään kuinka paljon yhdysvaltalaisia sotilaita on kuollut Iranin vastaisessa sodassa.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Sen verran muistutus, että historiassa harvoin mitään sotaa voitetaan muutamassa päivässä. Tämäkin sota olisi loppunut aikoja sitten (vuonna 2022 maalis-huhtikuussa), mutta eräs Ison-Britannian pääministeri jenkkien new konservatiivit ilmoittivat Zelenskylle että hänen pitää jatkaa tätä järjetöntä sotaa.

        En tiedä kuinka paljon ukrainalaisia on kuollut tuossa sodassa, mutta veikkasin enemmän kuin venäläisiä. Tietenkään lännen media ei näistä asioista puhu. Lännen media ei puhu myös siitäkään kuinka paljon yhdysvaltalaisia sotilaita on kuollut Iranin vastaisessa sodassa.

        Jep. Harvoin todellakin, mutta Putini kuvitteli sen tapahtuvan tällä kertaa.
        Ei ihan onnistunut, ei sinne päinkään😂


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Jep. Harvoin todellakin, mutta Putini kuvitteli sen tapahtuvan tällä kertaa.
        Ei ihan onnistunut, ei sinne päinkään😂

        Tuskin Putinkaan uskoi siihen sota päättyisi muutamassa päivässä ja hänhän tuntee historian aika hyvin. Tuo tulkinta mitä toit esille on vain lännen median propagandaa ja höpötyksiä, joihin kannattaa suhtautua suurella skeptisyydellä, kuten myös venäläiseen mediaan. Putinin ongelma oli se että hän uskoi siihen että lännen johtajat ovat sivistyneitä ihmisiä. Mutta lännen johtajat ovat suoraan sanottuna ylimielisiä idiootteja (Niinistö, Biden, Johnson, Stubb, jne...).

        On hyvä muistaa, kun sota syttyi Zelensky oli täysin pelosta sekaisin, kun venäläiset joukot lähestyivät Kiovaa ja hänhän aloitti rauhanneuvottelut. Istanbulin neuvottelut aloitettiin Venäjän ja Ukrainan välillä maaliskuussa 2022 ja jonka johdosta venäläiset joukot perääntyivät Kiovan alueelta. Ukraina oli valmis suostumaan rauhaan Venäjän ehdoilla, kunnes Ison-Britannian sen aikainen pääministeri Boris Johnson (jenkkien vasalli) romutti ne rauhanpyrkimykset ja vaati Zelenskyä + ukrainalaisia luopumaan neuvotteluista. Vielä enemmän Yhdysvalloissa new konnat vaativat Zelenskyä lopettamaan neuvottelut venäläisten kanssa. Sodan pitkittymisestä voidaan syyttä länttä ja niiden johtajia.

        Mielestäni tässä ei ole mitään naurun aihetta, koska niin ukrainalaisia kuin venäläisiä sotilaita kuolee. Todennäköisesti ukrainalaisia sotilaita kuolee enemmän kuin venäläisiä, toisin kuin lännen + Ukrainan media muuta väittää.


    • Anonyymi00002

      Näin on ei menneet KIEWISSÄ käväseen. Ym . Ja ovathan jotain hyvääkin saanneet aikaan. Nimittäin että on rajat kiinni ja hyvä näin ja pysyy. Omalla käytöxellään. Ja täälä noi Puten trollit ja tiltut itkee ku on rajat kiinni. No eivät saa bensaa ja kahvia ja voita ja jauhoja ja kananmunia ja shampoota ja saippuaa. Ja eräs asia on että ku ei oo shampoota ja saippuaa ym. Niin Eun hygienia ja tartunta ja jäte ja haju lakien mukaan on rajat kiinni ja hyvä näin. Sillä menee vuosikymmeniä ku saavat pesukoneita ja lämmintä vettä pesuun lisäxi. Ja venäläiset haistaa 2km vastatuuleen . Ja ei niitä voida tänne EUN rajojen yli päästää. Igori mitens on ku siellä haisee?. Totuttu vai häiritsekö suo Pietarissa

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      141
      947
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      677
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      599
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      598
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      64
      561
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      552
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      515
    9. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      498
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      27
      493
    Aihe