fortum=ahne paska

jhajha

Nostaa sähkön hintaa ja reilusti vaikka ei edes tarvetta ole! Eurooppalaiselle tasolle on selitys?? Pitäs italiaan muuttaa ni ei tarvis lämmittää ja ruokakin olis parempaa.

6

1281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Spir. fortis

      Hinnankorotusilmoituksessaan Fortum ilmoittaa ostavansa sähköä pohjoismaisesta sähköpörssistä "markkinahintaan". Pörssissä kaupataan kuitenkin vain ylijäämäeriä, joitten hinta voi vaihdella rajusti. Jos sähköpörssi toimisi nimensä mukaisesti, olisimme kaiketi saaneet ainakin erilaisten pohjoismaisten myyjien tarjouksia päivänhintaan, Euroopan talousalueella on kaupan vapaus.
      Varsinaiset kaupat tehdään kuitenkin pitkäaikaisemmilla sopimuksilla voimayhtiöitten kanssa. Ei Fortumkaan laskuta päivittäisiä hintoja. Taannoin Fortum (IVO) ja Vattenfall ostelivat valtaosan pienistä kunnallisista ym voimayhtiöistä Suomesta ja Ruotsista pois kilpailemasta. Niillä on siten tasavertaiset "kilpailuasemat" jakaen markkinat. Tämä riittää Kilpailuvirastolle ja EU:lle. Suuret kuluttajille sähköä tuottavat voimalaitokset kuuluivat Fortumille ja Vattenfallille jo entuudestaan. Teollisuuden Voima tuottaa teollisuudelle sähköä omakustannushintaan eikä kilpaile kuluttajista. Kaksi markkinajohtajaa voivat toisiaan kunnioittaen määrätä kuluttajahinnat, Fortum Suomessa ja Vattenfall Ruotsissa. Tämä on vanhaa suomalaista ja ruotsalaista markkinakilpailutaloutta joka toimii myös esim. lannoitekaupassa. Suomeen voitaisiin tuoda kilpailevaa tuontisähköä pohjoismaisesta sähköpörssistä tai muualta (Venäjältä) kaapeleita pitkin, mutta ne omistavat, arvaatkaa ketka? Kansainvälisiä kaapeleita ei koske vapaan sähkönsiirron periaate. Onkohan Espoon Sähkön ostanut EON rakentamassa omaa kaapelia Suomeen tai hankkimassa omaa voimalaa Suomesta?
      Liiketuotto ilmentää onko hinta ollut tuottoisa. Lippulaivamme Nokia (liikevaihdoltaan maailmassa nro 130/Fortune 500) keräsi vajaan 4 miljardia/2004 voittonsa kaikesta maailmasta, menestystarina Fortum (nro 425) keräsi vajaat 1,5 miljardia/2004 voittona suomalaisilta ja ruotsalaisilta. Stora Enso (nro 392) voitti vajaat 1 miljardia/2004) koko maailmasta.
      Myös Vattenfall (nro 391) keräsi ruotsalaisilta ja suomalaisilta reilut 1,5 miljardia/2004 liikevoittoa, Volvo (nro 180) teki globaalisti runsaan 1 miljardi/2004 liikevoiton.

      Liikeyritys Fortum pyrkii tietenkin liikevoiton maksimoimiseen ja suosittelee kansalaisille osakkeittensa hankkimista jolloin raha kiertäisi sähkölaskun ja osinkojen maksun (ja pörssikeinottelun) kehää tarjoten yritysjohdollekin runsaan palkkion liiketoimen menestyksestä

    • arggggh

      voi äiti

    • Anonyymi

      Paskat Fortumin paskat lähettää laskun vittu paskat

    • Anonyymi

      Kesällä voi soittaa sähköyhtiölle ja haistattaa pitkät kun sanoo sopimuksensa irti.
      Ei kesällä sähkö tarvitse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      204
      1481
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1144
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      846
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      720
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      711
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      710
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      646
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe