Lue
Romulaivojen satama on asukkaiden murheenkryyni Loviisassa – historiassa huumeiden salakuljetusta | Pirkanmaa | Yle https://share.google/7Qnc9sPfCkvP4UF1k
Romulaivojen satama on asukkaiden murheenkryyni Loviisassa
4
54
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Huumesatama.
- Anonyymi00002
Kukahan romutti kehityksen torppaamalla ympäristoluvan
- Anonyymi00003
4.6.2020
Aluehallintovirastolle
LAUSUNTO YMPÄRISTÖLUPA-ASIASSA
Aluehallintovirasto on pyytänyt Loviisan kaupungin kaupunginhallitukselta, ympäristönsuojeluviranomaiselta, terveydensuojeluviranomaiselta ja kaavoitusviranomaiselta lausuntoa otsikossa mainitussa asiassa. Tämä lausunto on Loviisan kaupunginhallituksen lausunto.
Alue on osoitettu valtakunnallisesti arvokkaaksi maisema-alueeksi, ja ItäUudenmaan maakuntakaavassa tähän paikkaan on osoitettu venesatama, jonka tarkoituksena on tukea pienveneilyn tarpeita sekä yleistä virkistystä. Alueen suunnittelussa tulee siis turvata pienveneilyn tarpeet sekä ympäristöarvot.
Isnäsin sataman alueella on oikeusvaikutteinen osayleiskaava. Osayleiskaavassa alueelle sijoittuu seuraavat käyttötarkoitusmerkinnät: a) työpaikka-, teollisuus- ja varastoalue, b) satama-alue, c) pienvenesatama, d) pienvenesatama, johon saa rakentaa huolto- ja talousrakennuksia. Lisäksi vesialueisiin kohdistuu Natura 2000 -verkoston merkintä. Natura 2000 -verkoston tarkoitus on turvata luontodirektiivissä määriteltyjen luontotyyppien ja lajien elinympäristöjä. Myös merkintä valtakunnallisesti arvokkaasta maisema-alueesta sijoittuu tälle alueelle.
Hakemuksen tiivistelmässä tuodaan esille toiminnan merkittävin riskitekijä: alusonnettomuus. Isnäsiin johtaa varsin pitkä, kapea, matala (4,2 m), mutkainen ja valaisematon väylä, joten turvallisen liikennöinnin järjestäminen tulee varmistaa. Talvimerenkulkua ei ole myöskään hakemuksessa käsitelty. Satamaan ei turvata talvimerenkulun palveluita, koska Pernajan 6 metrin väylä kuuluu toiseen väyläluokkaan.
Kuten kaavoituksen lausunnossa todetaan, alueelle ei ole laadittu asemakaavaa, eikä siis myöskään asemakaavaan liittyviä selvityksiä esimerkiksi alueen maaperän pilaantuneisuudesta ole tehty. Satamaan johtaa kapea ja päällystämätön tie, ja lisääntynyt raskasliikenne tulisi aiheuttamaan melun lisäksi pölyämistä soratiellä. Uutta tieyhteyttä olisi siksi tarpeen teettää.
Yhteenvetona todetaan, että sataman toimintojen laajentaminen matkailua tukevaa pienveneilyä laajemmalle vaikuttaa haasteelliselta. Satamatoimintojen, erityisesti suhteellisen äänekkääksi todettu metalliromun laivauksen, yhteensovittaminen alueen virkistyskäytön kanssa on riskialtista alueen kehitykselle. Täten lupaehdoilla tulee varmistaa, ettei toiminnasta aiheudu haittaa. Kaupunki puoltaa ja kannustaa Isnäsin satama-alueen kehittämistä erityisesti pienvenepalveluita, matkailua, virkistystä ja luontoarvoja tukevien elinkeinotoimintojen osalta.
Loviisassa 22.5.2020, kaupunginhallituksen puolesta,
Jan D. Oker-Blom
kaupunginjohtaja
- Anonyymi00004
ELY keskus antanut päätöksen vuonna 2021
ELY-KESKUKSEN RATKAISUN PERUSTELUT
Uudenmaan ELY-keskus on ratkaissut, että Isnäs Port Oy:n
satamahanke edellyttää ympäristövaikutusten arviointimenettelyä
yksittäistapauspäätöksen perusteella. Hankkeella saattaa olla
YVA-lain liitteen 1 hankeluettelon hankkeiden vaikutuksiin
rinnastettavia merkittäviä ympäristövaikutuksia. Harkinnassa on
otettu huomioon toiminnan koko, laatu, hankkeesta aiheutuvat
vaikutukset ja toimet niiden ehkäisemiseksi tai lieventämiseksi
9/13
sekä yhteisvaikutukset lähialueella sijaitsevien muiden
hankkeiden kanssa. ELY-keskuksen arvion mukaan hankkeen
ympäristövaikutukset ovat kokonaisuutena laadultaan ja
laajuudeltaan sellaisia, että YVA-menettely tulee toteuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3701498Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä2409352 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk74849Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma28815- 54803
- 40779
- 57722
Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa67706- 59705
- 62691