Pride-lippua kirkon salkoon Oulussa.
https://www.kaleva.fi/oulun-tuomiokirkossa-jarjestetaan-elokuussa-perint/13602444
Oulun tuomiokirkkoseurakunta on yksi Oulu Priden tukijoista mm. vihreiden, vasemmistoliiton, SDP:n ja Transfemiinit ry:n kanssa. Lista tukijoista on nähtävillä täällä: https://oulupride.fi/tukijat/
https://www.kaleva.fi/oulun-tuomiokirkossa-jarjestetaan-elokuussa-perint/13602444
Oulun tuomiokirkkoseurakunta on yksi Oulu Priden tukijoista mm. vihreiden, vasemmistoliiton, SDP:n ja Transfemiinit ry:n kanssa. Lista tukijoista on nähtävillä täällä: https://oulupride.fi/tukijat/
Vastaukset 17
Vanhimmat
Hyvä kirkko!Pitääköhän käydä liittymässä.Ehkä.
Öh, miksi? Jos tahdot tukea Setaa tms., tee lahjoitus suoraan sille. Kirkollisveroista menee prideilyyn vain osa ja loput menee leipäpapeille ja homehtuvien piruntorjuntabunkkerien loputtomaan kunnostamiseen.
Et sää mikään liittyjä ole vaan putoavaa jäsenmäärää märisevä kirkon fanipoika. Kieli ruskeena ja aivot tyhjinä.
Miksi Setalle pitäisi lahjoittaa yhtään mitään? Tuollaiselle poliittista agendaa ajavalla jäjestölle? Ei ikinä!i Kukahan on tuon messun suojelija - ei kai Vain tuomikirkko seurakunnan tuomiorovasti Satu Saarinen?
Moni sitä Setaa kuitenkin kirkollisveroilla tukee. Maksat kirkollisveroa -> seurakuntayhtymä käyttää osan rahoista markkinointiin -> ostaa sponsoripaikan Prideltä -> rahaa Setalle.
Persu punaniska hiljaa!
Evankelisluterilaisessa kirkossa on "väestönvaihto" käynnissä. Uskovaiset savustetaan pois ja jäljelle jäävät ne joita uskonto ei ole koskaan kiinnostanut eikä tule kiinnostamaankaan. Itse aiheutettu tuho, joka näkyy jo nyt kirkon tyhjillä penkeillä.
Meinaavatko uskottomat ottaa tilat asumiskäyttöön, vai miksi änkeävät kirkkoon?
Sehän siinä onkin että eivät uskonnottomat änkeä kirkkoon. Siksi en tajua mitä kirkko heistä haluaa, paitsi tietysti kirkollisverot.
Eli tiedät tarkalleen mitä kirkko heistä haluaa.
No tavallaan. Mutta ollaanko kirkossa niin tyhmiä että kuvitellaan prideilyn olevan joku rahasampo? Varmaankin enemmän porukkaa eroaa kirkon jäsenyydestä näiden uutisten takia ja silloin lähtee paljon kirkollisveronmaksajia.
Samalla logiikalla vaikka perussuomalaiset voisi kääntää kelkan ja alkaa vaatia Suomeen lisää maahanmuuttajia. Varmaan vihreät innostuisivat, mutta eivät he silti ps:ää äänestäisi ja samalla ps:n vanhat kannattajat suuttuisivat puolueelle. Siksi en tajua kirkon toimintaa enää ollenkaan.
Demokratia on vaikea laji.
woke ja vasemistolaiset ja vihreät setalaiset nekin vanhetessa hengellistyy kirkko yrittää tehdä näille omaa lahkoo.
Ei ole näyttöä tuosta. Vanhemmat ihmiset ovat hengellisempiä kuin nuoret, koska ennen muinoin uskonnolla oli isompi rooli yhteiskunnassa. Se rooli vähenee koko ajan.
Setalla on omaisuuta kerätty jotain 700 900 miljoonaa euroa ja koko ajan kerätään lisää. niin tuntuisi että voisivat rakentaa vaikka oman kirkon.
Ev.luttihan sitä uutta kirkkoa on kasaamassa täyttä häkää. Kaikelle vanhalle haistatetaan pitkät piispojen ja pappien johdolla.
Sinne pitääkin mennä.