Luomiskertomus ja lestadiolaisuus

Anonyymi-ap

Minusta on omituista, se että Raamatun oikeellisuutta perustellaan sillä, että se vastaa tiedekäsitystä. Joskus näin voi ollakin, mutta useimmiten ei ole.

Tänään sattumalta kuuntelin Reisjärven seuroista kuulunutta saarnaa. Siinä perusteltiin, että luomiskertomus vastaa nykyistä tiedekäsitystä. Jumalan päivä on vain eri kuin meidän päivä. Luomiskertomuksessa kerrotaan:
1. päivä, syntyivät päivä ja yö
2. päivä, Jumala erotti vedet ylhäällä ja vedet alhaalla.
3. päivä, vedet kokoontuivat, ja esiin tuli kuiva maa ja vedet. Jumala loi kasvillisuuden: ruoho, kasvit ja hedelmää kantavat puut.
4. päivä, Jumala loi auringon hallitsemaan päivää ja Kuun ja tähdet hallitsemaan yötä.
5. päivä, Jumala loi veden eläimet ja linnut.
6. päivä, Jumala loi maaeläimet: karja, villieläimet ja kaikki maassa liikkuvat olennot. Lopuksi Jumala loi ihmisen

Tämä ei todellakaan ole tieteen käsitys, kuten vähäiselläkin tiedoilla voi päätellä. Ennen kuin mitään voi kehittyä, täytyy olla aurinko, jota maa kiertää. Kuu tulee jossakin vaiheessa, ei tiedetä mistä. Tähdet olivat olemassa jo ennen tätä kaikkea. Tässä vaiheessa täytyy maapallolla myös jo olla vettä.

Ilman auringon valoa ei mitään olisi ollut mahdollista elää. Maa olisi ollut vain jäinen kivikimpale. Linnut ilmestyivät samaan aikaan maaeläinten kanssa.

Oikeasti 4.päivä olisi ensimmäinen päivä. Muutenkin luomiskertomus on tieteen valossa höpöhöpöä.

Miksiköhön puhujat voivat puhua soopaa, eikä kukaan oikaise puheita?

2

<50

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tämä osoittaa, että Raamattuun luomiskertomuksen kirjoittaneella ei ollut sen enenpää tietoa kuin sen ajan "viisailla". Puhujien pitäisi olla krittisempiä.

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Yleensä uskonnoissa totuus on toisarvoista. Törkeintä on hyvä tarina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      95
      1791
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      485
      1359
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      88
      1193
    4. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      47
      1150
    5. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      73
      1127
    6. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      190
      1113
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      937
    8. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      10
      827
    9. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      715
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      176
      711
    Aihe