Jehovat tunnetaan "muunnetun totuuden" todisteijoina. Heidät on opetettu olemaan myöntämättä mitään esim. liikkeeensä lukuisista vääristä ennustuksista tai vaikkapa lastensa tai itsensä homouden - vain siksi ettei liikkeen maine likaantuisi.
Liike erottaa keskuudestaan myös omaisten kartettaviksi hylkiöiksi sellaiset, jotka "eivät ole ymmmärtäneet olevansa osa Jehovan todisajien yhdyskuntaa" mm. kyseenalaistamalla hallintoelimen aiemmista käsityksistä poikkeavia nykykäsityksiä, esim. sukupolvioppia. Eihän esimerkiksi miljoonien vuoden 1914 nähdeinen jehovien pitänyt KOSKAAN kuolla - ja kuinkas kävi? Eipä ole näkynyt heidän sukupolveaan enää kymmeniin vuosiin ovilla!
Tämäkö on se "Totuus" jota jehovat todistavat? Kysyin eilen tekoälyltä (Googen AI-haku) Mitä tarkoittaa "teokraattinen sodankäynti", jota jehoville opetetaan liikkeen väärien opetusten kiistämisessä.
AI vastasi:
"Teokraattinen sodankäynti (engl. theocratic warfare) on Jehovan todistajien teologiassa ja uskonnollisessa käytännössä esiintyvä käsite, jolla tarkoitetaan oikeutusta toimia salassa, vääristellä totuutta tai jopa valehdella tilanteessa, jossa se palvelee heidän uskonnollisen järjestönsä tai uskonveljiensä etua ja suojelemista."
Tätä se tarkoittaa:
1. Strateginen valehtelu ja tietojen pimittäminen: Teokraattisen sodankäynnin mukaisesti Jehovan todistajat katsovat, että he eivät ole velvollisia kertomaan totuutta sellaisille henkilöille tai viranomaisille, jotka he kokevat vihamielisiksi tai jotka voisivat käyttää tietoja uskonnon tai sen jäsenten vahingoittamiseksi.
2. Opetus pohjautuu sotilastaktiikkaan: (jehovat sota-asiantuntijoiksi!!!)
Opetuksessa asiaa verrataan usein sodankäyntiin, jossa omia salaisuuksia ja strategioita ei paljasteta viholliselle. Termi pohjautuu Vartiotorni-seuran kirjallisuudessa sopivasti valittuuihin raamatullisiin esimerkkeihin, joissa esimerkiksi Vanhan testamentin hahmot (kuten Abraham tai Daavid) toimivat viekkaasti vihollisiaan vastaan.
3. Jumalan lain asettaminen maallisten lakien edelle: Teologian taustalla on ajatus, että Jehovan todistajien ylin auktoriteetti on Jumala ja hänen järjestönsä maan päällä. Jos maallisen yhteiskunnan lait tai vaatimukset ovat ristiriidassa uskonnon omien sääntöjen kanssa, teokraattinen sodankäynti oikeuttaa toimimaan järjestön edun mukaisesti viranomaisia tai ulkopuolisia harhaanjohtaen."
Tekoäly loppuu, käpyäly jatkaa:
Jehovien "Totuus" todistellaan siis valehtelemalla liikkeestä. Ja siihen opetetaan myös lapset jo pienestä kädestä pitäen.
Liikkeessä toimivia velvoitaan olemaan ottamatta selvää esim. liikkeen historiasta. Mitään liikkeen ulkopuolista materiaalia ei pidä uskoa, vaan se on "maailmallisena" peräisin Saatanan hallinnolta.
Meillä on Totuus. Näinhän jehovat todistavat. Miksi "Totuutta" on opetettava saarnaamaan valehtelemalla?
Oli miten oli, puhu asiat aina "parhain päin"
77
224
Vastaukset 77
- Anonyymi00001
No nyt on asiaa!! Lähes kaikki ymmärtävät asian niin etteivät valehtele.
Kuka tai mikä avaisi JTn silmät.
Järjestö on todellinen kultti.
Kyllähän ahdistaa, kun on ollut mukana tälläisestä valehtelussa.
ONNEKSI olen saanut oikeita ihmisiä UUT ssa, ja näitä kokemuksia voi siellä terapeuttesisti jakaa.- Anonyymi00011
Terve sinulle ja kaikille Vartiotornin valehtelusta kärsineille! Ahdistaisi vähemmästäkin. Muka "uskonnon" nimissä "totuus"! Hienoa, kun olet jättänyt tämän liikkeen taaksesi! Toivon, että toivut pian ja saat ajatuksesi vapaiksi jehovien valheista! Toivorikasta jatkoa sinulle ja voimia vertaistoimintaan! Vartiotorniseuran miljoonia uhreja muistaen, heidät on haudattu petettyinä.
- Anonyymi00023
Anonyymi00011 kirjoitti:
Terve sinulle ja kaikille Vartiotornin valehtelusta kärsineille! Ahdistaisi vähemmästäkin. Muka "uskonnon" nimissä "totuus"! Hienoa, kun olet jättänyt tämän liikkeen taaksesi! Toivon, että toivut pian ja saat ajatuksesi vapaiksi jehovien valheista! Toivorikasta jatkoa sinulle ja voimia vertaistoimintaan! Vartiotorniseuran miljoonia uhreja muistaen, heidät on haudattu petettyinä.
Kiitos paljon osaanotosta, luulisin että on elinikäinen trauma kuitenkin, mutta parempaan päin.
- Anonyymi00002
Vartiotornijärjestöllä ei ole totuutta, siksi he saarnaavatkin väärää totuutta.
- Anonyymi00003
Ei ole edistynyt! jos ei hyväksy valehtelua.
- Anonyymi00013
Anonyymi00003 kirjoitti:
Ei ole edistynyt! jos ei hyväksy valehtelua.
Erittäin keskeinen huomio! Jehovat opetetaan niljakkaiksi valehtelijoiksi. Jos valehtelemista esim. vääristä käännösratkaisuista vartiotorniseuran raamatunväännöksissä tai vaikkapa vääristä aikalaskelmista (mm. ainoastaan jehovien levittelemä väärä Jerusalemin tuhon vuosi 607, po. 587) ei suostu levittämään edelleen, joutuu vanhimmiston ojennettavaksi! Tätä on jehovien "Totuus"!
Samoin, jos vanhimmiston jäsen jää kiinni esim. suuren viskilastin ostamisesta viinakaupasta sunnuntaina jehovien kokouksen aikana, siitä ei saa julkaista Youtube-videota. Näin kuitenkin tapahtui, kun jehovahallinnon jäesn Anthony Morris III jäi kiinni verekselltään viskiostoksilla ja häntä puhutellut toinen viinan ostaja kuvasi jehovajohtajasta mehevän viskin hamstrausvideon nettiin, joita on tällä hetkellä vapaasti (ilman tunnuksia) katseltavissa sadoilla alustoilla.
Olisiko Vartiotorniseura taipuvainen jopa tekopyhyyteen?
- Anonyymi00004
Anonyymi00001 2026-08-01 12:42:05
" mikä avaisi JTn silmät "
Valokopioita vanhoista lahkolehdistä, eri kohdista kuten esim "... meillä on ylitsepursuavat todisteet että Jumala tuhoaa tämän nykyisen maallisen järjelmän 1975"
Kopioita tulisi toimittaa silloin tällöin JTn postiluukkuun- Anonyymi00005
Hei ei auta usko vahvistuu kun tuli vainoa
Jo johaneksenpoika kirjoitti niin älä kirjoitella
Jehova . Parempi jehovantodistaja - Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Hei ei auta usko vahvistuu kun tuli vainoa
Jo johaneksenpoika kirjoitti niin älä kirjoitella
Jehova . Parempi jehovantodistajaEipäs kun vartiotornikultti.
Tai amerikkalainen humpuukilahko. - Anonyymi00056
> Valokopioita vanhoista lahkolehdistä >
Valokopioita on vaikea ottaa, jos väitettyä tekstiä ei ole olemassakaan (kuten esimerkiksi tässä esiin otettu "esim".)
> Kopioita tulisi toimittaa silloin tällöin JTn postiluukkuun >
Tästä tämä köyhän miehen Don Quijote on haaveillut jo vuosikausia. Ei vain ole tuttiritarilla mitä kopioida kun kaikki väittämät on valhetta eikä tekstejä ole silloin olemassakaan. Lisäksi kopiokone (nyk. tulostin) puuttuu kun sosiaalitoimisto ei sellaista kustanna. Kirjastoonkaan ei voi oikein mennä kun matkalla saa kymmenvuotiailta kyytiä. Jos joskus sattuisi joltain valokopion saamaankin, verkkarit menisi vaihtoon matkalla postilaatikolle. Että sellainen sankari täällä haaveilee kopioiden toimittamisesta.
Ei taida olla muusta toivoa kuin että jatkaa mikroverilettujen mutustamista hämyisessä korsolaisyksiössä kaupungin vuokraslummissa ja kuvittelee olevansa teräväkin Shakespiere (kirjoitusvirhe tahallinen ja viittaa myös mielipidealustan yleiseen tilaan sekä yhteen palstan pitkäaikaiseen flatulistiin). - Anonyymi00057
Anonyymi00056 kirjoitti:
> Valokopioita vanhoista lahkolehdistä >
Valokopioita on vaikea ottaa, jos väitettyä tekstiä ei ole olemassakaan (kuten esimerkiksi tässä esiin otettu "esim".)
> Kopioita tulisi toimittaa silloin tällöin JTn postiluukkuun >
Tästä tämä köyhän miehen Don Quijote on haaveillut jo vuosikausia. Ei vain ole tuttiritarilla mitä kopioida kun kaikki väittämät on valhetta eikä tekstejä ole silloin olemassakaan. Lisäksi kopiokone (nyk. tulostin) puuttuu kun sosiaalitoimisto ei sellaista kustanna. Kirjastoonkaan ei voi oikein mennä kun matkalla saa kymmenvuotiailta kyytiä. Jos joskus sattuisi joltain valokopion saamaankin, verkkarit menisi vaihtoon matkalla postilaatikolle. Että sellainen sankari täällä haaveilee kopioiden toimittamisesta.
Ei taida olla muusta toivoa kuin että jatkaa mikroverilettujen mutustamista hämyisessä korsolaisyksiössä kaupungin vuokraslummissa ja kuvittelee olevansa teräväkin Shakespiere (kirjoitusvirhe tahallinen ja viittaa myös mielipidealustan yleiseen tilaan sekä yhteen palstan pitkäaikaiseen flatulistiin).Syökää kaikkea, mitä lihakaupassa myydään, kyselemättä mitään omantunnon tähden
- siis myös verilettuja
Peräilmassa on TOTUUS.Vain ja ainoastaan PERÄILMASSA. Näin totesi jo Epytkin rouva vaarao Hatspetslut Kheopsin pyramiitin yleisen käymälän avajaisissa.
- Anonyymi00010
Hihi!
- Anonyymi00006
Jt palvelee häntä, joka on kaiken valheen isä.
- Anonyymi00008
Kaikki uskonnot pohjaavat valheeseen.
- Anonyymi00009
Kyllä on taas tympeätä tekstiä! Viattomien Julistajien kimppuun hyökätään nyt jo AI:nkin voimin syyttämällä Julistajia valehtelijoiksi! Se on hyökkäys Raamatun Totuutta vastaan! Järjestö om aina opettanut Raamatun Totuutta.
En ymmärrä tätä yhden kirjoittajan jatkuvaa mustamaalausta täällä! Onko kirjoittaja ovet paukkuen pikaistuksissaan seurakuntansa hylännyt elämäänsä katkeroitunut luopio vai jokin Raamatun Totuutta vihaava?
Luopioiden neuvottomuuden ymmärtää. Totuuden hylkääminen on siksi vakava teko, että monella alkaa "heittää"! Asia ei parane rienaavilla kirjoituksilla.
Haluan muistuttaa vielä siitä avoimuudesta ja läpinäkyvyydestä, jota Järjestö on aina noudattanut kaikessa toiminnassaan: jokainen suutuspäissään, melkein aina uskonnosta riippumattomista syistä seurakuntansa hylännyt ON TERVETULLUT TAKAISIN!
Vilpittömästi katuva epäonnistuja saa uuden tilaisuuden yrittää kovemmin!- Anonyymi00015
Vain hullu menee takaisin kun sieltä on päässyt.
Raamattukin sanoo:" pesty sika palaa (vartiotorni)rapakkoon rypemään ja koira (hallintoelimen) oksennukseen. - Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Vain hullu menee takaisin kun sieltä on päässyt.
Raamattukin sanoo:" pesty sika palaa (vartiotorni)rapakkoon rypemään ja koira (hallintoelimen) oksennukseen.Eikö mielestäsi väärintekijälle pitäisi antaa tilaisuutta katua ja parantaa tapojaan? Järjestö on aina avoin aidosti katuville.
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Eikö mielestäsi väärintekijälle pitäisi antaa tilaisuutta katua ja parantaa tapojaan? Järjestö on aina avoin aidosti katuville.
En palvele järjestöä, enkä pidä sen arvoisena, että olisin sen kanssa missään tekemisissä.
Huijari porukkaa. - Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
En palvele järjestöä, enkä pidä sen arvoisena, että olisin sen kanssa missään tekemisissä.
Huijari porukkaa.Järjestöstä lausuttaessa pitää aina muistaa, että kysymyksessä on Jumalan Ainoa Maanpäällinen Järjestö. Hyvin mukana oleville on Raamatussa luvattu Ikuinen Elämä Paratiisissa Maan Päällä! Ainakaan itse en näe mitään tärkeämpää kuin olla mahdoliisimman hyvin mukana Jumalan Ainoassa Maanpäällisessä Järjestössä! Ei se niin paljoa vaadi!
- Anonyymi00024
Uskotko tosissaan, että Jeesus on käynyt maanpäällä valitsemassa järjestön oikeaksi uskonnoksi? Kyllä täytyy heittää todella voimakkaasti jos tämän uskot.
- Anonyymi00025
Anonyymi00016 kirjoitti:
Eikö mielestäsi väärintekijälle pitäisi antaa tilaisuutta katua ja parantaa tapojaan? Järjestö on aina avoin aidosti katuville.
Mitä pitäisi katua? jos ei edes ole mikään väärin tekijä tms, ja miksi tulisi takaisin jos on huomannut tässä uudessa valossa, jotta ei voi olla oikea uskonto tai totuus.
Tulee kuitenkin karttamis leima otsaan ja luopioksi haukutaan? - Anonyymi00026
Anonyymi00018 kirjoitti:
Järjestöstä lausuttaessa pitää aina muistaa, että kysymyksessä on Jumalan Ainoa Maanpäällinen Järjestö. Hyvin mukana oleville on Raamatussa luvattu Ikuinen Elämä Paratiisissa Maan Päällä! Ainakaan itse en näe mitään tärkeämpää kuin olla mahdoliisimman hyvin mukana Jumalan Ainoassa Maanpäällisessä Järjestössä! Ei se niin paljoa vaadi!
Jumala on rakkaus! eikä järjestö, Jumala näkee jokaisen ihmisen sydämeen, kuka on hyvä ja kuka ei. Kyllä varmaan jehovan todistajissakin voi olla hyviä ihmisiä jotka pelastuu. Henkilö kohtainen suhde Jumalaan täytyy olla ja rakkaus.
Siinä ei ole mitään tekemistä järjestön kanssa.
- Anonyymi00012
Anonyymi00005 2026-08-02 07:41:01
" Hei ei auta usko vahvistuu kun tuli vainoa "
jt selittää parhain päin. esim. Urpo Martikainen selittää syrjinnäksi seuraamuksen asevelvollisuudesta kieltäytymisestä. Seuraamushan tulee uskonnosta riippumatta.
Mutta Urpo ei siteeraa APT 10 lukua, siinä sotamies Kornelius on uskovainen, ja sotamiehen ammatista huolimatta Herran enkeli kohtaa Korneliuksen.
Tuo jt -käytös on taas teokraattista sodankäyntiä, lahkoslangi-ilmaus valehtelulle lahkon hyväksi.
Jt:t joutuvat ostamaan väärennetyn Raamatun (UM:ksi nimetty) uskontobisnekseltään.
Esim. Heprealaisille 1:8
UM: Mutta Pojasta hän sanoo: ”Jumala on sinun valtaistuimesi aina ja ikuisesti, ja valtakuntasi valtikka on oikeudenmukaisuuden valtikka.
KR92: Mutta Pojastaan hän sanoo: – Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy ajasta aikaan, ja sinun kuninkaanvaltikkasi on oikeudenmukaisuuden valtikka.
1933/38: mutta Pojasta: ”Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy aina ja iankaikkisesti, ja sinun valtakuntasi valtikka on oikeuden valtikka.
Jeesuksen jumaluus on häivytetty muuttamalla jakeen merkitystä. Muissa käännöksissä Pojasta puhutaan Jumalana, UM puhuu Jumalasta, joka ei ole Poika.
-vartiotorni kirjoittaa Jeesuksen enkeliksi. Siksi Raamattu väärennetään niistä kohdin, joissa Jeesus ilmoitetaan Jumalaksi. Kuten myös esim. Joh. 1:1 "Sana oli Jumala"
väärennöksessä Jumala pienellä alkukirjaimella, epäjumala.- Anonyymi00014
Tämä "vainoargumentti" eli jehovana jatkuvan epämukavuuden tunteiden perustelu ei enää vahvista uskoa vartiotorniseuraan vaan ajaa nuoret ulos jehovaseurakunnista kohti tervettä elämää.
Kenenkään ei pidä kärsiä jonkin säälittävän, parhaat päivät nähneensä (mm. lukemattomien pieleen menneiden maailmanloppujen) amerikkalaislahkon "hyvin mukana olevana" maksumiehenä enää sekuntiakaan!
Mokomien humpuukiheikkien aika on ohi! - Anonyymi00019
Anonyymi00014 kirjoitti:
Tämä "vainoargumentti" eli jehovana jatkuvan epämukavuuden tunteiden perustelu ei enää vahvista uskoa vartiotorniseuraan vaan ajaa nuoret ulos jehovaseurakunnista kohti tervettä elämää.
Kenenkään ei pidä kärsiä jonkin säälittävän, parhaat päivät nähneensä (mm. lukemattomien pieleen menneiden maailmanloppujen) amerikkalaislahkon "hyvin mukana olevana" maksumiehenä enää sekuntiakaan!
Mokomien humpuukiheikkien aika on ohi!Rumasti sanottu! Mitä oikein haluat sanoillasi edistää? Järjestöä on haukuttu varmaan kaikilla mahdollisilla ilmauksilla eikä sinun vääntämäsi sanat ole lainkaan pahimmasta päästä! Rumaa puhetta se kuitenkin on! Tähähän on Raamatussa ennustettu: Järjestöä tullaan vainoamaan ja hyvin mukana olevien vihkiytyminen Järjestölle vahvistuu vahvistumistaan! Tiedä, että Jumalan Valtakunnan Hyvä Uutinen tullaan saarnaamaan koko asuttuun maahan ja sitten tulee loppu!
- Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
Rumasti sanottu! Mitä oikein haluat sanoillasi edistää? Järjestöä on haukuttu varmaan kaikilla mahdollisilla ilmauksilla eikä sinun vääntämäsi sanat ole lainkaan pahimmasta päästä! Rumaa puhetta se kuitenkin on! Tähähän on Raamatussa ennustettu: Järjestöä tullaan vainoamaan ja hyvin mukana olevien vihkiytyminen Järjestölle vahvistuu vahvistumistaan! Tiedä, että Jumalan Valtakunnan Hyvä Uutinen tullaan saarnaamaan koko asuttuun maahan ja sitten tulee loppu!
Mitä hyötyä minulle oli lapsena tai nuoruusvuosieni kasvulle siitä, että tämä "maanpäällinen" järjestö saarnasi harmageddonin tuhoavan pian kaikki ihmiset, jotka eivät ole "hyvin mukana" järjestössä! Minun lapsuudessani Harmageddonin tuhon päivä oli ihan lähellä - elimme tuolloin "lopun lopun aikaa".
Aikuiset eivät tunteneet uhkaa ja aikoja esim. syksystä jouluun niin ahdistavina, lapset pelkäsivät ja kärsivät. Vuodet 3sta 5-vuotiaiksi tuntui lapsesta todella ikuisuudeslta! Harmageddonia ei vain kuulunut, ja kun menin kouluun, näin lapsia, joita Harmageddon ei uhannut. He olivat pelottomia ja iloisia. Itse olin tottunut näkemään iloisia kasvoja vain järjestön julkaisuissa, jotka esittivät Harmageddonin jälkeistä paratiisiaikaa. Todellisuus todistajana oli totista puuhaa pienelle koululaiselle.
Ja sama ralli jatkuu! Omasta lapsuudestani on ehtinyt kulua jo 60 vuotta eikä Harmageddonia vain kuulu. Olen tullut petetyksi. Pelkoni oli turhaa - ja varjosti lapsuuteni jokaista päivää. Painajaiset demoneista ahdistivat minua aikuisikään asti.
Miksi tällaiseen pettureiden porukkaan liitytään? - Anonyymi00021
Anonyymi00020 kirjoitti:
Mitä hyötyä minulle oli lapsena tai nuoruusvuosieni kasvulle siitä, että tämä "maanpäällinen" järjestö saarnasi harmageddonin tuhoavan pian kaikki ihmiset, jotka eivät ole "hyvin mukana" järjestössä! Minun lapsuudessani Harmageddonin tuhon päivä oli ihan lähellä - elimme tuolloin "lopun lopun aikaa".
Aikuiset eivät tunteneet uhkaa ja aikoja esim. syksystä jouluun niin ahdistavina, lapset pelkäsivät ja kärsivät. Vuodet 3sta 5-vuotiaiksi tuntui lapsesta todella ikuisuudeslta! Harmageddonia ei vain kuulunut, ja kun menin kouluun, näin lapsia, joita Harmageddon ei uhannut. He olivat pelottomia ja iloisia. Itse olin tottunut näkemään iloisia kasvoja vain järjestön julkaisuissa, jotka esittivät Harmageddonin jälkeistä paratiisiaikaa. Todellisuus todistajana oli totista puuhaa pienelle koululaiselle.
Ja sama ralli jatkuu! Omasta lapsuudestani on ehtinyt kulua jo 60 vuotta eikä Harmageddonia vain kuulu. Olen tullut petetyksi. Pelkoni oli turhaa - ja varjosti lapsuuteni jokaista päivää. Painajaiset demoneista ahdistivat minua aikuisikään asti.
Miksi tällaiseen pettureiden porukkaan liitytään?Ompa harmi, että olet kokenut niin voimakkaina tällaiset liian innokkaiden seurakuntalaisten ennenaikaiset odotukset! Järjestöhän ei ole milloinkaan opettanut lopun aikojen tarkkoja määräaikoja, vaan korostanut valveillaolon tärkeyttä. Onhan se ihanaa, kun Jumala on suonut vielä hetken aikaa saarnaustyöhön, että mahdollisimman moni saisi tuntea Totuuden!
- Anonyymi00031
Anonyymi00021 kirjoitti:
Ompa harmi, että olet kokenut niin voimakkaina tällaiset liian innokkaiden seurakuntalaisten ennenaikaiset odotukset! Järjestöhän ei ole milloinkaan opettanut lopun aikojen tarkkoja määräaikoja, vaan korostanut valveillaolon tärkeyttä. Onhan se ihanaa, kun Jumala on suonut vielä hetken aikaa saarnaustyöhön, että mahdollisimman moni saisi tuntea Totuuden!
Valehtelet!
- Anonyymi00034
Anonyymi00019 kirjoitti:
Rumasti sanottu! Mitä oikein haluat sanoillasi edistää? Järjestöä on haukuttu varmaan kaikilla mahdollisilla ilmauksilla eikä sinun vääntämäsi sanat ole lainkaan pahimmasta päästä! Rumaa puhetta se kuitenkin on! Tähähän on Raamatussa ennustettu: Järjestöä tullaan vainoamaan ja hyvin mukana olevien vihkiytyminen Järjestölle vahvistuu vahvistumistaan! Tiedä, että Jumalan Valtakunnan Hyvä Uutinen tullaan saarnaamaan koko asuttuun maahan ja sitten tulee loppu!
Teillä on oikeuskomitea vai mikä onkaan nykyinen nimi sillä?
Tuominta ei kuulu ihmisille! Teillä on oikein järjestelmällinen tuominta elin seurakunnassa ja yksilöllisesti kaikki JT, tuomitsette kaiken ihmisistä kaikkeen täällä maanpäällä. Paitsi tuominnasta jää ulkopuolelle vai järjestö!
Mikä on nostettu Jumalaksi.
Yritämme vain auttaa teitä JT yksilöitä...
Herätkää 2026. - Anonyymi00035
Anonyymi00034 kirjoitti:
Teillä on oikeuskomitea vai mikä onkaan nykyinen nimi sillä?
Tuominta ei kuulu ihmisille! Teillä on oikein järjestelmällinen tuominta elin seurakunnassa ja yksilöllisesti kaikki JT, tuomitsette kaiken ihmisistä kaikkeen täällä maanpäällä. Paitsi tuominnasta jää ulkopuolelle vai järjestö!
Mikä on nostettu Jumalaksi.
Yritämme vain auttaa teitä JT yksilöitä...
Herätkää 2026.Monenko köyhän lesken roposet meni Morrisin 850dollarin viski laatikkoon sunnuntaina ?
Ei taida olla Morrisilla muuta kuin hallinto elimen luottokortti.
Vai ostiko laatikon kaikille elimen jäsenille, kun menivät päättämään seuraavista opeista vartiotornin? - Anonyymi00058
Anonyymi00035 kirjoitti:
Monenko köyhän lesken roposet meni Morrisin 850dollarin viski laatikkoon sunnuntaina ?
Ei taida olla Morrisilla muuta kuin hallinto elimen luottokortti.
Vai ostiko laatikon kaikille elimen jäsenille, kun menivät päättämään seuraavista opeista vartiotornin?> 850dollarin viski >
Eihän tuolla summalla saa kuin kaksi pulloa hyvää peated single malt- viskiä. Maltillisella maistelutempolla (kaksi sormenpaksuutta/ilta) riittää kuukaudeksi. - Anonyymi00073UUSI
Anonyymi00058 kirjoitti:
> 850dollarin viski >
Eihän tuolla summalla saa kuin kaksi pulloa hyvää peated single malt- viskiä. Maltillisella maistelutempolla (kaksi sormenpaksuutta/ilta) riittää kuukaudeksi.Kuinkahan maltillinen Morrisin maistelutempo on ollut? Tyyppi vaikutti humalaiselta joillakin videoilla. Ja jokin syyhän siihen täytyi olla, että lähtö hallintoelimestä tuli. Yleensä hyvinkin huonokuntoiset jäsenet saavat olla hallintoelimessä eikä heitä sen takia siirretä pois.
- Anonyymi00022
Höpö, höpö! Kyllä ne on kirkon papit, jotka saarnaavat Raamatun vastaisesti! En voisi ikinä kuvitellakaan Järjestössä NAISTA opettamassa salin edestä! Se on Raamatun vastaista! Lisäksi nämä vihkivät avioliittoon kieroutuneita ihmisiä, kuten homoja keskenään! Tämä Sodoman ja Gomorran iljetys on pahinta, mitä Järjestö voi koskaan kuvitella tapahtuvan Raamatun Jumalan nimessä! Kirkon papit siunaavat sotilaita tappamaan, mitä Järjestö pitää kauhistuksena Jumalan tavoin!
Mielestäni Järjestön mustamaalaaminen on täysin vailla Raamatullista pohjaa! Kysymys on vikojen hakemisesta ja jonkin sadan vuoden takaisten reunamerkintöjen nostaminen valtaviin mittasuhteisiin! Totuus on Järjestöllä ja siihen tosiasiaan voi jokainen Järjestössä hyvin mukana oleva täysin vihkiytyä! Sama koskee jokaista Järjestön toiminnasta kiinnostunutta!- Anonyymi00032
Järjestönne on humpuukilahko vailla vertaa.
- Anonyymi00027
" vailla Raamatullista pohjaa! " (järjestö)
Järjestö on väärentänyt Raamatun.
Esim. Heprealaisille 1:8
UM: Mutta Pojasta hän sanoo: ”Jumala on sinun valtaistuimesi aina ja ikuisesti, ja valtakuntasi valtikka on oikeudenmukaisuuden valtikka.
KR92: Mutta Pojastaan hän sanoo: – Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy ajasta aikaan, ja sinun kuninkaanvaltikkasi on oikeudenmukaisuuden valtikka.
1933/38: mutta Pojasta: ”Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy aina ja iankaikkisesti, ja sinun valtakuntasi valtikka on oikeuden valtikka.
Jeesuksen jumaluus on häivytetty muuttamalla jakeen merkitystä. Muissa käännöksissä Pojasta puhutaan Jumalana, UM puhuu Jumalasta, joka ei ole Poika.
-----------
Esim. 2. Joh. 1:1 Sana oli Jumala
Tämän UM väärentää, Jumalan pienelle alkukirjaimelle, epäjumalaksi.
---------------
Järjestö on väärä profeetta.
Se esim. julkaisi lehdykän Herätkää nro 23 v. 1968, jossa kirjoitti olevan ylitsepursuavat todisteet maailmanlopusta v. 1975
5 Moos. 18:20-22 ilmoittaa sen vuoksi järjestön vääräksi profeetaksi. - Anonyymi00028
Jehovan todistajien järjestön sisällä (eli jäsenille suunnatussa ohjauksessa) mitään järjestön oppia, johtoa tai toimintatapaa EI saa kyseenalaistaa tai kritisoida. Järjestö edellyttää jäseniltään täyttä yksimielisyyttä ja kuuliaisuutta.
Seikat, joiden arvostelu tai kyseenalaistaminen on jäsenille ehdottomasti kiellettyä ja johtaa aina vakaviin sisäisiin kurinpitotoimiin (kuten puhutteluihin tai erottamiseen ja sitä seuraavaan täydelliseen eristämiseen esim. perheestä sekä elinikäiseen karttamiseen), koskevat erityisesti seuraavia alueita:
Hallintoelin ja johto
Järjestön maailmanlaajuista johtoa (hallintoelintä) pidetään Jumalan ainoana tietokanavana maan päällä. Näiden amerikkalaismiesten tekemiä määräyksiä, tulkintoja tai päätöksiä ei saa epäillä eikä arvostella.
Raamatun tulkinnat ja opilliset muutokset
Vaikka järjestön opit ("uusi valo") muuttuvat usein, saattavat ajan myötä muuttua myös päinvastaisiksi aiempaan opetukseen verrattuna, yksittäinen todistaja EI saa esittää omia näkemyksiään tai kyseenalaistaa viimeisintä oppia. Näiden asioiden esille otto on ajatusrikos.
Karttaminen
Järjestön tapa erottaa jäseniä ja vaatia myös perheenjäseniä karttamaan erotettuja tai eronneita on aihe, jota ei saa arvostella epäinhimillisenä tai perheettömyyttä aiheuttavana, vaan sitä on ylistettävä rakkaudelliseksi menettelyksi.
Menettelytavat väärinkäytösepäilyissä
Järjestön sisäisiä prosesseja ja ohjeistuksia esimerkiksi seksuaalisen hyväksikäytön tai rikosten käsittelyssä (kuten sitä, että asioita pyritään hoitamaan sisäisesti vanhimpien toimesta eikä ulkopuolisille viranomaisille välttämättä rohkaista ilmoittamaan) ei saa julkisesti tai sisäisesti kritisoida.
Käytännön säännöt ja elämäntapa
Kieltäytymistä tietyistä asioista – kuten verensiirroista, asepalveluksesta, korkeakoulutuksesta tai tietystä viihteestä ja pyhäpäivien vietosta – pidetään ehdottomina periaatteina, joiden kyseenalaistaminen tulkitaan uskon puutteeksi tai ”riippumattomuuden hengeksi”.
Yhteisön sisällä minkäänlaista institutionaalista itsekritiikkiä tai oppien arvostelua ei sallita. Jehovissa on pohjoismaisesta oikeusjärjestelmästä ulkopuoliset "oikeuskomiteat", joiden tuomiot menevät yleisen oikeuskäytännön edelle. Oikeuskomiteioiden jäsenet ovat kouluttamattomia seurakuntien miehiä.- Anonyymi00029
" Kieltäytymistä tietyistä asioista – kuten verensiirroista,– pidetään ehdottomina periaatteina "
Englannissa tapahtui, että viranomaiset ottivat pikkulapsen huostaan verensiirron oltua tarpeellinen.
Kun lapsi oli hoidettu, kieltäytyivät vanhemmat vastaanottamasta lasta, koska tälle oli annettu verensiirto.
Lapsi tietysti sai kodin, adoption tai muun kautta.
Mutta kun lapsi kasvoi ja asettui itselliseen asumiseen, tulivat jt:t tietysti soittamaan ovikelloa että vartiotorni pitäisi ostaa.
Jt:t eivät vaan näe mitään mieletöntä vartiotornikaupittelussaan.
Niin Suomessakin periaatteess käyvät kaikki ovikellot rimpauttamassa.
Yksittäinen jt voi saada neuvon jättää jokin ovikello soittamatta, mutta hänelle ei kerrota syytä, että siellä asukas tuntee lahkoa niin paljon että voi käännyttää vartiotornkaupittelijan jättämään lahkon - Anonyymi00030
Taas on luopiot vauhdissa! En tunnista edellisen kirjoittelijan tekstistä yhtään asiakohtaa, jotka sopisivat millään tavalla Jumalan Järjestöön! En ole koskaan kokenut, että Järjestö jotenkin "ohjaisi" Julistajia mitenkään muuten kuin Raamatun Jumalan Tahdon mukaisesti!
Onhan tunnettua, että Julistajia vainotaan ja heistä levitetään Raamatun vastaisia väitteitä. Ne eivät tietenkään pidä yhtä Totuuden kanssa. Tämä vahvistaa Julistajien vihkiytymistä Järjestöön, joten rienaajien tarkoitusperät vetävät aina vesiperän! - Anonyymi00033
Anonyymi00030 kirjoitti:
Taas on luopiot vauhdissa! En tunnista edellisen kirjoittelijan tekstistä yhtään asiakohtaa, jotka sopisivat millään tavalla Jumalan Järjestöön! En ole koskaan kokenut, että Järjestö jotenkin "ohjaisi" Julistajia mitenkään muuten kuin Raamatun Jumalan Tahdon mukaisesti!
Onhan tunnettua, että Julistajia vainotaan ja heistä levitetään Raamatun vastaisia väitteitä. Ne eivät tietenkään pidä yhtä Totuuden kanssa. Tämä vahvistaa Julistajien vihkiytymistä Järjestöön, joten rienaajien tarkoitusperät vetävät aina vesiperän!Niin näyttää olevan vartiotornilla hypnotisoidutkin.
JT:t on Raamatuntutkijoista luopioitunut lahko, joten luopioita joka iikka.
Harmittaako totuus? - Anonyymi00036
Anonyymi00030 kirjoitti:
Taas on luopiot vauhdissa! En tunnista edellisen kirjoittelijan tekstistä yhtään asiakohtaa, jotka sopisivat millään tavalla Jumalan Järjestöön! En ole koskaan kokenut, että Järjestö jotenkin "ohjaisi" Julistajia mitenkään muuten kuin Raamatun Jumalan Tahdon mukaisesti!
Onhan tunnettua, että Julistajia vainotaan ja heistä levitetään Raamatun vastaisia väitteitä. Ne eivät tietenkään pidä yhtä Totuuden kanssa. Tämä vahvistaa Julistajien vihkiytymistä Järjestöön, joten rienaajien tarkoitusperät vetävät aina vesiperän!Mitenkäs se menikään:" Se sukupolvi,joka näki vuoden 1914 . . .pälä pälä".
Mistähän olen sen lukenut? Olikohan se Aku Ankasta?
Voisit auttaa minua ja kertoa,missä se oli? Sinä kun olet niin nokkela. - Anonyymi00038
Anonyymi00036 kirjoitti:
Mitenkäs se menikään:" Se sukupolvi,joka näki vuoden 1914 . . .pälä pälä".
Mistähän olen sen lukenut? Olikohan se Aku Ankasta?
Voisit auttaa minua ja kertoa,missä se oli? Sinä kun olet niin nokkela.Alla olevan linkin takaa löydät asiantuntijan yhteenvedon kaikista jehovien erilaisista 1914-opetuksista. Totuus on vaihdellut kovassti ja monasti! Esityksen laatija on suomalainen henkilö. Arvokas kokonaisuus!
https://veljesseura.org/foorumi/viewtopic.php?t=765 - Anonyymi00039
Anonyymi00038 kirjoitti:
Alla olevan linkin takaa löydät asiantuntijan yhteenvedon kaikista jehovien erilaisista 1914-opetuksista. Totuus on vaihdellut kovassti ja monasti! Esityksen laatija on suomalainen henkilö. Arvokas kokonaisuus!
https://veljesseura.org/foorumi/viewtopic.php?t=765Sieltä löytyy myös hyvä verilettujen paisto ohje, tein ja söin ja nyt on masu pullollaan.
- Anonyymi00060
Anonyymi00029 kirjoitti:
" Kieltäytymistä tietyistä asioista – kuten verensiirroista,– pidetään ehdottomina periaatteina "
Englannissa tapahtui, että viranomaiset ottivat pikkulapsen huostaan verensiirron oltua tarpeellinen.
Kun lapsi oli hoidettu, kieltäytyivät vanhemmat vastaanottamasta lasta, koska tälle oli annettu verensiirto.
Lapsi tietysti sai kodin, adoption tai muun kautta.
Mutta kun lapsi kasvoi ja asettui itselliseen asumiseen, tulivat jt:t tietysti soittamaan ovikelloa että vartiotorni pitäisi ostaa.
Jt:t eivät vaan näe mitään mieletöntä vartiotornikaupittelussaan.
Niin Suomessakin periaatteess käyvät kaikki ovikellot rimpauttamassa.
Yksittäinen jt voi saada neuvon jättää jokin ovikello soittamatta, mutta hänelle ei kerrota syytä, että siellä asukas tuntee lahkoa niin paljon että voi käännyttää vartiotornkaupittelijan jättämään lahkon> Lapsi tietysti sai kodin, adoption tai muun kautta >
Koko juttu on tietysti valetta, mutta mihin ei JT-hate porukan moraali venyisi kun keksitään JT:ien mainetta vahingoittavia tarinoita.
> Yksittäinen jt voi saada neuvon jättää jokin ovikello soittamatta >
Tällainen "neuvo" on kyllä saatu poikkeuksetta ovenavaajalta, joka ei halua todistajien käydä ovellaan jostain syystä.
> siellä asukas tuntee lahkoa niin paljon että voi käännyttää vartiotornkaupittelijan jättämään lahkon >
Kaikenlaisesta siellä haaveillaan. Eipä ole vielä tullut vastaan sellaista "asukasta". Tällaiset asukkaat ovat satuolentoja. - Anonyymi00061
Anonyymi00060 kirjoitti:
> Lapsi tietysti sai kodin, adoption tai muun kautta >
Koko juttu on tietysti valetta, mutta mihin ei JT-hate porukan moraali venyisi kun keksitään JT:ien mainetta vahingoittavia tarinoita.
> Yksittäinen jt voi saada neuvon jättää jokin ovikello soittamatta >
Tällainen "neuvo" on kyllä saatu poikkeuksetta ovenavaajalta, joka ei halua todistajien käydä ovellaan jostain syystä.
> siellä asukas tuntee lahkoa niin paljon että voi käännyttää vartiotornkaupittelijan jättämään lahkon >
Kaikenlaisesta siellä haaveillaan. Eipä ole vielä tullut vastaan sellaista "asukasta". Tällaiset asukkaat ovat satuolentoja.Kenttäpalveluksessa tehdään edelleen muistiinpanoja, vaikka se on todettu laittomaksi ja siitä on virallisesti luovuttu. Pitää totella ennemmin Jumalaa (= hallintoelintä) kuin ihmistä, perustelu kuuluu.
- Anonyymi00037
Jumala sanana tarkoittaa Totuutta. Jos pyrimme siihen, olemme totuudellisia. Epärehellisyys toisia ja itseä kohtaan ei ole sitä mitä missään ns. uskonnossa haetaan tai on sen sisältö. Pelkkä totuudellisuus johtaisi oikealle tielle. Aina ei tietenkään siihen kyetä olosuhteiden vuoksi tai väärien tietojen vuoksi tai me erehdymme. Tieteissä ja uskonnoissa on sama hyvä periaate totuudellisuudesta. Sanat ovat kuitenkin vain kuvaa, mutta eivät itse totuus. En tiedä onko aloituksen väite jehovista totta.Se voi olla tarkotuksellisesti valetta tai vain opittua. Yleistäminen on ainakin väärin. Kaikissa ryhmissä on erllaisia ihmisiä.
- Anonyymi00040
Mistä olet kuullut, että sana Jumala tarkoittaisi totuutta? Se ei nimittäin tarkoita sitä. Voit tutkia, mitä sanalla Jumala tarkoitetaan eri kielissä ja uskonnoissa. Myöskään jehovissa Jumala ei tarkoita totuutta. Voitko tarkentaa, mistä olet omaksunut tällaisen merkityksen?
Tieteellinen totuus on täysin eri asia kuin uskonnollinen totuus. Voit selvittää ensi itsellesi nämä perustavat virheet esiin ottamisssasi käsityksisssä, niin voimme sitten jatkaa keskustelua.
Huomaa vielä, että jehovissa EI sallita olla erilaisia ihmisiä. - Anonyymi00041
Anonyymi00040 kirjoitti:
Mistä olet kuullut, että sana Jumala tarkoittaisi totuutta? Se ei nimittäin tarkoita sitä. Voit tutkia, mitä sanalla Jumala tarkoitetaan eri kielissä ja uskonnoissa. Myöskään jehovissa Jumala ei tarkoita totuutta. Voitko tarkentaa, mistä olet omaksunut tällaisen merkityksen?
Tieteellinen totuus on täysin eri asia kuin uskonnollinen totuus. Voit selvittää ensi itsellesi nämä perustavat virheet esiin ottamisssasi käsityksisssä, niin voimme sitten jatkaa keskustelua.
Huomaa vielä, että jehovissa EI sallita olla erilaisia ihmisiä.No nyt on jumala vihainen, hui pelottaa.
- Anonyymi00042
Anonyymi00040 kirjoitti:
Mistä olet kuullut, että sana Jumala tarkoittaisi totuutta? Se ei nimittäin tarkoita sitä. Voit tutkia, mitä sanalla Jumala tarkoitetaan eri kielissä ja uskonnoissa. Myöskään jehovissa Jumala ei tarkoita totuutta. Voitko tarkentaa, mistä olet omaksunut tällaisen merkityksen?
Tieteellinen totuus on täysin eri asia kuin uskonnollinen totuus. Voit selvittää ensi itsellesi nämä perustavat virheet esiin ottamisssasi käsityksisssä, niin voimme sitten jatkaa keskustelua.
Huomaa vielä, että jehovissa EI sallita olla erilaisia ihmisiä.Raamatussa sanotaan,että Jeesus on totuus.
- Anonyymi00043
Kiusallisten asioiden loiventelu jopa suoranaiseen valehteluun asti on todistajilla refleksi. Jopa muuten rehdit ja mukavat todistajat tekevät sitä vaistomaisesti, kun jotain kiusallista nostetaan esille ja järjestöstä pitää antaa hyvä kuva.
- Anonyymi00044
Näin on ja vielä heillä leijona hymyilee.
- Anonyymi00045
Valitsen varmasti joka tapauksessa Jumalan Järjestön! Rienaajien roskakirjoittelut ovat minulle yhtä tyhjän kanssa! Järjestön rienaamisen voisi silti lopettaa. Mitä iloa siitä on täällä riehuvalle lähinnä yhdelle joutilaalle, kun aikaa liikenee täällä roikkumiseen?
- Anonyymi00046
Anonyymi00045 2026-08-03 19:57:13
"Valitsen varmasti joka tapauksessa Jumalan Järjestön!"
-Ei Jumalalla ole mitään järjestöä.
Vartiotorniseuralla taas on sijoitusyhtiö Irlannissa, matalan yhtiöverotuksen maassa.
Room. 10:9 Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
Herra = Jumala, yksi Jumalan nimistä. vrt Joh. 1:1 Sana oli Jumala, eli Jeesus oli Jumala. vartiotorni väärentää tuossa Jumalan pienelle alkukirjaimelle, epäjumalaksi
1 Kor. 8:4 tiedämme, ettei maailmassa ole yhtään epäjumalaa
" Rienaajien roskakirjoittelut " oikein - Anonyymi00047
Löysin anopin kirjahyllystä Jehovan todistajien vanhempaa kirjallisuutta, poimin sieltä lainaan itselleni kaksi kirjaa: "Jumalan Harppu" ja "Täyttynyt Salaisuus", molemmat ihan suomeksi toimitettuina, aikamoisina tiiliskivinä kovine kansineen.
Otin kirjat esiin, kun luonamme vieraili Jehovan todistajapariskunta ja näytin kirjasta kuvia, mm. koko sivun kuvan Jeesuksesta naulittuna ristille. Jehovan todistajissahan ei hyväksytä enää ristiä lainkaan. Heidän mukaansa Jeesus kuoli paaluun!
Pariskunta katseli Jeesusta ristillä ja mies tarkisti vielä kansilehdiltä, että kysymyksessä oli Vartiotorniseuran julkaisu - vaimp oli hiljaa koko ajan ja lopulta mies rikkoi hiljaisuuden ja sanoi, ettei "tunne niin tarkkaan seuran historiaa". Niin tarkkaan?
Toinen asia, josta kysyin, oli Jeesuksen vierailu Vartiotorniseurassa vuosina 1914-1919, jolloin Jeesus kirjan mukaan "puhdisti" seuran ja nimitti lopulta liikkeen hallintoelimen "uskolliseksi ja ymmärtäväiseksi orjaksi". Kun kysyin tarkemmin Jeesuksen viiden vuoden työkomennuksesta New Yorkissa, esim. valokuvia tai jopa filmidokumentteja Jeesuksesta, mitään ei ollut todistajapariskunnan tiedossa.
Miksi näin merkittävät tapahtumat vain noin sadan vuoden takaa (samaan aikaan Venäjällä oli vallankumous ja Suomi itsenäistyi, jolta ajalta on elokuvaa ja valokuvia katsottavissa) on unohdettu koko naan Jehovan todustajien opetuksessa? Esim. Jeesuksen viiden vuoden (1914-1919) työsuhteen Vartiotorniseuran palveluksessa luulisi olevan mainitsemisen ja muistamisen arvoista!
Vai onko Jehovan todistajien historiakin valhetta? Kertokaa te, jotka Järjestöstä tiedätte!- Anonyymi00048
Ompa hauskaa, että Järjestön mielenkiintoinen historia kiinnostaa! Järjestön historiasta on toimitettu laaja katsaus kirjan muodossa sekä Verkkopalvelusivustolla on julkaistu erittäin mielenkiintoinen, historiallinen elokuva Järjestön vaiheista. Ihan ikivanhoja kirjoja ei enää tutkita aktiivisesti kokouksissa, joten saattaa olla, että nuoremman sukupolven Julistajat eivät ole nähneet näitä noin sadan vuoden takaisia julkaisuja. Suosittelen Verkkopalvelusivustoa, josta löytyy näköispainokset kaikista julkaisuista!
- Anonyymi00049
Hyvin tehty.
Esimerkillisesti. Muut mukaan.
Kiitos tuosta. - Anonyymi00050
Kysymystesi ei pitäisi olla erityisen vaikeita ja todistajien tulisi tuntea järjestönsä historiaa tuon verran. Mutta he eivät tunne, eivätkä siksi osaa vastata. Todistajuus tekee ylimieliseksi ja laiskaksi, käsitys "totuudessa" olemisesta perustuu epämääräiseen fiilikseen. Yksityiskohtiin ei kiinnitetä tarpeeksi huomiota eikä seuran historiaa pidetä tarpeellisena edes kovin tarkasti tutkia.
- Anonyymi00051
Anonyymi00048 kirjoitti:
Ompa hauskaa, että Järjestön mielenkiintoinen historia kiinnostaa! Järjestön historiasta on toimitettu laaja katsaus kirjan muodossa sekä Verkkopalvelusivustolla on julkaistu erittäin mielenkiintoinen, historiallinen elokuva Järjestön vaiheista. Ihan ikivanhoja kirjoja ei enää tutkita aktiivisesti kokouksissa, joten saattaa olla, että nuoremman sukupolven Julistajat eivät ole nähneet näitä noin sadan vuoden takaisia julkaisuja. Suosittelen Verkkopalvelusivustoa, josta löytyy näköispainokset kaikista julkaisuista!
Mitä se hyödyttää,jos eihypnoosinsa vallassa ymmärrä lukemansa merkitystä.
- Anonyymi00052
Anonyymi00051 kirjoitti:
Mitä se hyödyttää,jos eihypnoosinsa vallassa ymmärrä lukemansa merkitystä.
Näin on, tuo hypnoosi hokemasi on hyvä pointti, älä lopeta sitä, se antaa järkevän kuvan sinusta.
- Anonyymi00053
Anonyymi00052 kirjoitti:
Näin on, tuo hypnoosi hokemasi on hyvä pointti, älä lopeta sitä, se antaa järkevän kuvan sinusta.
Sinustahan minä kirjoitin. Älä nyt taas loukkaannu.
- Anonyymi00054
Anonyymi00053 kirjoitti:
Sinustahan minä kirjoitin. Älä nyt taas loukkaannu.
Hypnoosi esti luetun ymmärtämisen.
- Anonyymi00072UUSI
Anonyymi00053 kirjoitti:
Sinustahan minä kirjoitin. Älä nyt taas loukkaannu.
En tietenkään minähän kehuin sinua. Ymmärsikö nyt väärin kirjoitukseni, mikä siinä on niin epäselvää, etkö kestä kehuja?
- Anonyymi00055
Ehdin lukea anopilta lainaamiani "Jumalan Harppu" ja "Täyttynyt Salaisuus", Vartiotorniseuran julkaisemia teoksia sen verran, että etsin netistä niihin liittyviä kommentaareja. Ilokseni löysinkin ihan suomenkielisen videokommentaarin molemmista! Toimittaja on Jehovan todistajien vanhimmistoon vuosia kuulunut todellinen asiantuntija. Ohessa linkit molempiin kommentaarisarjoihin - mielenkiintoista on kovasti!
Jumalan Harppu -teoksen kommentaari:
https://www.youtube.com/watch?v=3T6pYzS4tso&list=PLxw-nWn0rS9KIyd0t-DfFDpIK8GVtgKkf&index=1
Täyttynyt Salaisuus --teoksen kommentaari:
https://www.youtube.com/watch?v=Bhq0WCeC9_o&list=PLxw-nWn0rS9J3u5UV5sFG2JQuMVK_vs_C
Itse uppouduin näihin suomalaisen, entisesn Jehovan todistaja -vanhimman hienoihin esityksiin moneksi tunniksi! Suosittelen kaikille Jehovan todisyajien toiminnan historiasta kiinnostuneille!- Anonyymi00059
Vartiotorni-seuran vanhat julkaisut ovat todistajille yleensä nolo asia, eikä ihme. Uskonlahko on ollut, jos mahdollista, vielä sekopäisempi kuin nykyään. Silti tuokin opetus on ollut oman aikansa "hengellistä ravintoa", joka on tullut kiitellen ottaa vastaan, kehua sen makua ja suositella muillekin. Tai muuten.
- Anonyymi00062
En tiedä paljoa mistään sata vuotta vanhoihin lehtiin tai kirjoihinkaan liittyneistä aiheista. Tuskin edes puhelinluettelo sadan vuoden takaa näyttää nykyihmisen mielestä jokaiselta osin jäekeviltä. Tai bussien aikataulut tai bensiiniasemaluettelot hintatietoineen!
Haluaisitko ehkä jutella vähän ajankohtaisemmistakin aiheista?- Anonyymi00063
Anonyymi00062 2026-08-04 16:53:21
"En tiedä paljoa mistään sata vuotta vanhoihin lehtiin tai kirjoihinkaan liittyneistä aiheista."
Käsitätkö että. Raamattu ei ole koskaan missään asemassa vartiotorniuskonnossa ollutkaan ?
Nykyään tekee vartiotorni lievästi sanottuna murheelliseksi vaatimuksellaan tapattaa vensiirtohoidon tarpeessa olevia lapsia.
Herätkää on julkaissut numeron, jossa kansikukva-artkkelissa leuhkitaan pienten lasten värivalokuvia esitellen, että heidät on otettu hengiltä verensiirtokiellolla.
Verensiirto on elinsiirto, ei syömistä.
UT:ssa on poistettu verensyöntikieltokin, "syökää kaikkea mitä lihakaupasta myydään" - siis myös vaikkapa verilettuja. - Anonyymi00065
Kristinusko on kaksi vuosituhatta vanha, juutalaisuus vielä satoja vuosia vanhempi. Vartiotorniko on pilaantunut sadassa vuodessa niin, ettei siihen tulisi koskea?
- Anonyymi00064
Anonyymi00062 2026-08-04 16:53:21
" En tiedä paljoa mistään sata vuotta vanhoihin lehtiin tai kirjoihinkaan liittyneistä aiheista. "
vartiotornit eivät ole mitenkään pyhiä. Siten ne eivät kestä ajan koetteluja.
Saaden sinutkin kirjoittamaan häpeissäsi vältteleviä vastauksia.- Anonyymi00066
Esimerkiksi Lutherin tekstit ovat pääasiassa vielä arvostettuja ja ajattomina pidettyjä. Vartiotornin oppi ei kestä sataa vuotta, eikä edes viittäkymmentä. Amerikkalaista uskonnollista kertakäyttökamaa.
- Anonyymi00067
Kouluttamattomien, asiaa mitenkään tuntemattomien ameriikkalaisten liikemiesten tapa maksimoida voittonsa on uskonnollisen huuhaan myyminen. jehovissa myyjiksi on höynäytetty samanlaisia, kouluttamattomia "mukaan" muka jumalan työtovereiksi ja jumalan ystäviksi! Kovakantien julistuskirja on varmasti tuntunut ylevältä aiemmin kirjaa avaamattoman käsissä tai television päällä!
jehovien jutut ovat typerintä tekstiä edes ameriikkalaisilta! Ei ole ihme, että jehovat pakotetaam hävittämään "todistusaineistonsa" ja pitäytymään nettisivustoon!- Anonyymi00068
Järjestö haluaa, että todistajat eivät tutki ulkopuolisia tietolähteitä eivätkä näin edes ymmärrä, millaista uskontoa levittävät. Jehovalaisuus on ylimielistä, tietämätöntä uskonnollista humpuukia, jossa asetetaan tieteen ja uskontojen yläpuolelle, vaikkei edes tunneta omaa uskontoa kunnolla.
- Anonyymi00069
Anonyymi00068 kirjoitti:
Järjestö haluaa, että todistajat eivät tutki ulkopuolisia tietolähteitä eivätkä näin edes ymmärrä, millaista uskontoa levittävät. Jehovalaisuus on ylimielistä, tietämätöntä uskonnollista humpuukia, jossa asetetaan tieteen ja uskontojen yläpuolelle, vaikkei edes tunneta omaa uskontoa kunnolla.
Näin se on! En haluaisi tuntea jehovien "hajua" lainkaan meidän maassamme! Meillä on oma juutalais-kristillinen perinteemme ja kirkkohistoriamme tuhansien vuosien ajalta! Emme kaipaa kaupallisia "hengellisiä" helppoheikkejä lastemme elämään! USA on täynnä kouluttamattomia humpuukisaarnaajia, joten jehovat pysykööt New Yorgeissaan!
- Anonyymi00070UUSI
Siis kieltävätkö jehovat lapsiltaan kunnollisen uskonnon opetuksen koulussa? Ja opettavat näitä vartiotornin "täyttynyt salaisuus" ja "jumalan harppu" -humbug -juttuja lapsille? Eivät kai jehovat kiellä kuitenkaan oikein Kirkon rippikoulua lapsiltaan, että saisivat ihanaa, kirkollista kristinuskon opetusta ja saisivat kokea ihanan konfirmaation ikätoveriensa kanssa? Ainakin minulle rippileiri ja sen jälkeinen ripille pääsy ja jälkirippikoulu seuraavana talvena sekä isoskoulutus ja omat leiriläiset isosena ovat ihanimpia muistoja koko lapsuusiästä! Siis tämän kaikenko jehovat kieltävät liikkeeseen vedetyiltä lapsilta??
- Anonyymi00071UUSI
Tietenkin rippikoulu kielletään. Se vaatisi kirkollisen kasteen ja kirkkoon kuulumisen, eli nämä ehdotkaan eivät todistajaperheiden lasten kohdalla toteudu.
- Anonyymi00074UUSI
Anonyymi00071 kirjoitti:
Tietenkin rippikoulu kielletään. Se vaatisi kirkollisen kasteen ja kirkkoon kuulumisen, eli nämä ehdotkaan eivät todistajaperheiden lasten kohdalla toteudu.
Kyllä lasten pitäisi saada liittyä oikein kunnon Kirkkoon! Suomalaisten lasten/nuorten keskuudessa ripari on myös erittäin suosittu! jehovalapsia EI SAA jättää vartiotornin outojen käsitysten varaan esim. Vapahtajastamme! Uskoisin, että kirkkoherrat päästäisivät jehoviin kuuluvia lapsia oikein Kirkon jäseniksi. Tiedän, että tällaistakin on tapahtunut Suomessa. Konfirmaation jälkeen lapset eivät tahdo enää takaisin outoihin jehoviin! En ole varma, mutta 15-vuotiaana voi Suomessa liittyä oikein Kirkkoon, jos haluaa! Jehovissa ei viihdytä vanhempanakaan saati lapsena tai nuorena! Jehovien lapsia ei kiinnosta harhaopit! Antakaa lasten tulla Jeesuksen luokse! Älkää evätkö heiltä pelastusta ja ihanaa yhdessäoloa samanikäisten nuorten seurassa oppineiden isosten ja kirkkoherrojen opetuksessa!
- Anonyymi00075UUSI
Anonyymi00074 kirjoitti:
Kyllä lasten pitäisi saada liittyä oikein kunnon Kirkkoon! Suomalaisten lasten/nuorten keskuudessa ripari on myös erittäin suosittu! jehovalapsia EI SAA jättää vartiotornin outojen käsitysten varaan esim. Vapahtajastamme! Uskoisin, että kirkkoherrat päästäisivät jehoviin kuuluvia lapsia oikein Kirkon jäseniksi. Tiedän, että tällaistakin on tapahtunut Suomessa. Konfirmaation jälkeen lapset eivät tahdo enää takaisin outoihin jehoviin! En ole varma, mutta 15-vuotiaana voi Suomessa liittyä oikein Kirkkoon, jos haluaa! Jehovissa ei viihdytä vanhempanakaan saati lapsena tai nuorena! Jehovien lapsia ei kiinnosta harhaopit! Antakaa lasten tulla Jeesuksen luokse! Älkää evätkö heiltä pelastusta ja ihanaa yhdessäoloa samanikäisten nuorten seurassa oppineiden isosten ja kirkkoherrojen opetuksessa!
On totta, että tämä kielto on ollut suuri epäkohta Jehovan todistajien yhteisössä. Lasten pitäisi saada osallistua vapaasti (ilman Vartiotorniseuran estämistä) lapsille ja nuorille tarkoitettuun opetukseen oppivelvollisuuskoululissa ja kansankirkon järjestämään opetukseen. Näin vierasperäiseen, USAlaiseen kaupalliseen, suljettuun "uskontoon" pakotetut jehovien lapset voisivat rentoutua ja tutustua oikeaan kristinuskoon yhdessä toisten lasten kanssa!
Huomaa, että Uskonnollinen Yhdyskunta Jehovan todistajat ei järjestä lapsille suunnattua toimintaa, vaan Harmagedonin kauhistuksista sauhutaan samanaikaisesti lapsille ja aikuisille! Tätä pelottelua on jatkunut vuodesta 1878. Moni jehovissa kärinyt on menettänyt järkensä maailmanloppujen kiitäessä milloin ohi milloin taas ihan läheltä pitäen!
jehovalapset pitää vapauttaa kulteista! Jehovat kouluun uskontoa opiskelemaan ja rippiikouluihin tutustumaan normaaleihin samanikäisiin lapsiin ja nuoriin! - Anonyymi00076UUSI
Anonyymi00071 kirjoitti:
Tietenkin rippikoulu kielletään. Se vaatisi kirkollisen kasteen ja kirkkoon kuulumisen, eli nämä ehdotkaan eivät todistajaperheiden lasten kohdalla toteudu.
Rippikouluun osallistumiseen ei vaadita kirkkoon kuulumista eikä myöskään kastetta, konfirmointi (jos sen haluaa rippikoulun päätteeksi) on eri asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä34913522 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk66788- 54773
- 38745
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä171741Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma27688Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa62657- 47644
- 57638
- 57620