Näytti auttamisesta arkea tekevän jotain Henry Aflechtiin liittyen missä puhutaan rahanlahjoittamswsta. Onko tuo auttamisesta palvelu joku huijaus vai ihan legitti hyväntekeväisyys Palvelu? En ollut ennen kuullut.
Vastaukset 12
- Anonyymi00001
Tuo on osakeyhtiö Finderin mukaan. Ei se ainakaan hyväntekeväisyyttä tee :/
- Anonyymi00002
Vähän erikoinen tapa heillä. Mutta heillä homma toimii näin: heille voi lahjoittaa. He osoittavat joko lahjoituskortin tai varoja, esimerkiksi jollekin yritykselle, tai yksityishenkilölle, joka taas päättää, kuinka käyttää tämän lahjoitetun, eli lopullisen lahjansaajan.
Heidän sivuillaan ainakin lukee, että toimintaa valvotaan, ja heillä on rahankeräyslupa.
Tiedä sitten.. - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Vähän erikoinen tapa heillä. Mutta heillä homma toimii näin: heille voi lahjoittaa. He osoittavat joko lahjoituskortin tai varoja, esimerkiksi jollekin yritykselle, tai yksityishenkilölle, joka taas päättää, kuinka käyttää tämän lahjoitetun, eli lopullisen lahjansaajan.
Heidän sivuillaan ainakin lukee, että toimintaa valvotaan, ja heillä on rahankeräyslupa.
Tiedä sitten..Kuulostaa oudolta. En antaisi rahaa puljulle, jos se myöntää siirtävänsä rahat edelleen yritykselle tai YKSITYISHENKILÖILLE, ja toivovat, että he sitten siirtävät rahat edelleen jollekin avun ansaitsevalle köyhälle.
Suomeksi sanottuna siis keräysvarat annetaan tietyille ihmisille ja tietyille yrityksille. Piste. Hyvä, että varoititte. - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Kuulostaa oudolta. En antaisi rahaa puljulle, jos se myöntää siirtävänsä rahat edelleen yritykselle tai YKSITYISHENKILÖILLE, ja toivovat, että he sitten siirtävät rahat edelleen jollekin avun ansaitsevalle köyhälle.
Suomeksi sanottuna siis keräysvarat annetaan tietyille ihmisille ja tietyille yrityksille. Piste. Hyvä, että varoititte.Vaikuttaa firmalta joka kerää nyt isompaa kassaa ja kun hetki koittaa, omistaja tekee ison puhalluksen ja rahat katoaa omaan taskuun. En käyttäisi missään nimessä!
- Anonyymi00005
Anonyymi00002 kirjoitti:
Vähän erikoinen tapa heillä. Mutta heillä homma toimii näin: heille voi lahjoittaa. He osoittavat joko lahjoituskortin tai varoja, esimerkiksi jollekin yritykselle, tai yksityishenkilölle, joka taas päättää, kuinka käyttää tämän lahjoitetun, eli lopullisen lahjansaajan.
Heidän sivuillaan ainakin lukee, että toimintaa valvotaan, ja heillä on rahankeräyslupa.
Tiedä sitten..Ja tarkemmin kun luin niin eihän tuolla puljulla edes ole rahankeräyslupaa vaan niillä kenelle ne väittää keräävänsä rahat. Eli välistä vetoa ihan avoimesti!
- Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Vaikuttaa firmalta joka kerää nyt isompaa kassaa ja kun hetki koittaa, omistaja tekee ison puhalluksen ja rahat katoaa omaan taskuun. En käyttäisi missään nimessä!
Omistaja ainakin ollut ammattirikollinen ikänsä.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Omistaja ainakin ollut ammattirikollinen ikänsä.
Tästä haluaisin kuulla lisää!!
- Anonyymi00011UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
Omistaja ainakin ollut ammattirikollinen ikänsä.
Juu, Suomen pahin kriminaali.
- Anonyymi00008
Miksi anonyymina kommentoidaan toisten bisneksiä täällä?Miksi ei voi suoraselkäisesti kysyä yrittäjältä tai omalla naamalla osallistua vaikka facebookissa tai tiktokissa keskusteluun? T. Omistajan hyvin tunteva ja ps. täällä levitellään valheellista tietoa, suosittelen lopettamaan. Nämä ip:t ja tiedot jää talteen jos niille myöhemmin poliisi näkisi tarvetta jos jatkatte pelleilyä ;)
- Anonyymi00009UUSI
Viimeisimmässä videossa hänen selitykset näytti menevän vain huonommaksi. Pisnestä saa tehdä mutta miksi hyväntekeväisyys? Itse valitsi mitä tekee ja pakkohan tuosta on vetää välistä. En ymmärrä miksi valehdella siitä ETTEI vetäisi välistä?
- Anonyymi00010UUSI
Lahjoituskortti yrityksille tai hyvää tekevä lahjakortti minkä voi antaa ystävälle käytettäväksi ovat palveluita, ihan kuin kahvia ostais.
Hyväntekeväisyyteen menevä osuus on näissä aina erillinen tilitys eikä siihen tietenkää kosketa, lakikin sen jo ohjeistaa.
Miettikää oikeesti miten siisti juttu. Vähä niinku roosanauha mut jokaine saa ite valita itelle tärkeimmän kohteen.
Ostin lahjoituskortteja häälahjaksi pariskunnalle ja molemmille vanhemmille. - Anonyymi00012UUSI
Hei, olen Ville Mäkilä, Auttamisesta Arkea -lahjoituspalvelun perustaja ja toimitusjohtaja. Vastaan omalla nimelläni, koska ketjussa on sekä ymmärrettäviä kysymyksiä että vakavia ja täysin perättömiä väitteitä.
Auttamisesta Arkea ei ole hyväntekeväisyysjärjestö, vaan Influenssi Oy ylläpitämä valtakunnallinen lahjoituspalvelu, joka kokoaa satoja apua tarvitsevia kohteita osoitteeseen www.auttamisestaarkea.fi. Palvelun tehtävänä on tehdä auttamisesta helppoa ja läpinäkyvää.
Auttamisesta Arkea on perustettu vastaamaan suomalaisten kasvavaan avun tarpeeseen. Järjestöihin kohdistuvat poikkeuksellisen suuret valtionrahoituksen leikkaukset, joiden yhteismäärä uhkaa nousta noin 190 miljoonaan euroon eli lähes puoleen niiden saamasta valtionrahoituksesta. Tilanne haavoittaa pahasti kolmatta sektoria, joka täydentää julkisia palveluja ja auttaa siellä, missä muu apu ei aina riitä. Siksi järjestöt ovat kokoontuneet yhteen ja lähteneet osaksi järjestelmää, jonka avulla niiden työlle voidaan löytää uusia ja kestäviä rahoitusmuotoja.
Mukana on tunnettuja järjestöjä, kuten Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Suomen Paralympiakomitea, Ensi- ja turvakotien liitto, A-klinikkasäätiö, Kuurojen Liitto, Autismiliitto, Mielenterveyden keskusliitto, WWF Suomi, Aseman Lapset, Suomen Icehearts, Neuroliitto, Yhteisvastuukeräys, Luontoliitto, Pidä Saaristo Siistinä, Suomen eläinsuojeluyhdistys ja Rintasyöpäyhdistys sekä lukuisia paikallisyhdistyksiä eri puolilta Suomea. Mukana on myös noin 100 ruoka-apupistettä.
Toiminnan ohjauksesta vastaa hallitus, johon järjestöt osallistuvat kiertävillä hallituspaikoilla. Tällä hetkellä hallituksessa järjestöjä edustavat Neuroliiton toimitusjohtaja Helena Ylikylä-Leiva ja Varsinais-Suomen mielenterveysomaiset – FinFamin toiminnanjohtaja Milla Roos. Aiemmin mukana ovat olleet Mannerheimin Lastensuojeluliiton, Munuais- ja maksaliiton sekä Ensi- ja turvakotien liiton edustajat.
Auttamisesta Arkea ei ole rahankeräysluvan haltija, vaan toimii järjestöjen rahankeräysten käytännön toimeenpanijana. Jokaisella järjestökumppanilla on Poliisihallituksen myöntämä rahankeräyslupa.
Lahjoitus ja mahdollinen palvelumaksu ovat aina kaksi eri asiaa. Ne esitetään ennen maksamista ja eritellään lahjoituksen jälkeen kuitissa. Palvelumaksuilla rahoitetaan järjestelmän ylläpito, asiakaspalvelu, maksuliikenne, tuotanto, raportointi ja palvelun kehittäminen.
Suoralahjoituksessa palvelun ylläpitomaksu on aina yksi euro lahjoitussummasta riippumatta – lahjoitit sitten 5 €, 100 € tai vaikkapa 10000 €.
Hyväntekeväisyyslahjakorteissa lahjoitussumma menee lyhentämättömänä eli sataprosenttisesti valitulle kohteelle. Kortin suunnittelu, personointi, painaminen ja toimittaminen ovat lahjoituksesta erillisiä palveluja, joista laskutetaan erikseen.
Yritysten hyväntekeväisyyslahjakorttien hinnat: www.auttamisestaarkea.fi/yrityksille
Yksityishenkilöiden lahjakorttien hinnat: www.auttamisestaarkea.fi/lahjaksi
Ketjussa esitetty väite, että lahjoitusrahoja annettaisiin yritysten tai yksityishenkilöiden vapaaseen käyttöön, on väärä. Yritys tai yksityishenkilö voi tilaja ja antaa hyväntekeväisyyslahjakortin lahjana eteenpäin. Kortin avulla vastaanottaja valitsee itselleen tärkeän hyväntekeväisyyskohteen. Lahjoitusraha ohjautuu valitulle järjestölle. Se ei jää kortin antajalle, vastaanottajalle eikä Auttamisesta Arkea -palvelulle.
Lahjoitusten toteutumisesta julkaistaan säännöllisesti tilitysraportteja. Huhti–kesäkuun 2026 raportissa eritellään 290 lahjoitusta, 74 järjestöä, 148 lahjoituskohdetta, maksuliikenteen kulut ja järjestöille tilitetyt summat. Tällainen avoin raportointi ei sovi yhteen väitteen kanssa, että joku keräisi salaa kassaa ”puhallusta” varten.
Ketjussa esitetty väite, että olisin ollut ”ammattirikollinen ikäni”, on täysin perätön. Kyse ei ole kriittisestä mielipiteestä, vaan vakavasta henkilöön kohdistuvasta väitteestä, jolle ei ole esitetty perusteita. Perättömät ja henkilöä halventavat väitteet voivat täyttää kunnianloukkauksen tunnusmerkistön.
Auttamisesta Arkea -palvelun toimintaa saa kysyä, arvioida ja kritisoida. Epäilläkin saa. Väitteiden pitää kuitenkin perustua tosiasioihin, joten suosittelen tutustumaan huolellisesti siihen, miten palvelu, rahaliikenne ja järjestöyhteistyö toimivat.
Kyseessä on yksi Suomen historian laajimmista järjestöjen välisistä yhteistyökokonaisuuksista. Mukana on yli 100 valtakunnallista ja paikallista järjestöä sekä liki 500 lahjoituskohdetta. Tämän mittaluokan yhteistyö edellyttää tarkkoja sopimuksia, rahankeräyslupia, avointa raportointia ja jatkuvaa valvontaa. Suomen tunnetuimmat järjestöt eivät asettaisi luottamustaan ja mainettaan yhteistyön tueksi ilman perusteellista arviota toiminnan luotettavuudesta.
Ville Mäkilä | toimitusjohtaja ja perustaja
Auttamisesta Arkea -lahjoituspalvelu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 951841
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4881419Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.481210- 881203
- 751170
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1941164- 93947
Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt11924- 65735
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta176731