Espanja ilmoittaa vetävänsä Nato-tuen pois Suomelta!

Samalla suomalaisille asetetaan väliaikainen viisumipakko. Päätöstä perustellaan halulla torjua äärioikeistolaisen aineksen valumista Espanjan aurinkorannikolle.

Otsikko on fiktiota, mutta kuvaa sitä miltä meidän persuministerin viesti kuulostaa espanjalaisista. Yhtenäisyyden sijaan persumme pelaavat Venäjän pussiin hajottaen eurooppalaista yhteisöä. Vain koska Lindtman ja Sanchez edustavat samaa aatesuuntaa.
1387
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Onko sinusta tältä vuosisadalta toiminta jossa pidetään maa-aloja perusteella että maan joukot joskus sinne purjehtivat. Espanjan purjelaivat eksyivät rannikolle ja hupsista minäpä omistan tämän rannan.

Äänestä
  • Ne ovat olleet osa Espanjaa jo noin 500 vuotta. Eikä asia oikeastaan liity tähän persureaktioon.

    Äänestä

Kaikkea tuo Persujen populismi aiheuttaa ja ei koskaan mitään hyvää. Hyvästi Persut!

1Äänestä

Kummaku ei oo mitään täällä Espanjan lehdissä ym . Ilmoittelua tai uutisia. Laitatko faktat. Saan kysäistä niitä maanantaina heidän ministeriössä kun asiamme siellä.

Äänestä
  • Lue muutakin kuin SuomenUutisia, niin löydät. 😉

    Äänestä

Miten Venäjä liittyy asiaan?

Äänestä
  • Sillä tavalla, että persut mitä ilmeisimmin tahtoisivat liittyä venäjään. Ano ja Sebu ovat teheent siellä jo pohjatyötä hankkeelle.

    Äänestä

Erooko se Espanja Natosta? Parempi ku banjo soittaja oppiva kaks asiaa: Tukkimaa turpansa ja oppimaan tulemaan omillaan

Äänestä
  • Suomikin liittyi Natoon, kun ei tule toimeen omillaan. Se on koko järjestön idea, että tullaan toimeen yhdessä.

    Äänestä

Dunja::
Espanjan poliittinen liikehdintä sai SDP:ltä ihailuja keväällä.
Varsinaista kahnausta liittoöaisten kanssa ja Trumpin Iran-politiikan
kanssa emme odottaneet. Suomi vedettiin mukaan keksityn
Purra-yhteyden perusteella.

Oikeasti Espanjan tapahtumat pysyvät piilossa, mutta naapurimaa
Italia on reagoinut (pers.reakoinut) Espanjan sisäiseen liikehdintään.
Marokko lietsonee kahnauksia omien tarkoitusperiensä vuoksi?
Näin Italia saa syyn kuitata hankaluudet venepakolaisissta.

Kotoperäinen mamu-keskustelu odottaa siirtoja eduskuntavaalien alla.
Kaikki ovat syyllisiä, kunnin vaalit ovat ohi. Varmasti uudet syylliset löydetään.

Äänestä

Ei Suomi tarvitse Espanjalla mitään, joten fiktio ontuu.

Äänestä

ei kyllä me suomesta voimme juopot sinne lähettää

Äänestä

Torremolinosin sudeettisuomalaisille tulee kiirus hakea viisumia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Samalla suomalaisille asetetaan väliaikainen viisumipakko. Päätöstä perustellaan halulla torjua äärioikeistolaisen aineksen valumista Espanjan aurinkorannikolle.

Otsikko on fiktiota, mutta kuvaa sitä miltä meidän persuministerin viesti kuulostaa espanjalaisista. Yhtenäisyyden sijaan persumme pelaavat Venäjän pussiin hajottaen eurooppalaista yhteisöä. Vain koska Lindtman ja Sanchez edustavat samaa aatesuuntaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu