Jumala ei ole Jla

Anonyymi-ap

Kristillisten sionistien tapa kirjoittaa sana Jumala muodossa Jla on surkuhupaisaa juutalaisten matkimista. Juutalaisethan eivät uskalla käyttää Jumalasta nimeä Jahve/ Jehova vaikka Jumala itse Vanhassa testamentissa nimenomaan käskee kylvämään nimeään yltympäri ja käskee sitä käyttämään. Nyt sitten suomalaiset ulottavat sen väärän käytännön, isien perinnäissäännön, koskemaan jopa yleisnimeä Jumala!

Jumalan nimen turhaan lausuminen on synti, mutta asiallisesti käytettynä ei ole. Mooses jopa yllyttää nimen oikeaan käyttöön. Se tapa, että nimen lausumista vältetään ja se korvataan erilaisilla kommervenkeillä kuten Hashem (tai nykyisin G-d ja Jla) on peräisin vasta ajalta muutama sata vuotta ennen Kristusta, ja sen tavan keksivät fariseukset. Raamatusta se ei ole.

4

<50

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Se että Jumalan nimen lausumisesta piti tehdä aivan käsky ja siitä seurata rangaistus, ei johtunut siitä että itse Jumalan sanominen Jumalaksi ja siitä keskusteleminen olisi jotenkin väärin, vaan se ettei luotaisi sanontoja jossa käytetään Jumalan nimeä muuhun tarkoitukseen, kuten Herranjumala tai joku vastaava ilmaisu.

      • Anonyymi00004
        UUSI

        Niinpä. Mutta kristilliset sionistit pelkäävät sanoa edes sanaa Jumala, saati sitten Jahve tai Jehova. Tällainen pelko ei pohjaudu Raamattuun, vaan fariseusten ja rabbien päätökseen, joka tehtiin jo aikana ennen Jeesusta. Käytäntö on rabbiinisen juutalaisuuden ja Talmudin mukainen ja lakihenkinen.


    • Anonyymi00002
      UUSI

      Huonoin termi on kuitenkin Herra, koska se menee sekaisin Herra Jeesuksen kanssa. Ja näin kehittyi Jeesuksen jumaluus.
      Hashem olisi paljon parempi tai sitten vaikka JHVH, (jos ei osata päättää onko se Jahve vaiko Jehova).

    • Anonyymi00003
      UUSI

      Niin ja itsellänikin särähtää korviin tuo Jla, siitä saa kuvan että ei paljoa Jumalaa arvosteta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1059
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      892
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      676
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      660
    5. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      595
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      562
    7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      172
      555
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      546
    9. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      535
    10. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      528
    Aihe