Kouvolan keskustan liikennejärjestelyt tulee rekonstruoida suoraan Mars planeetan pinnalle, jotta Curiosity mönkijää ja sen uskomattomia mönkimis kykyjä voidaa testata todella haastavassa ympäristössä!
Samoin Kouvolan liikennevalojen analogisista reikäkorttiohjelmista on syytä tehdä varmuuskopiot ja lähettää Voyaget luotaimen matkassa kauas ulkoavaruuteen, jotta maan ulkopuoliset sivilisaatiot voivat nähdä pohjoiskymenlaaksolaista liikennesuunnittelun huippu osaamista!
Uskomaton flow Kouvolan iltapäiväliikenteessä
13
211
Vastaukset 13
- Anonyymi00001
Tämä on kerrassaan fantastinen ja tarkkanäköinen havainto.
Tuleehan Salpausselänkadun pinnoiteremontissa kymmenensenttiä alaslasketut kaivonkannet, tuleehan?
Tämä takaisi vielä vuosiksi eteenpäin aito Kouvolalaisen ajonautinnon.- Anonyymi00003
Mulla jo macphersonit tullut konepellistä läpi!
- Anonyymi00002
Millaiset ruuhkat on kymenlukolla kun Palomäenkatu on ollut monta viikkoa kiinni ?
- Anonyymi00004
Ei sinne Sumulaaksoon saa mennä tärkeitä ihmisiä häiritsemään. Ovat paljon parempia veronmaksajia, kuin sinä ja minä yhteensä!
Money, Money,Money💰💰💰 - Anonyymi00012
Suoraan sanottuna aivan helvetilliset aamuruuhkat......
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Suoraan sanottuna aivan helvetilliset aamuruuhkat......
Höpö höpö,ei ole kymenlukolla mitään ruuhkaa. Max 2min niin risteys on ylitetty tulee mistä suunnasta tahansa. Varsinkin nyt kun Marjoniemen ympyrä on auki
- Anonyymi00005
HEI, HEI, HEI!!
Kouvolan keskustaan ja sieltä pois on vielä mahdollista päästä ajamaan ilman, että pumppaa toinen toistaan kummallisemmin pelaavissa liikennevaloissa.
Tämä "vuoto" on syytä tukkia pikimmiten!
Uudet valot Salpausselänkadun ja Hallituskadun risteykseen. Myös Utinkadun ja Kanervistontien risteys tulisi saattaa valo-ohjauksella "toimivammaksi/tiiviimmäksi", jotta liikennevirrat saadaan padottua riittävällä tehokkuudella.
Kuvitelkaa miten paljon päänsärkypillereiden menekki kasvaisi, kun tämä viimeinenkin reitti saataisiin korjattua. - Anonyymi00006
Myös Lehtomäenkadun risteyksen valoja voisi mielestäni säätää punaisten valojen odotusaikaa pidemmäksi, koska nyt siitä pääsee liiankin sujuvasti läpi. Vain noin 1.5 minuutin odottelulla parhaimmillaan. Ongelman voisi kiertää myös niin että suljetaan Veturin kohdalta liittymä 6-tielle jolloin liikennettä olisi enemmän siellä suunnalla autojen pyrkiessä Tykkimäen/ Kotkantien liittymään. Senkin voisi itse asiassa sulkea, jolloin liikenne 6-tielle menisikin Karjalankadun/6-tien risteyksestä. Näin saataisiin sinnekin ison kaupungin tunnelmaa.
- Anonyymi00007
Laitakaupungille rakennettujen suurten liikekeskusten ja automarkkettien on tutkitusti todettu näivettävän kaupunkikeskusten liiketoimintaa ja vähentävän kivijalkaliikkeissä asiointia.
Kouvola voisi hyödyntää paremmin liikennevaloissa pönöttäviän autoilijoiden joutoajan esimerkiksi lanseeraamalla kampanjan.
"Pysähdy sinäkin keskustaan. Voit nyt käydä lounastamassa tai vaikka ostamassa uudet housut sillävälin, kun autosi seisoo punaisissa valoissa!" - Anonyymi00008
Tänäänkin oli havaittavissa ikävää päin punaisia ajelua Kouvolan liikennevaloissa!
Osa tulkitsi pääopastimen keltaisen valon tarkoittavan ajon sallivaa väriyhdistelmää.
Mielestäni valvovan viranomaisen tulisi puuttua näihin rikkomuksiin paljon aksiivisemmalla otteella, sillä muuten me muut lakia- ja järjestystä kunnioittavat autoilijat emme saa kaipaamaamme kokemusta iltapäivän liikenneruuhkasta ja suuren kaupungin autenttista kokemusta.- Anonyymi00009
Mielenkiintoista...😵💫
Ehkäpä kaupungin liikennevalojen ja liikenneviraston ratajaoston piuhat ovat menneet sekaisin kunnanviraston ja liikenteenohjauksen ristikytkentilassa.
- Anonyymi00010
On turhan kallista veronmaksajille, että kunnankuormuri ja kallis työmies kiertävät täyttämässä katuun ilmestyneitä reikiä paikkamassalla.
Kouvolan apteekit voisivat sitävastoin lisätä valikoimiinsa hyllyn täytteeksi asfaltinpaikkausmassan.
Olisi erikivaa saada ostaa saman katon alta hampaan paikkaamiseen ja kadun paikkaamiseen tarkoitetut massat.
Näin menetellen itsehoitotuotteita käyttäen reikä kadussa tai vaikkapa hampaassa ei pääsisi kasvamaan suhteettoman suureksi ennen varsinaista remonttia! - Anonyymi00011
Aloittaja ei ymmärrä tai edes tiedä sitä, että Voyager luotain on ampaissut ikiaikaisesta suosta kaukaiseen avaruuteen jo vuosikymmeniä sitten. Ei menneeseen voi vaikuttaa eikä siten kultaiseen levyyn voi enää taltioida nykyistä menoa vaikka Kymenlukon risteyksessä.
Kansallisarkisto olisi sitävastoin oivallinen paikka Kymenlukonristeyksen liikenejärjestelyitä kuvaavien kuva- ja äänitallenteiden säilömiseen tulevaisuuden tutkimustyötä varten.
Tutkijat voisivat kelata sitten nauhoja edestakaisin tutkijankammioissaan ja tehdä väitöskirjan siitä, että miksi ruuhka syntyy, kun suurinosa autoilijoista haluaa pönöttää väenväkisin oikeanpuoleisella kaistalla vaikka heillä ei ole edes aikomusta kääntyä oikealle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 3793017
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i1822413- 361882
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2821649- 541169
Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa276972Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤248816- 71785
- 47664
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46591