Onko hallituksessa ministereitä, jotka ovat "yksityisajattelijoita" puolueensa kannatuksen lisääntymiseksi, etenkin kun eduskuntavaaliin on vuosi aikaa?
Ministeri Rydman on halunnut päättää STEA-avusten kriteerit mielensä mukaan leikatessaan valtionavustuksia sote-järjestöille. Onko hallituksen yhteisesti sopimista avustuskriteereistä jo päätetty?
Ministeri Purra puolustaa sisäministeri Rantasta (persut), joka on sanonut kannattavansa Italian pääministeri Melonin ehdotusta, jonka mukaan Espanjan Schengen-sopimus pitäisi tilapäisesti keskeyttää.
Pääministeri Orpon mukaan ministeri Rantasen mielipide on hänen yksityisajatuksensa.
Voiko hallituksessa olla ministerit, jotka poikkeavat "yksityisajatuksineen" hallituksen yhteisestä linjasta, jota ei ole sovittu, tai ehditty sopia.
Muistaaksemme pääministeri ja ulkoministeri (kok) eivät antaneet lausuntoja medialle Ceutan
tilanteesta. Sisäministeri Rantasen ulostulo "Espanjan sulkemisesta väliaikaisesti Schengenin ulkopuolelle" sai siten suuremman hälyn ulkomaisessa mediassa.
Espanjan pääministeri. Sanchez arvostelee Helsingin Sanomien artikkelissa 2.8. niitä maita, jotka, jotka ovat vaatineet Espanjan sulkemista väliaikaisesti Schengen-alueen ulkopuolelle. Ulkoministeri Sanchezin mukaan tälläiset vaatimukset perustuvat ennakkoluuloihin, väärään tietoon, tietämättömyyteen tai poliittisiin tarkoitusperiin.
Onko nyt Suomessa opittu ministereiden "yksityisajattelusta" näin tärkeässä periaatteellisessa asiassa? Tiedetäänkö ulkomailla, että ministeri Rantasen yksityinen mielipide ei ole koko hallituksen kanta?
Espanja hoiti Ceutan raja-kriisin mallikkaasti 48 tunnissa
5
<50
Vastaukset 5
- Anonyymi00001
Dunja::
Harvinaisen tökero ja täynnä asiavirheitä sisältävä kirjoitus.- Anonyymi00002
Avot, Dunja on yleinen naisen nimi Balkanin alueella. Venäjällä se toimii myös lempinimenä nimelle Avdotja.
- Anonyymi00003
Ainakin edellisessä hallituksessa oli montakin yksityisajattelijaa ja hallituskin puhui hallituksen äänellä ristiin. Maskikohu oli mainio esimerkki.
Sitä edellinen hallitus puhui niin ristiin, että kaatui saman tien. - Anonyymi00004
Mielestäni Espanja hoiti hienosti Ceutan ihmis ryntäyksen. Kyllä heti oltiin arvostelemassa Espanjaa. Huudella omia ajatuksia maailmalle ei ole hyvä asia. Ministeri tason moka. Eikö hallitus ole yhtenäinen vaan huutosakkia.
- Anonyymi00005
Jäihän sinne 3000-5000 henkeä ja ministerin mukaan näiden perheetkin otetaan, eli tekee yli 10000 henkeä. Jos vuosikulu/henki on vähintään 10000, niin tuleehan siitä yhteensä kulua yli 100 miljoonaa/vuosi. Eli ei se ihan mitätön kulu ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371460Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2801031Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94814Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48723- 110619
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27585Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41491
- 32481
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48455Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain76446- 32419
- 77412
- 28410
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381