Yksinkertainen vastaus on, että ei ole.
Ukraina pystyy vielä kyllä torjumaan suhteellisen hyvin lennokkeja ja risteilyohjuksia, mutta ei lainkaan ballistisia ohjuksia.
Ukrainan entisen puolustusministerin Myhailo Fedorovin avustajan mukaan Ukrainalta ovat ilmatorjuntaohjukset täysin loppu. Ainoastaan Patriot-järjestelmän ohjukset pystyvät pudottamaan ballistisia ohjuksia.
Tähän nykyiseen Ukrainan tilanteeseen ei tule olemaan helpotusta myöskään ensi syksynä.
Ongelma on se, että maailmanlaajuisesti näitä Patriot-ohjuksia tuotetaan vain noin 600–650 kappaletta vuodessa. En tiedä, kuinka suuri prosenttiosuus näistä menee Ukrainalle. Venäjä pystyy joidenkin arvioiden mukaan tuottamaan noin 1 440 ballistista ohjusta vuodessa. Eli tässä on melkoinen epäsuhta venäjän eduksi.
Ukraina pystyy vielä kyllä torjumaan suhteellisen hyvin lennokkeja ja risteilyohjuksia, mutta ei lainkaan ballistisia ohjuksia.
Ukrainan entisen puolustusministerin Myhailo Fedorovin avustajan mukaan Ukrainalta ovat ilmatorjuntaohjukset täysin loppu. Ainoastaan Patriot-järjestelmän ohjukset pystyvät pudottamaan ballistisia ohjuksia.
Tähän nykyiseen Ukrainan tilanteeseen ei tule olemaan helpotusta myöskään ensi syksynä.
Ongelma on se, että maailmanlaajuisesti näitä Patriot-ohjuksia tuotetaan vain noin 600–650 kappaletta vuodessa. En tiedä, kuinka suuri prosenttiosuus näistä menee Ukrainalle. Venäjä pystyy joidenkin arvioiden mukaan tuottamaan noin 1 440 ballistista ohjusta vuodessa. Eli tässä on melkoinen epäsuhta venäjän eduksi.
Vastaukset 84
Vanhimmat
venäläiset eivät saa ilmatorjunnalla drooni-iskua nurin Jaroslavin öljynjalostamat
palavat
https://www.youtube.com/shorts/CQNskENcDQI
Ei pelkillä droneilla mitään sotaa koskaan voiteta.
Turhaa jorinaa - Ukraissaa 200 huoltoasemaaa palanut ja sähköjakelua tuhottu talvea odotellessa jo, samoin kaasu- ja öljyvarantojakin unohtamatta jopa valtaisaat ruokajakeluvarastot lienee tuo yksikin jo pituudeltaan ainakin parisataa metriä - eivät ole pahemmin valistaneet paljonko työntekijöitä meni yöllä - täytyyhän niitä valvoa etteivät varkaat käy, niitähän nuo neonatsit on luonteeltaan.
Kohta paljastetaan kuinka laajalla rintamalla niitä lennokkeja lähetetään.
Siinä onkin sitten aika kuumat oltavat.
Ukraina on häviämässä sodan. Pyyhe kehään... hyvin taistelit, mutta takkiin tuli.
Siltä se pahasti kyllä näyttää, Venäjä täysin tietoisesti iskee nyt ballistisilla ohjuksilla Ukrainan maaperälle, kun se tietää, ettei Ukraina enää pysty niitä mitenkään torjumaan.
Ei ukraina ole koskaan kyennyt balliistisia ohjuksia torjumaan.
Kyllä se sodan alkuaikoina pystyi niitä torjumaan, kun sillä oli muutama jenkkiläinen Patriot ohjustorjuntajärjestelmä käytössä. Nykyään sillä ei noita Patriot ohjustorjuntajärjestemiä ole.
joo, yksikärkisiä, joita vastaan laukaistaan kaksi Patriotia, mutta monikärkiohjuksiin patriotit eivät pure, ei riitä millään. Tosin monikärkisiä on Venäjä toistaiseksi käyttänyt vähän
Toivotaan että Putin ottaa atomin avuksi pikaisesti.
POHJOIS-KOREALLA YLIJÄÄMÄOHJUKSIA 1000 VARASTOSSA JA HALUAA TESTATA NIITÄ KIOVASSA ?
https://www.youtube.com/watch?v=F9jvhXbudd0
Ja nimenomaan pelkkiä ballistisia ohjuksia on Pohjois-Korealla todella paljon, joita Ukraina ei pysty enää mitenkään edes torjumaan.
Ukraina katuu talveen menessä, sota on hävitty vaikka media ja Stubido muuta väittää.
Talvella viimeistään antautuu.
Eikö se antatunutkaan jo neljä vuotta sitten, kun niin silloin väitit?
Mitä sekoilet?
Yhdysvalloilla ei ole enää Patriot ohjuksia myytäväksi asti.
Totta!
Ukrainlla on lennokkeja.
Tuhoamalla laukaisualustat ohjusineen ja ohjuksia valmistavat tehtaat.
Ohjusten laukaisualustat ovat nopeasti siirrettäviä laitteita, esim lentokoneita, laivoja tai maalla kulkevia ajoneuvoja.
Ei Ukraina todellakaan tule voittamaan sotaansa pelkillä droneiskuilla.
Ei nuolaista, ennen kuin tosissaan tipahtaa!! Ukraina taisteleel! Ryssä ei saa voittaa tuota sotaa!! Siitä saattaa seurata ongelmia koko Euroopalle, jos Putinin porukka pääsee niskan päälle!
Venäläiset ovat sortoporukkaa ja sivistymättömiä yhteistoimintaan kenenkään kanssa!
Hetken näyttelevät ystävyyttä ja alkavat pian miettimäänkonnankoukkujaan alistaakseen toisen maan omien asioittensa hoitoon!
Tuon koki Suomi hyvin kinkreettisesti!!!!!!
Joo Venäjä on sivistynyt ja sen huomaa sitäkin ettei sortunut tuhoamaa maansa väestöä koronamyrkkyruiskella.
Todella kunnioitettava teko ja osoittaa, että maassa on maailman paras päämies.
Tuon takiakin länsi on kateellinen ja katkeraa kun meni vipuun ja otti Venäjän hampaisiinsa lopettaen samalla koronasta jauhamisen ja yllyttämisen lisäpiikkeihin.
'Oli helppo päästä toiseen puheenaiheeseen ja alistuvat ja fasisitimieliset otti vihakiihotuksen vastaan ja siitä jatkamisen...uskottelu Ukraiaa voitostakin meni joillekin läpi ja Suomen kynttilät sitä julisti kuten tuo Sanna Marin...ja niskalaukaus-KylmäAho.
Oletko hullu?
😂
Venäjällä kuoli koronaan suhteellisesti valtavan paljon enemmän ihmisiä kuin länsimaissa, hölmö tiltu, koska Venäjällä ei ollut mRNA-rokotteita.
Miksi valehtelet?
Ukraina on käytännössä jo hävinnyt sotansa.
Miksiköhän Venäjän tiltut ovat tuollaisia urpoja, oletko miettinyt?
Se minkä Ukraina torjuntakyvyssä häviää, sen se propagandan mielikuvituksellisuudessa voittaa?
Totta!
Yhdysvallat päätti keskeyttää aseavun Ukrainaan.
Päätös koskee etenkin ohjustoimituksia. Yhdysvaltain mukaan päätös johtuu siitä, että sen omat asevarastot alkavat olla tyhjiä.
Toimitusten keskeytys tuli yllätyksenä niin Ukrainalle, Yhdysvaltain eurooppalaisille liittolaisille kuin kongressiedustajillekin, uutissivusto Politico kertoo.
Tällaisia ovat tärkeimmät ohjukset, joiden toimituksia ukrainaan Yhdysvallat on mediatietojen mukaan nyt keskeyttänyt ihan vallan kokonaan.
Lasten kirjoittelua !?
Kun puhutaan sotaa käyvästä valtiosta, niin sota-tarvikkeet, ohjukset, ammukset ym ovat salassa pidettäviä asioita, joten julkisuudessa EI OLE KOSKAAN oikeata tietoa asiasta !!!!!
Lehdistö, asiantuntijat ym vain arvailevat !
Miksi valehtelet?
Ukrainan ilmapuolustus on romahtanut ihan vallan kokonaan.
https://www.aamulehti.fi/ulkomaat/art-2000012187022.html
no mieti sinäkin...koko ukraina muuttuu sissisodaksi ja se kestää satoja vuosia joten venäjä saa syöttää ukkojaan liukuhihnalta,,,ainaa tulee drone ja drone ja drone....miettikää ihan tosissaan..ei siinä mitkään ohjukset lopeta tätä sotaa,,
Eurooppa tosin ei koskaan pysty tukemaan Ukrainaa sodassaan satoja vuosia.
Yle uutiset 6.8.2026 kello 20:30 kertoi, ettei uusia Patriot ohjuksia ole saatavilla. USA tarvitsee kaikki omaan käyttöön.
Ukrainan ilmavoimat on maailman hauskin vitsi.
Onneksi Ukrainalla on omiakin jo ja lisää alkaa tulla.
Ja onhan ne ukrainalaiset pudottaneet Venäjän LuftWaffenkin maan rakoon....
Pystyykö venäjä torjumaan Ukrainan ilmaiskuja? Ei, säiliöt räjähtelee miskovaa myöten
Ei ole.
Viimeisimmän iskun jälkeen Geran Seeker lenteli Kiovan yllä kuvaten tuhoja.
https://x.com/i/status/2085467122898260403
NO,HU HUH!
Kiovan uudelleen rakentaminen on vasta alkutekijöissä. Mutta eihän sitä Roomaakaan päivässä rakennettu. Tietänekkö kukaan kuinka paljon piti Roomaa purkaa ennen uuden rakentamista vai oliko tyhjä tontti ?
Kiova tuhoutuu ihan vallan kokonaan tulevaisuudessa.
Melko varmasti noin tulee käymään.
Onko Ukrainalla kykyä torjua Venäjän ilmaiskuja?
Yksinkertainen vastaus on, että ei ole.
Ukraina pystyy vielä kyllä torjumaan suhteellisen hyvin lennokkeja ja risteilyohjuksia, mutta ei lainkaan ballistisia ohjuksia.
On siinä taas tiltumainen aloitus. ...
Mikäs nyt noin negatiivisen palautteen sai aikaan ? Nautitaan nyt vielä täysillä niin kauan aikaa kuin tätä hauskuutta piisaa !
Älä ole sitten tiltu.
Ja sinä tiltunen kertasit vielä mitä aloituksessa kerrottiin😄
Kiovassa kuultu useita voimakkaita räjähdyksiä
Ilmahälytykset soivat Kiovassa ohjusuhan takia.
Kiovan sotilashallinto varoitti aamukolmelta Telegramissa ballistisista ohjuksista. Se kehotti ihmisiä hakeutumaan välittömästi suojaan. Ilmahälytys purettiin puoli neljältä.
Uutistoimisto Reuters raportoi silminnäkijöiden kuulleen useita voimakkaita räjähdyksiä. Alustavien tietojen mukaan kahdessa kohteessa on syttynyt tulipalo, kertoo pormestari Vitali Klitshko.
Kaupungissa varoitettiin myös aiemmin yöllä drooneista, mutta ilmahälytykset taukosivat niiden osalta yhdeltä yöllä. Kiovan sotilashallinnon johtaja Tymur Tkatshenko kertoi puoli kolmelta yöllä Telegramissa, että kolme ihmistä olisi kuollut Venäjän iskujen seurauksena Brovaryn piirissä.
Kuolleista yksi on Tkatshenkon mukaan lapsi.
Brovary on yksi Kiovan alueen hallinnollisista piireistä ja sijaitsee noin 20 kilometrin päässä Kiovan kaupungista itään.
Sitä alkaa nyt sitten Kiova olemaan täysin raunioina.
Venäjän ilmapuolustus tosiaan romahtanut. Öljynjalostamot palaa maantasalle ympöri maan. Venäjä jatkaa iskuja siviileihin.
Ukraina savuaa Vitali Lisko tiedottaa KIOVA on tulessa
Ballistiset ohjukset ovat hyviä niitä pitää ampua vaan runsaasti joka päivä Kiovaan talvi on tulossa kaikki paikat on hyvä saada sileäksi sitä ennen.
Joka ikinen huoltoasema tuhottava Ukrainasta. Kiitos
MILLOIN UKRAINA SAA TAKAISIN VENÄJÄLLE MENETTÄMÄNSÄ ALUEET 30% + KRIMI ON VENÄLÄISTEN HALLUSSA JA PYSYVÄSSÄ OMISTUKSESSA LISÄÄ VALLATAAN KOKO AJAN HITTASTI MUTTA VARMASTI. VAIKKA KOKO EUROOPPA TUKEE PASKA VATIOTA NIIN EI HIIRI SOTILAAT KYKENE MIHINKÄÄN UKRAINASSA. MILLOIN MILLOIN KERTOKAA. PUTIN KÄYTTÄÄ ATOMIA ENNEN KUIN SE LUOVUTTAA NE ALUEET POIS.
Naton ammusvarastoon täysosuma.
Olipas hyvä tieto noita lisää.
Siinä meni loput Patriot ohjusten rippeet ja uusia eivät tule saamaan aivan turhaa Suomenkin työntää niitä apupaketteja Venäjä tuhoaa onneksi ne kaikki.
Patriot ohjukset olivat loppuneet jo ennen tätä iskua.
Ukrainan torjumattomuusprosentti ohjuksiin on täydet 100. Ja tulee siinä pysymään näillä näkymillä. Kremlissä kohotellaan maljoja.
Hieno juttu otin napsut Hennessy Paradis konjakista.
Ei tarvitse takaisin...parempi kun saa puolet edes maasta takaisin - siinäkin puolet liikaa - Pois tuo maa ja sen ruma lippu..
Mainostaahan ne tv:ssä, että tuu Putin vaan - ja hän tulee ja tuo turvan tällä maapalalle.
Joo se on hyvä tasoittaa maa ennen talven tuoa niin on helpompi ajaa lumet pois.
Oisko telttakylä paikallaan kohta.
400 on jo tuhottu - 200 on sellaista, että niistä ei saa enää mitään korjattuakaan.
Vielä jokunen auto Kiovassa kulkee vaan, on varastossa tallissa löpöä, mutta pari kuukautta ja avot
Patriot ohjukset oli roiskittu loppuun jo kauan sitten, eikä ne tehoa hypersoonisiin ohjuksiin. Iran ja Huthit sen Israelissa todistivat.
Joo viimeinekin Patriot taitaa olla kaput koska kaikki ballistiset meni perille kohteisiin
Venäjän on saanut vuodesta 2024 alkaen 32.000 asuntoa, kiinteistöä ja vapaa ajan asuntoa miehitetyiltä alueilta aivan ilmaisin.
Ruotsi on takavarikoinut Venäläisen viljalaivan ja Ruotsi meinaa luovuttaa sen Ukrainan haltuun. Tuo kyseinen laiva kannattaa upottaa sukellusveneen toimesta välittömästi kun se poistuu Kansanvälisille vesille, jottei se joudu roistojen käsiin.
Totta!
Miksi valehtelet?
Usan /eurostoliiton asein ja miehin ,ukrainassa ei tuoteta kuin huoria ja huumeita😂😂😂
Nato Tiltu alkaa olla patriootin lailla KAPUTT.
Todella julma ja säälittävä kohtalo odottaa Ukrainaa.
Sääli on sairautta. Venäjä puolustautuu ja on oikeutettu siihen. Ensi yönä on taas puolustautumisen aika Ballistiset ohjukset matkaan. Aamulla selviää tulokset kaikki OK.
Totta!
Venäjä hyökkää ja Ukrainan puolustautuu. Mieletään sairas yrittää väittää muuta.
Sivulla on tasan yksi ryssänmielinen joka jo itseäänkin kiittelee.
Mitä sekoilet?
Ukraina on jo hävinnyt sotansa.
Pohjois-Korea ja Venäjä ovat tehneet sodan aikana yhteistyötä muun muassa ohjusten saralla. Uutistoimisto Reuters kertoi aiemmin, että Venäjä on käyttänyt Ukrainaa vastaan kymmeniä Pohjois-Koreasta saatuja ballistisia ohjuksia vuoden 2023 lopusta lähtien.
Ukrainan sotilastiedustelun edustaja Anri Tsherniak puolestaan kertoi aiemmin tällä viikolla, että Venäjällä toimiva pohjoiskorealainen ohjusyksikkö on alkanut siirtyä Voronezhin alueelle lähelle Ukrainaa.
Hänen mukaansa yksikkö voidaan varustaa 120 ballistisella ohjuksella ja kuudella laukaisualustalla. Tsherniak sanoi Reutersille, että aseistusta on tarkoitus käyttää iskuihin Ukrainaa vastaan.
Ukrainan kyky torjua ballistisia ohjuksia on erittäin rajoittunut, sillä sen käyttämän Patriot-ilmatorjuntaohjusjärjestelmän ohjukset ovat vähissä.
Ukraina tuhoutuu nyt ihan vallan kokonaan.
Olen periaatteessa samaa mieltä. Ei vielä nyt mutta ennemmin tai myöhemmin, ellei Zelensky eroa tai sitä syrjäytetä, ja tilalle tule joku järkevämpi. Ukraina tuhoaa ihan itse itsensä omalla uppiniskaisuudellaan ja jääräpäisyydellään.
Ukraina ei tee yhtään mitään sillä Itä-Ukrainalla, ja taktisesti Ukraina voisi ehkä lykätä sitä Natoon pyrkimistä sinne saakka, kun Putin on poissa.
Periaatteessa kannatan kyllä Naton jäsenyyttä Ukrainalle, mutta odotetaan nyt ensin Putinin seuraajaa. EU:lla Ukraina ei tee yhtää mitään. Se ei takaa sille mitään turvatakuita ja silloin Ukraina menettää viimeisetkin itsenäisyytensä rippeet.
Onko Ukraunalla kykyä torjua Venäjän ilmaiskuja?
Yksinkertainen vastaa, että ei ole.
Niitä tuli kuitenkin ensi hätään
Ukraina vastaanotti lähetyksen Patriot-ohjuksia, sekä AIM-120 AMRAAM ja useita Crotale-ilmapuolustusjärjestelmiä.