Keynesiläinen Punamulta

Anonyymi-ap

Tuhosi Suomen ylläpitämällä illuusiota jossa varallisuutta kasvatettiin tulonsiirroilla ja julkista sektoria kasvattamalla.
Rehdin Holkerin hallitus yritti asiaakorjata.

6

<50

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Paituli syöttää puskista omaa ideologiaansa. Koskas se puolue vihdoin syntyy? Vai käykö samanlaiseksi tyhjänhuuteluksi, kuin muuttosi USA:an?

    • Sinulla ei kyllä tuon perusteella tuon taivaallista ymmärrystä keyneslaisyydestä. Sen perusideanahan oli korjata kapitalistisen markkinatalouden haittoja kuten massatyöttömyyttä. Ennen muuta keinona oli suhdanteiden tasaaminen. Tämä tapahtui siten, että julkisia investonteja ajoitettiin taloudellisiin matalasuhdanteisiin, jolloin työttömyydeltä voitiin välttyä. Keynesläisyys pitää kysyntää talouden pyörittämisen perusdynamona, jota vahvistamalla saadaan talouskasvua. Tästä esimerkkinä on edelleen vasemmiston vaatimukset siitä, että verohelpotuksia tulee suunnata pieni- ja keskituloiseen, koska nämä laittavat saamansa tulonlisän kaikkineen sukavarren sijasta kulutukseen, mikä puolestaan elvyttää yritystoimintaa. Julkisen sektorin menot tietysti kasvoivat, jos aloitettiin uusia väylä- ja rakennushankkeita. Julkisen sektorin kasvattaminen ei liity keyneslaisyyteen. Se oli seurausta hyvinvoinnin kasvusta, jolloin kaikenlaisia palveluja terveydenhoidossa, koulutuksessa, kulttuurissa, sosiaaliturvassa ym. voitiin kasvattaa. Rakennettiin siis hyvinvointivaltio talouskasvun avulla.

      • Anonyymi00004

        Markkinatalous korjaa itse itsensä. Tahtoo muuten olla niin että ne elvyttävät toimenpiteet jäävät päälle vai onko sinulla tietoa että julkista sektoria tai julkisia investointeja olisi nousukauden aikana toisinpäin tasattu?
        Kuulisin mielelläni esimerkin.
        Oikeistodemari..


      • Anonyymi00004 kirjoitti:

        Markkinatalous korjaa itse itsensä. Tahtoo muuten olla niin että ne elvyttävät toimenpiteet jäävät päälle vai onko sinulla tietoa että julkista sektoria tai julkisia investointeja olisi nousukauden aikana toisinpäin tasattu?
        Kuulisin mielelläni esimerkin.
        Oikeistodemari..

        Ei korjaa itse itseään. Sehän tässä juuri onkin. Keynesin oppi syntyi tästä havainnoista. Markkinatalous ei alkanut korjaamaan 1930-luvun suuren laman tuhoja. Itse asiassa vuonna 2029 alkanut lama kesti kaikkiaan 12 vuotta. Vasta sodan tarvitsemat investoinnit alkoivat nostaa USAn BKT:n suurta lamaa edeltvälle tasolle.

        USAssa laman kimppuun kävi presidentti Franklin D. Roosevelt, joka sovelsi keyneslaisyyden oppeja. Pääpointti siinä ol juuri julkisten investointien aloittaminen. Se tapahtui velkarahalla, mutta ajatuksena oli, että inflaatio hoitaa velan. Talous alkoikin kohentua ja Rooseveltin suosio kasvoi huimasti. Tulevatkin presidentit sovelsivat Keynesin oppeja aina Nixonin kauteen saakka ja lopullisen niitin sille antoi vasta presidentti Clinton 1990-luvulla. New Deal -ohjelma sisälsi sosiaalipoliittisia uudistuksia sekä pankkien valvonnan lisäämistä. Erityisesti viime mainittu hiersi okeistoa. Pankkeja kiellettiin pelaamalla säästäjien rahoilla pörssissä.

        Finanssikriisin (2009) jälkeen toteutettiin käytännössä myös keyneslaisia operaatioita kysynnän kasvattamiseksi. Tämä tapahtui USAn keskuspankin FEDin valtavalla rahanpainannalla. Siinä ei siis otettu velkaa vaan painettiin lisää rahaa. Lopultahan sellainen johtaa inflaation kasvamiseen jopa vaarallisen suureksi. Tämä lienee vältetty USAssa sen vuoksi, että teknologiateollisuus kasvaa niin suurella vauhdilla, että se pitää kysyntää yllä edelleen.

        Elvyttävät toimet eivät jää päälle, koska niiden päällejättämiseen ei ole syytä. Sehän aiheuttaisi inflaation nousua ja työvoimapulaa nousukaudella. En ymmärrä näkemystäsi tältä osin lainkaan. Julkisia investointeja ei nousukauden aikana tasata, vaan ne lopetetaan. Esimerkkejä on vaikka kuinka paljon. Tällaisia ratkaisuja tehtiin aikoinaan Suomessa esim. kolmikantaisissa työmarkkinasopimuksissa, joissa valtio oli siis kolmantena osapuolen. Maltillisten palkkaratkaisujen puoltamiseksi valtio lupasi veronalennuksia ja julkisten investointien kasvattamista silloin, kun oltiin talouden laskuvaiheessa. Eihän sellaista tarvittu nousun alettua. Kun nousuvaihe sitten kasvatti myös valtion ja kuntien tuloja, niistä syntyi ns. jakovaraa, jota käytettiin hyvinvintiyhteiskunna rakentamiseen. Minusta vähän tuntuu, ettet erota tässä kysyntää pönkittäviä elvytystoimia sen saavutusten jakamisesta. Ongelmiahan syntyy siitä, jos kasvukauden hedelmiä aletaan jakaa enemmän kuin on ansaittu, mutta se on eri asia eikä liity keyneslaiseen kysynnän kasvattamiseen.

        Sanotaan nyt vaikka tuoreena esimerkkinä Turun radan rakenteminen, jos se aloitetaan. Se ollisi viisasta ajoittaa nousukauden jälkeiseen aikaan, jos noudateen Keynesin oppeja. Investointi loppuu tietysti siinä vaiheessa, kun rata on valmis ja rahat käytetty. Ei se mitenkään jää päälle vai meinaatko, että radan rakentamista jatkettaisiin meren alitse tunnellisissa Tukholmaan asti.


    • Anonyymi00002

      Juuri se yhdistää kepun ja vasemmiston täysin, eläminen muiden työllä ja tulonsiirroilla. Kepussa ja vasemmistossa ei ole mitään erottavaa tekijää.

    • Anonyymi00005

      "Asiaakorjata" voisit lopettaa trollaamisen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      88
      1461
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      38
      1135
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      910
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      164
      751
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      720
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      679
    7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      197
      675
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      647
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      580
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      568
    Aihe