Miehelläni oli kiertynyt napanuora kaulansa ympärille ja anopilleni tehtiin sektio kun vauvan sydänäänet alkoi heiketä (n.28v.sitten)
Nyt mieheni siskon lapsella oli myös napanuora kaulan ympäri, mutta synnytys tapahtui alateitse, ja vieläpä imukupilla, kun tyttöparka ei jaksanut ponnistaa. (epiduraali väärään aikaan?) Siis onko tää jotenkin normaalia, että tälläisessä tilanteessa synnytetään alateitse? Minun maalaisjärkeni kyselee että eikös se vauva voi kärsiä hapen puutteesta jos joutuu pusertumaan synnytyskanavasta silmukka kaulassa?
Nyt mieheni siskon lapsella oli myös napanuora kaulan ympäri, mutta synnytys tapahtui alateitse, ja vieläpä imukupilla, kun tyttöparka ei jaksanut ponnistaa. (epiduraali väärään aikaan?) Siis onko tää jotenkin normaalia, että tälläisessä tilanteessa synnytetään alateitse? Minun maalaisjärkeni kyselee että eikös se vauva voi kärsiä hapen puutteesta jos joutuu pusertumaan synnytyskanavasta silmukka kaulassa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
syntyi napanuora kaulan ympärillä. Kätilö piti sormella napanuoraa sen verran löysällä, ettei tullut vahinkoja vaikka oli alatiesynnytys. Lapsi sai täydet apgar-pisteet...
Se ei ole mitenkään tavatonta että napanuora on joko kaulan,käden tms ympäri.Mutta sen myös kätilö huomaa vauvan sydänäänistä jos se on niin kireällä että se haittaa vauvan tuloa.Ja onpa tositarinoita vauvoista jotka syntyvät napis kuusikin kertaa kaulan ympäri,mutta silloin se napiskin on tavallista pitempi.Jos napis on tavallista lyhyempi eli reilusti alle 50cm voi olla että vauva ei laskeudu ollenkaan synnytyskanavaan ja kohdunsuu ei aukene eli synnytys pysähtyy tai ei käynnisty ollenkaan.Siis näitä esimerkkejä on moneja mutta etukäteen ei voida nähdä että onko napis minkään ympäri mutta synnytyksen etenemisestä ja vauvan sykkeestä pystyy jotain arvioimaan...ja jos hämminkiä on niin mietitään mikä paras synnytyskeino..
Eli valmennuksessa juuri puhuttiin tästä asiasta. Ponnistusvaiheessa kätilö tutkailee napanuoran sijaintia ja jos se on löysähkösti esim vauvan kaulan ympärillä, ei ongelmaa ole. Tällöin se saatetaan varovasti auttaa kaulan ympäriltä pois. Napanuora voi olla kiertyneenä myös muitten jäsenten ympärille. Jos lapsella napanuora kiertyneenä jonnekin syntymähetken jälkeen, ei katkaisua odotella, vaan se tehdään pikimmiten. Usein napanuora on kuulemma kiertynyt jonnekin. Kyllä ne sairaalassa tilannetta hyvin seuraa... toivoo pian synnyttämään lähtevä (rv38 menossa).
Suomalainen kätilö vähät piittaa siitä, että vauvan saattaa käydä huonosti alatiesynnytyksessä. Sektiota ei anneta varmuuden vuoksi. Siinä vaakakupissa vauva ei paina gramman vertaa.
Kiva vain, että äidille saattaakin sitten jäädä hapenpuutteen takia kehityshäiriöinen lapsi - mutta mitäs siitä kätilö piittaamaan. Näitä sattuu vaikkakin harvoin. Jostain syystä kehityshäiriöiden ennaltaehkäisy ei ole sektion arvoista.
tietää, onko napanuora kaulan ympärillä vai ei, jollei ne sydänäänet laske, jolloin tehdään sektio, jos tilanne siltä näyttää. Jos sydänäänet ovat normaalit, huomataan mahdollinen napanuora kaulan ympärillä vasta sitten kun vauvan pää on jo ulkona, jolloin sektio on myöhäistä ja tarpeetonkin, koska napanuora ei aiheuttanut ongelmia.
Kätilöhän ei ole se henkilö, joka sen siitä sektiota päättää tai sen tekee, joten häntä on turha syyttää. Vauvan terveys on luonnollisestikin tärkeintä ja kätilö ja lääkäri ammatti-ihmisinä juuri siksi eivät kuuntelekaan äitien ymmärtämättömiä toiveita, koska he haluavat terveet lapset ja samalla välttyä itse hoitovirhesyytteiltä, mitä pakosti tulee, jos tekevät sektion turhaan ja siinä tulee ogelmia.
Mun vaavilla oli napanuora kaulan ympärillä. Jo sairaalaan tullessa sydänäänissä oli pientä heikkenemistä välillä, syytä ei tiedetty. Synnytystä vauhditettiin kalvojen puhkaisulla ja tipalla.
Loppusuoralla sydänäänet alko taas pudota (vauvan pää oli jo tosi alhaalla ja ilmeisesti paino aina supistuksessa napanuoraa), joten vaavi autettiin imukupilla ulos. Ei kyllä tarvinnu edes vetää, vähän vaan autettiin kun itse ponnistin. Ponnistus kesti (imukupin vuoksi?) vain 6 min.
Napis oli lopulta ollu vain löyhästi kerran kaulan ympäri, joten vaavi oli heti kunnossa. Pisteitäkin tuli 9. Ja vauva huusi komeesti :)
Kyllä mulle ainakin tuli sellanen olo, että vauvan vointia seurattiin koko ajan niin tarkkaan kuin mahdollista. Heti kun sydänäänissä alko näkyä jotain erikoista, alko tavaton tohina ja toiminta. Eikä sitä tosiaan voi tietää etukäteen, onko napanuora kaulan ympärillä vai missä...
Se on kyllä mielestäni hyvin tavallista että napanuora on kiertynyt kaulan ympäri. Esikoisellani oli kahdesti, toisella yhden kerran kiertyneenä, mutta nuorimmaisesta en huomannut kysyä eikä ollut puhetta että oliko napanuora kaulan ympäri vai ei.