Jenna Simula (PS) junaili 300000 euroa omalle ampumaradalleen
ja 2024 vuoden budjetissa niin sanotun "ruutimillin" eli miljoona lisärahoituksen
meiltä veronmaksajilta
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011425222.html
Simula on ampumakeskuksen taustayhtiö Ruutikunnat Oy:n hallituksen
puheenjohtaja.
Miten tähän sopii Orpon: Rahaa ei ole mihinkään !
Suomessa on jo noin 400 ampumarataa. Enemmän kuin kuntia.
Kansanedustaja Simula (PS) on saanut omalleen 1,3 miljoonaa.
Rahaa ei ole mihinkään
10
<50
Vastaukset 10
- Anonyymi00001
Sitäkö varten tässä veroja maksetaan, että persut saa perustaa firmoja ?!
Rikastukoot omilla rahoillaan, jos on. Ei veronmaksajien. - Anonyymi00002
Pientähän tuo on verrattuna Gardenin tukeen tai tunninjunaan .....
- Anonyymi00003
Kansanedustajien ”joululahjarahat” on syytä leikata pois kokonaan.
Jos kansanedustajan vaikutusvalta ei riitä hankkimaan rahoitusta normaalin budjetin laatimisen keinoin, niin ko. kansanedustaja on ylipäänsä turha (ei pysty vaikuttamaan asioihin). Ei tuo ampumarata ole millään tavalla Simulan "oma".
Tuon omistavat kokonaisuudessaan alueen kunnat, eli Oulun kaupunki, Raahen kaupunki, Limingan kunta sekä Lumijoen kunta.
Simula istuu tuon kuntien omistaman yhtiön hallituksessa Limingan kunnan nimeämänä edustajana (Limingan kunnalla on isoin omistusoikeus yhtiössä ja3/7-osaa hallituspaikoista sekeä hallituksen puheenjohtajuus) ja hallituksen puheenjohtajana.- Anonyymi00005
EI pidä paikkansa persu.
Anonyymi00005 kirjoitti:
EI pidä paikkansa persu.
SIttenhän sinä kerrot miten asia on? (etkä kerro miten se ei ole sinun mielestäsi...)
- Anonyymi00004
Orpo voi ohjatq joululahjarahansa vaikka Garden hallille.
- Anonyymi00006
Persaukiset persut ovat päässeet rahan makuun.Varmaan haluaisivat diktatuurin Suomeen jotta voisivat terrorisoida normaalijärkisiä ihmisiä.Äärioikeisto on mitä on.Aina vaan ampuminen mielessä ja nauttivat eläinten tappamisesta.Persnaiset ovat varsinkin epänaisellisia ja ehkä syy löytyy kun niiden taustaa tietää.Kamalinta on että persut sikiävät ja kasvattavat jälkeläläisensä harhaoppiin.Säälin.
- Anonyymi00007
ukrainassa olisi ilmainen ampumarata..
- Anonyymi00008
ampumarata ja hevosrata...muuta me ei tarvita suomeen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1341642
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2051051Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.163731Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.251578- 31520
- 187509
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut11484- 186472
- 41446
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen18423