Ukraina sodan juurisyyt

Anonyymi-ap

Kertauksen vuoksi vielä perusfakta Ukrainan sodan syistä

USAn presidenttien pitkäaikainen turvallisuusneuvontajana Zbigniew Brzezinski kirjoitti muistelmateoksessaan ”The great chessboard” USAn asettaneen strategiseksi tavoitteekseen Ukrainan irrottamisen Venäjän etupiiristä koska tällä tavoin katsottiin voitavan heikentää Venäjää. Tarkoitus oli saada kaksi slaavikansaa vastakkain ja Brzezinskin suunnitelman mukaan tässä on menty. Hän erehtyi ainoastaan siinä, että laski suuremman merkityksen ortodoksisen kirkon hajoamiselle maiden välisessä konfliktissa. Sitäkään Brzezinski ei osannut ottaa huomioon, että EU olisi tässä proxy-sodan merkittävin voima Venäjää vastaan.

USA toteutti tätä strategista suunnitelmaa CIAn ja USAIDin avulla ja CIA oli kahden vallankaappauksen junailija 2004 ja 2014. USAn toimista kertoo myös Maidanilla 2014 puuhastellut USAn varaulkoministeri Victoria Nuland. Hän kertoi USAn käyttäneen yli viisi miljardia dollaria Ukrainan vieroittamiseen Venäjästä. Se on osoitus pitkäjänteisestä työstä mitä USA harjoitti Ukrainassa 2000-luvulla vaihtaakseen mieleisensä vallan Ukrainaan.
USA laittoi varmuuden vuoksi vielä valitsemansa Ukrainan uuden hallituksen neuvonantajaksi CIAn mitä yksikään demokraattinen suvereeninen valtio ei tekisi.

Jostain syystä valtamedia vaikenee tunnustetuista faktoista täysin koska ne eivät sovi agendaan.

14

58

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      2004 -värivallankumouksen päätteeksi valtaan nousu Viktor Jushkevits. Hän oli USAssa opiskellut ja hänen vaimonsa Catherine oli USAn kansalainen sekä pitkäaikainen CIAn palkollinen. Catherine ei ottanut Ukraina kansallisuutta edes silloin kun Viktorista tuli presidentti.
      Viktor oli epäsuosittu mutta kerkesi viedä maansa NATOn pikaiseen liittymisohjelmaan V.2008. Hävittyään vaalit 2010 valtaan nousi Viktor Janukovits Alueiden puolueen tuella. Ensi töikseen Janukovits keskeytti NATOn liittymisohjelman mistä USAssa ei pidetty. Neljän vuoden päästä CIA junaili uuden vallankaappauksen jossa vapaissa ja demokraattisissa vaaleissa valittu Janukovits syöstiin vallasta. USA määritteli uuden hallituksen kokoonpanon ja asetti sille neuvonantajaksi CIAn ja FBIn. Ukraina palasi NATOn liittymisohjelmaan ja maahan perustettiin useita NATOn sekä CIAn toimistoja.

      • Anonyymi00004

        Janukoovitsi on tuomittu maanpetturi, putinin perserassi sen tyrannikokoelmassa.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Janukoovitsi on tuomittu maanpetturi, putinin perserassi sen tyrannikokoelmassa.

        Janukovytšin valitsi presidentikseen Ukrainan kansa. Jostain syystä Maidanin tapahtumien tutkinnat on estänyt Ukrainan hallitus, jonka neuvonantaja toimii CIA.


    • Anonyymi00002

      Montako ruplaa neuvosto-venäjä on käyttänyt koettaessaan kahmia naapurimaita moskovan leimasimen alle?

    • Anonyymi00003

      Miksi UsAlla on sotilaallista läsnäoloa 170 maassa? Eikö ne luota muihin valtioihin?

      • Anonyymi00007

        Luetteloa maist ja faktat esiin Igori Pietarista. Ja samalla kertaa kerro mixi et ole rintamalla itse ja pelkätkö sitä?


    • Anonyymi00006

      Igori Igori Pietarista vastaileppas ku kysytään nyt tänne päin: mixi et ole rintamalla itse ja pelkätkös sitä??

    • Anonyymi00008

      Katsokaapas videolta, mitä herra Soros kertoo tulevasta sodasta Venäjää vastaan. Tämä kaikki oli jo suunniteltu ja toteutuksessa vuonna 1993:
      https://t.me/c/3233625802/104
      Soros kertoo, miten Naton pitää ottaa jokin vanha Neuvostovaltio proxiksi ja aseistaa se Lännen ihmeaseilla, jotta Lännen ei tarvitse ottaa ruumissäkkejä vastaan rintamalta.
      Videolla on monta pätkää eri maiden politikoista, jotka puheissaan vaativat sodan aloittamista Venäjää vastaan ja lopulta tunnustavat, että Ukraina valikoitui valtioksi, joka uhraa kansalaisensa Naton puolesta sodassa Venäjää vastan.
      Miksihän Suomen media on kaivanut nuo kaikki sotahaukkojen julkiset puheet sodasta Venäjää vastaan 8 jalkaa maan alle?
      Osalle suomalaisista russofobeista, tämä asianomaisten politikkojen suoraan kertoma totuuskaan, ei koskaan pysty tunkeutumaan YLE:n aivopesemien fobikoiden pääkopan sisään. Herneen kapasiteetti ei kerta kaikkiaan riitä käsittelemään totuutta.

      • Anonyymi00009

        Jos meillä olisi rehellinen media niin se kirjoittaisi Soroksen ja muiden globalistien touhuista.


    • Anonyymi00012

      Yksi iso syy on se, että Ukraina ei enää halunnut olla vasallivaltio. Siitä venäjä pahoitti mielensä.

    • Anonyymi00013
    • Anonyymi00014

      Nyt on vuosi 2026 ja miehittäjä-ryssä on edelleen vieraalla maalla tuhoamassa ja siviilejä murhaamassa. Tämä on osa sitä SOTAA (ei erikoisoperaatiota), jonka se 2022 aloitti eikä edes lupaa lopettaa ennen kuin Ukraina on alistettu ja nimenä poistettu Euroopan kartalta.

      Turha siinä tiltun viisastella kuka sanoi ja mitä kymmeniä vuosia sitten.

    • Anonyymi00015

      Yksinkertaista !

      Ukraina on itsenäinen valtio !
      Venäjä on rosvo-valtio !

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2368
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      33
      1297
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    4. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      634
      952
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      88
      818
    8. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      686
    9. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      676
    Aihe