Narsistin ego

Anonyymi-ap

Narsistin pinnallinen ego vaikuttaa suurelta ja mahtavalta, mutta se peittää alleen hyvin hauraan ja olemattoman sisäisen itsetunnon. Ulkoinen suuruuden tunne ja jatkuva ihailun tarve ovat suojakilpi, joka ei kestä arvostelua, torjuntaa tai keskinkertaisuutta.

Egon piirteet ja suojamekanismitSuuruudenhaaveet: Narsisti pitää itseään erinomaisena, erehtymättömänä ja muita parempana.Hauraus: Egon vastustuskyky kritiikille on olematon; pienikin arviointi tuntuu hyökkäykseltä.Häpeän pelko: Pinnan alla piilee syvä häpeän ja mitättömyyden tunne, jota narsisti pakenee.Karisma ja draama: Ego vaatii jatkuvaa polttoainetta eli ihailua, minkä vuoksi narsistihovi tai konfliktit ovat tärkeitä.
Miten ego reagoi haasteisiinRaivostuminen ja vastahyökkäys: Torjuttu tai loukattu narsisti reagoi usein vihalla tai kostolla.Vähättely: Muiden alas painaminen nostaa narsistin omaa heikkoa itsetuntoa.Uhriutuminen: Vaikeassa tilanteessa narsisti kääntää roolin niin, että hän onkin itse kärsijä.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Nyt kun vielä kerrot, että mitä lieksalaiset tekee näillä tiedoilla narsismista, niin hyvä tulee.

      • Anonyymi00002

        Kyllä tuo näkyy olevan taas tuossa meidän naapurissa tuo narsisti,joutais helevettiin täältä tuo kiusaaja ja satuttaja! Vartioi jotain,mitä ei omista! Ne o Joen pohjassa!


    • Anonyymi00004

      Ego kasvaa huimasti kun panee paljaalla! ☝️😀

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1616
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      364
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      133
      924
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      742
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      529
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe