Miten pääsee eroon kulolutikoista?

Nyt alkanut ilmestymään niitä
14149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei kannata odotella ja ihailla niitä kohta on sata enemmän. Sain kerran matkalaukussa mukana niitä. Tein radikaalisti ja vein matkalaukun sisältöineen kaatopaikalle. Passin otin talteen.

Äänestä

Niiden torjunta on paljon vaikeampaa, jos kanta on päässyt kasvamaan rauhassa. Mikäli lutikat ovat päässeet pesiytymään huonerakenteisiin, niiden tuhoaminen ei käy kovin yksinkertaisesti.

Äänestä

Vais nii

Äänestä

Luteiden hävitys pelkillä kotikonsteilla on erittäin vaikeaa ja harvoin riittävää, sillä luteet piiloutuvat rakenteisiin. Voit kuitenkin torjua alkavaa tai rajattua ongelmaa hyödyntämällä kuumuutta ja kylmyyttä, pese tekstiilit vähintään 60 asteessa, kuivaa kuivausrummussa, pakastat tavaroita vähintään viikon ajan (-18 °C) tai käytä höyrypesuria kohteiden kuumennukseen. Luteiden hävittäminen kotona vaatii tarkkuutta, sillä huonosti tehdyt toimet voivat vain levittää luteita muihin huoneisiin. Yhteys vaan tuholaisten torjunta firmaan. Syöpäläinen hyönteinen.

Äänestä

Siivoa hyvä mies

1Äänestä

100% piimaajauho, sitä listojen ylle alle ja koloihin, sängynjalkoihin lutikkakupit ja niihin myös jauhoa, Anticimex on täysin turha firma, niillä on diilit taloyhtiöiden kanssa ja käy vaan häseltämässä näön vuoks ja vetää rahat liiveihin.

Hommaa nyt sitä piimaata, diatomaceous earth eli puhdas kivipöly, tappaa kyllä sit kaiken muunkin elävän mönkiäisen, pätevää tavaraa.

Äänestä
  • Hetekat ovat hyviä sänkyjä. Lutikat eivät pääse niihin pesimään.

    Äänestä

Muistan aina Helsingin keskustassa vuokra asunnossa Kruunuhaassa. Kesä meni ja villapaidat kaappiin. Syksyn tullessa villapaidoissa reikiä. Mitä helvett....ä. Ötökkä pilttipurkkiin ja pim pom talonmiehen ovikelloa soittamassa viikonlopun aamulla.
Mitä nämä ovat ja ...... vastaus tuli rauhallisena.
Turkiskuoriaisia ja täytyy torjunta kutsua. Se onkin sitten viisi vuotta mennyt jo. Torjunta tuli ja kunnon aineiden tuoksu joka laitettiin lattialistojen alle ja vanha lankkulattia asunnossa. Setriinipuu henkareita ja puun paloja hyllyille. Sijainti hyvä mutta totesin jossain muualla pääsee helpommalla. Niin meni ihanat Benettonin villapaidat roskiin.

Äänestä
  • Kyseessä on siis lyhyesti kuvailtuna noin 1cm mittaiseksi kasvava kuoriainen, joka asuu talojen rakenteissa sekä esimerkiksi lattioiden ja listojen takana, ja joka käyttää ravinnokseen mm. tekstiilikuituja .... silkkiä, villaa ja myös puuvillaa. Toukka on syyllinen tekstiileihin nakerrettuihin reikiin, tasareunaisia kun taas aikuinen kuoriainen ei syö, vaan ainoastaan munii. Yök, yök ja yök.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Kyseessä on siis lyhyesti kuvailtuna noin 1cm mittaiseksi kasvava kuoriainen, joka asuu talojen rakenteissa sekä esimerkiksi lattioiden ja listojen takana, ja joka käyttää ravinnokseen mm. tekstiilikuituja .... silkkiä, villaa ja myös puuvillaa. Toukka on syyllinen tekstiileihin nakerrettuihin reikiin, tasareunaisia kun taas aikuinen kuoriainen ei syö, vaan ainoastaan munii. Yök, yök ja yök.

    Hyi sympatiat ja tsemppiä! Itse taistelen keittiökoisan kanssa. Ei ole miellyttävä vieras sekään. Onneksi ei sentään tarvitse pelätä kalliimpien silkki/villavaatteiden puolesta, koisaa kiinnostaa vain ruokatarvikkeet.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Hyi sympatiat ja tsemppiä! Itse taistelen keittiökoisan kanssa. Ei ole miellyttävä vieras sekään. Onneksi ei sentään tarvitse pelätä kalliimpien silkki/villavaatteiden puolesta, koisaa kiinnostaa vain ruokatarvikkeet.

    Mulla on jauhopukki. Parisenttinen kuoriainen, jonka toukat viihtyy jauhoissa. Torjuntaan kehotetaan hävittämään talon ampiaispesät. Ei oikein kiva homma sekään.

    Äänestä

Laita harmaa salvaa.

Äänestä
  • Mistä semmoista saa ostettua?

    Äänestä


Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt alkanut ilmestymään niitä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu