https://www.ita-savo.fi/paakirjoitus-mielipide/9696943
Tyypillinen salailu ja perseily menossa. Huhut velloo taas.
Tyypillinen salailu ja perseily menossa. Huhut velloo taas.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
https://www.ita-savo.fi/paakirjoitus-mielipide/9707083
Erinomainen kirjoitus professorilta. Savonlinnassa ei ymmärretä kulttuurin merkitystä ja vaikuttavuutta, kun sitä ollaan supistamassa ja laittamassa sivistyksestä yritystoimialalle.
Ja ihmettelen kyllä myös tätä kaupungin hallinnon salailua. Onneksi kulttuuriväki on hereillä ja toi esiin tämän salailuyrityksen !
Ollaan siirrytty kiinalaiseen hallintoon ja johtamiseen.
Kultuuriväen pitää tehdä sellaista jota ihmiset haluavat ostaa. Maksaa lippunsa eikä veronmaksajien tukea.
Tämähän on sama suunta kuin Laineen kaudella. Silloinhan tämä hieno idea keksittiin ja silloinkin tämä kaatui, kun Itä-Savo teki jutun, että tällaista suunnitellaan. Kannattajat voisivat nyt perustella, mitä hyvää tässä on.
Kyllä, pimittely ja salailu näyttää nyt olevan toimintatapa. Ja kun milloin mitäkin pulpahtelee julkisuuteen, niin pannaan pää pensaaseen eikä vastata mitään. Käsittämätöntä ylimielisyyttä. Jos nyt sitten strategian mukaisesti halutaan olla kulttuurikaupunki, niin kyllä pitää olla ihan päätoiminen kulttuurijohtaja ja panna euroja kulttuuriin kunnolla. Muuten sananhelinää strategiat !!!
Ei kulttuuri kuulu yrityspalveluiden vaan kulttuurijohtajan ja sivistyksen alaisuuteen. Ehdottomasti palkattava kulttuurijohtaja ja perustettava kulttuurilautakunta. Näin on muissakin kulttuurikaupungeissa. Kulttuuri on Savonlinnan vahvuus. Uusi kaupunginjohtajakin on tätä hehkuttanut ja strategiaankin hienosti kirjoitettu. Nyt vain tekoja. Tavoitteeksi hakea ja saada Savonlinna EU:n kulttuuripääkaupungiksi.
Joo. Tämä on käsittämätöntä että ei vastata mihinkään lehdessä tai somessa olleeseen mielipiteeseen. Ollaan niinkuin ei mitään. Omassa pienessä kuplassa.
Ja vaikkei vastata, niin sitten painetaan jaa valtuustossa. Demokratian irvikuvaa tämä pimitys ja hiljaisuus.
Tunnetusti SUOLI24 Savonlinna palstan ruikuttajat eivät edes uskalla laittamaan viestiä suoraan valtuutetuille tai edes kirjallisena,,,
Kaupungintalon Keskushallinto / Palvelupiste, Avoinna ma-pe klo 9.00–11.30 ja 12.30–15.00
Tokihan jokaiselle valtuutetulle voi laitaa sähköpostiakin [email protected] ja monelle luottamushenkilölle löytyy myös puhelinnumerokin https://aimoa.fi/reports/unit-membership?organization=23 sekä jos haluaa viestinsä jäävän talteen arkistoon niin kannatta laitta se osoitteeseen [email protected]
Olen kysellyt ihan kasvotusten. Ovat ihan pihalla, jos eivät kuulu sen tilataksin porukkaan, joka päätökset tekee.
Juu, Juu, Juu totta kai🤣🤣🤣
Jep, siellä on pieni klikki joka jakelee sulle mulle etuja. Osa ei edes huomaa, mutta on siellä monien silmät auenneet. Savonlinnan hallintokulttuuri on sairastunut. Siksi tulee tappioita koko ajan.