Melkoisia lampaita

Nykyään nuo asevelvolliset, ei kestä päänuppi armeijan käymistä, joka tänä päivänä on lyhyt ja pelkkä läpihuutojuttu. Harmittaa vissiin ja mieli on paha kun ei saa käyttää hametta eikä niittejä naamassa :D
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012205496.html
1281
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Alottaja vaikuttaa hieman neitimäiseltä pers ruununraakilta.⚧️💦🎃

Äänestä
  • Kadulla tientukkeena istuva sierainrenkaalla varustettu ituhippiksivariko se siellä mökeltää. :D Vitun nössö

    Äänestä

  • Anonyymi00001 kirjoitti:

    Kadulla tientukkeena istuva sierainrenkaalla varustettu ituhippiksivariko se siellä mökeltää. :D Vitun nössö

    Mummos on.🐷

    Äänestä

  • Anonyymi00001 kirjoitti:

    Kadulla tientukkeena istuva sierainrenkaalla varustettu ituhippiksivariko se siellä mökeltää. :D Vitun nössö

    Vaikuttanet itse hieman nössöhköltä.🐷

    Äänestä

Iltapäivälehdet ja niiden lukijat ovat paskaa.

Äänestä

Onhan tuo totta että on pullamössöporukkaa, joka ei kestä pientä pakkotouhua, jota armeija toki vaatii. Mutta johtuuko siitä, että on totuttu liian helppoon elämään.

Ei kaiken armeijassa tarvitse olla kivaa, osa on paskaa ja ikävääkin. Mutta, se myös on hyödyllistä ja kehittävää armeijan käyneellekin. Kaikesta ei pidä päästä rimaa alittamalla, vaan jotakin pitää ihmisiltä vaatiakin.

Äänestä

Mutta eikö asevelvollisuus silti ole miehen ja osin/eri tavoin myös naisten velvollisuus? Miksi ei olisi?

Äänestä
  • Asevelvollisuuden suorittaminen saattaa olla edelleen normi yhteiskunnassamme, mutta yhä useampi asepalveluksen suorittanut suhtautuu siihen kriittisesti ja pakollista se ei ole enää ollut vuosikymmeniin. Sen rinnalle ovat jo aikaa sitten tulleet siviilipalvelus, totaalikieltäytyminen ja vapautus, joista vm. on vuosi vuodelta suosituin vaihtoehtoinen tapa suorittaa maanpuolustusvelvollisuus.

    Äänestä

Vellipöksyjä ja kumipäitä

1Äänestä
  • Sinä olet runkkupöksy ja huorapää.

    Äänestä

  • Muissa sivistyneissä valtioissa Euroopassa raakataan suosiolla pois ne jotka eivät sovellu armeijaan koska muualla ollaan opittu jo aikaa sitten, ettei huonosta sotilaasta ole hyötyä eikä asiassa olw sen kummempaa, mutta Suomessa heidät otetaan palvelukseen ja perustetaan sitten heitä varten ns. kumipäiden komppania. Herääkin kysymys mikä järki tässä on että ne vellihousut ja kumipäät otetaan ylipäätään sinne armeijaan. Tarvitseeko armeijassa olla ihmisiä nimiteltävänä että ns. A1 luokan varusmiehet ja ressut saavat taputella toisia selkään kuinka hyviä he ovat. Se ei ole ihme sillä suomalaiset rakastavat toistensa nälvimistä jos aihetta vain on. Suomi on Venäjän ohella ainoita maita joissa armeijan riveihin vaaditaan sellaisetkin jotka sinne eivät sovellu ja sitten kehutaan ympäriinsä että maamme armeija on maailman parhaimpia. Samaan aikaan naureskellaan Venäjän armeijan heikkoa tasoa.

    Armeijaan tulisi valita vain ne jotka siellä pärjäävät ja sinne soveltuvat. Muut sitten siviilipalveluksen sijasta tulee kouluttaa ja sijoittaa väestönsuojeluun, kriisiajan huoltoon ja viranomaisia avustaviin tehtäviin. Samalla päästään turhista C-papereista ja reservistä eroamisista. Pakkoarmeija matalalla valintakynnyksellä ei kyllä takaa mitään laatureserviä.

    Äänestä

Alottajalla on kyllä suuret luulot itestään.💩🩲

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nykyään nuo asevelvolliset, ei kestä päänuppi armeijan käymistä, joka tänä päivänä on lyhyt ja pelkkä läpihuutojuttu. Harmittaa vissiin ja mieli on paha kun ei saa käyttää hametta eikä niittejä naamassa :D
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012205496.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu