Rattia voit säätää vain menemällä ensin näyttöön etsimään ratin säätöä😂....takaikkunoita voit säätää edestä käsin vain valitsemalla ensin takaikkunan säädettäväksi ja sitten säädetään😂...ES90/EX90 huippumalleissa ei ole edes jumankauta valoja ohjauspyörässä että pimeällä näkisi mitä painaa😆 uudet volvot on käsittämättömästi kokonaan ilman fyysistä avainta jossa olisi napit, autoissa tulee avainkortti ja puhelinsovellus. Avainkortti on niin vaikea käyttää että jos autoa lainaat joudut opettamaan toiselle miten auto lukitaan. Hanskalokeron voi avata etsimällä ensin näytöstä avauksen napin, ei muuten löydy heti. Peilit voi säätää etsimällä ensin säätönapit näytöstä. Ylinopeusvaroittimen saa pois vain näytöstä asian etsimällä eikä pikanappia ole.
Volvon käyttöjärjestelmä on hyvin vanhanaikainen ja ajon aikana kun joudut näpertämään jatkuvasti näyttöä niin auto varoittaa että "keskity ajamiseen"....minkä hiton takia laitoitte kaikki sinne näyttöön jos se kerran vie keskittymisen pois ajosta? Turvallista?
Näytön kamera on vanhanaikaisia ja koko näyttö on hyvin kivikautinen tapaus. Imuovet ES90 mallissa ei meinaa imeä ihan joka kerta ovea sisään, ilmeisen heikko esitys..miksei tätäkin voinut tehdä kunnolla?
Sanottakoon vielä että onhan se hauskaa, että kaikissa uusissa sähkövolvoissa on laitettu vielä mopoautosta tuttu mittaristo pilaamaan tunnelma lopullisesti, halpahan se näyttö siinä ratin takana epäilemättä on mutta kun puhutaan 70000-100000e autoista niin alkaa olla melko sietämätöntä säästöä...
ES90 takapenkki on myös hyvin erikoinen, miten se on tuon muotoinen? Polvet ylhäällä istutaan ja jalkoja ei saa erupenkkien alle?
EX60 taidettiin korjata pari näistä ongelmista ja siinä taisikin olla säätimet takaikkunoille edessä sekä valaistut ratin napit. Mutta tässä autossa sitten laitettii karmittomat ikkunat autoon jolla olisi tarkoitus ajaa suomen talvessa? Eli tuotannossa ajateltiin varmaan..."hei lisätään sisään pari nappia ja valot ja poistetaan samalla hei ikkunoista karmit niin hyvä tulee""....ei kun ihmetellä näin asiakkaana näitä ratkaisuja.
Volvon aivopierut auton käytettävyyden kustannuksella uusissa malleissa
9
<50
Vastaukset 9
- Anonyymi00001
kalliita resuja. ja noista uusista kotteroista monet helvetin rumia et ei viitsisi edes päivällä moisella liikkua
- Anonyymi00002
Mun mielestä edestä ihan ok näkösiä. Mutta muuten menty muotoilussa hyvin pitkälti päin persettä. Sisustat on ergonomialtaan suoraastaan karseita.
- Anonyymi00003
Onhan tuo volvo jäänyt viime vuosina kaukaiseksi vaihtoehdoksi premium luokassa johon se ennen kuului. Viime vuosian volvo on enää häivähdys siitä kun se aikanaan oli jopa mersun ja audin sekä bemarin rinnalla oikea vaihtoehto. Nykyään volvoa ei näihin verrata. Lähinä naureskellaan kun kiinalaistunut kaikki ja toiminta muuttunut yhdeksi ohjelmisto virheeksi autoissa.
EX60 on kyllä todellinen kruunu tämän merkin pökälöinnistä....sisään en astu vapaaehtoisesti...nähty livenä. Näytää että ajatus täysin kadonnut volvolta kuinka tehdä miellyttävä sisusta autoon?
Sanoisin EX60 olevan koko vuoden suurin pökäle kaikista autoista, hintaa hirvittävästi. Ollaan niin kaukana premium luokasta että hävettää volvon puolesta. - Anonyymi00004
Eli sellaisia säätöjä joita käytetään kerran tai jos toinen käyttäjä on kovin erikokoinen, niin säädetään keskinäytöstä, vauh, tuskin onnistuu, hihhiii!
Ne valikot ovat oikeasti kovin yksinkertaisia ja helppoja käyttää.
Oikeasti se on vain mielentila ja tottumus miten ja mistä joku säätö tehdään.- Anonyymi00006
Näin sanoo toki automyyjä. Ei ongelmat ole ongelmia vaan ominaisuuksia suorastaan.
Nämä asiat ovat kuitenkin sellaisia jotka nostettu esiin myös lehtijutuissa, lehdissä näistä ongelmista vaan puhutaan hyvin varovasti kun toimittajat pelkäävät työpaikkansa menevän jos kirjottais totuuksia.
Jos auto maksaa paljon ja käytettävyys on huonompi kuin dätsiässä niin jotain vikaa siinä on. - Anonyymi00008
Se pitää joka kerta mennä valikkoon hakemaan ylinopeus varotus pois sekä se tarkkaavaisuus avustin...muuten auto piiippaa koko ajan ja valittaa että pitäs kattoa tietä...kun joku keijo keksi tämän naurettavan näytön josta kaikki pitää säätää😂
Ja fyysistä avainta ei ole missä olisi napit...suorastaan naurettavaa.
- Anonyymi00005
Karmittomia ikkunoita on ollut "aina" ja hyvin ne pelittää. Tiivisteet ovat kehittyneet ja käyttölogiikkaa pitää huolen huolettomasta käytöstä.
- Anonyymi00007
Möin kertoo automyyjä. Ongelmat on aina ominaisuuksia😂
- Anonyymi00009
Volvot on sisältä infotaimentin osalta vanhan oloisia. MB/BMW omassa luokassaan eikä ohjaamoissa ole vanhoja näyttöjä kuten volvossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71547
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398