Ruotsissa on villieläimille

🤔🦌🚂 radanylityspaikkoja/faunapassage. Riista-aidoilla ohjataan elukat niihin. Siinä on kumimatto sepelin päällä, ettei raajoja pistele. Lämpökamera tunnistaa, että eläimiä on paikalla. Jos juna on tulossa niin elukoille soitetaan nauhalta ääni, joka karkoittaa ne.

Äänitestien jälkeen siellä on tultu samaan tulokseen kuin minä mökkihiirien suhteen. Nimittäin ne kookkaammatkin elukat karkoitti parhaiten ihmisen ääni. Tuskin ne ymmärsi, että liikennevirasto kertoi nauhalla tehneensä faunapassagen.

Ihmisiä puolestaan houkuttaa jotkut äänet. Muistan, kun yksi konsultti soitti ekan kerran töihin, niin ensi ajatus oli, että onpa miellyttävä ääni.

3

89

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Mitähän kävisi jos laitettaisiin yksin tyhjään, pienehköön, huoneeseen kuulokkeet korvilla nojatuolille istumaan ja kuulokkeisiin soitettaisiin ääntäsi.

      Sellainen pieni tieteellinen koe.

      m

      • Joskus leikittelin ajatuksella tehdä juutuupiin pätkän ääninäytettäni. En sitten tehnyt niin, kun siinä olisi ollut liikaa julkisuutta. Nyt käytän vain Facebookkia. Instagram tilikin on, mutta en ole vuosikausiin sitä käyttänyt. En tiedä miten sen voisi lopettaa.


      • Anonyymi00004
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Joskus leikittelin ajatuksella tehdä juutuupiin pätkän ääninäytettäni. En sitten tehnyt niin, kun siinä olisi ollut liikaa julkisuutta. Nyt käytän vain Facebookkia. Instagram tilikin on, mutta en ole vuosikausiin sitä käyttänyt. En tiedä miten sen voisi lopettaa.

        Aika jännä

        Leikittelin ajatuksella että millaisia tuntemuksia ja ajatuksia tulisi yksin ollessa ja puheen kuuluessa suoraan korvaan.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe