Faktaa maahanmuutosta

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e4b4a45a-963b-4001-9e53-6f128142c65e

Joka vuosi ennätykset paukkuneet perskokkarehallituksen aikana:

Orpon hallituksessa perussuomalaiset on vaikuttanut Soinin mukaan siten, että maahan tulee hallituskaudella 2023–2027 ainakin 180 000 vieraskielistä henkilöä.

– Että sellaista maahanmuuttopolitiikkaa, Soini kirjoittaa blogissaan."

1

<50

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soini on typerys, joka keskustelee asioista mielkuvatasolla niin kuin kunnon populisti yleensä tekee. Pelkät lulumäärät eivät kerro vielä maahanmuutosta muuta kuin, että vieraskielisiä on tullut lisää. Kun tutkailee persujen näkemyksiä tarkemmin, he vastustavat ns. haittamaahanmuuttoa, jonka he määrittelevät kaiketi sellaiseksi, mikä aiheuttaa vastaanottajamaalle enemmän haittoja kuin hyötyjä.

      Maahanmuutossa on kuitenkin tapahtunut rakenteellisia muutoksia. Maahanmuutto on panottunut humanitaariseen maahanmuuttoon, mutta nykyään yhä enemmän työperäiseen. Näillä on se ero, että humanitaatsessa maahanmuutossa ihmisiä otetaan vastaan inhimillisistä syistä ilman tavoitetta hyötyä heistä. Esimerkkinä voisi olla vaikka Ruotsi, joka otti sotien aikana vastaan suomalaisia lapsia. Heistä ei ollut muuta kuin kuluja vastaanottomaalle. Persujen logiikan muka se oli siis haittamaahanmuuttoa eli ruotsalaiset olivat jo silloin typeryksiä. Työperäinen maahanmuutto on taas lähtkohtaisesti hyötymaahanmuuttoa. Siinä ulkomaalaisia työntekijöitä houkutellaan ja halutaan. Hyvä esimerkki tästäkin on Ruotsi. Ruotsalaiset yritykset hakivat bussilasteittain väkeä Suomesta töihin 1960- ja 70-luvulla Ruotsiin.

      Persut suhtautuvat nihkeästi myös hyötymaahanmuuttoon ja asettavat hyödyllisyyden rajan mahdollisimman korkealle. Siten on mahdollista vastustaa myös tätä maahanmuuttoa ja sitä persut toden totta tekevätkin. Persujen argumentoissa on myös etnisiä eli rodullisia syitä vastustaa maahanmuuttoa. Suomalainen sinisilmäisyys vaarantuu kuten persut asian muotoilevat. Mutta kaiken kaikkiaan työperäinen maahanmuutto on persuilla paljon vaikeampi pala, koska siinä ei kyetä osoittamaan maahanmuuton materialistisia haittoja kovin helposti. Haitoiksi jäävät vain etiniset ja silloin ollaankin jo lähellä rasismia.

      Toinen suuri muutos on tapahtunut humanitaarisen maahanmuuton hakiijoissa. Maahanmuutto kaiukaisemmista ja vieraammista kulttuureista on vähentynyt ja tilalle on noussut maahanmuutto sotaa käyvästä Ukrainasta. Jostain kumman syystä persut suhtautuvat tähän maahanmuuttoon varsin myönteisesti. Sitä ei vastustetakaan suurella innolla maksoi mitä maksoi. Tällaiset maahanmuuttajat sujahtavat helposti tapettiin, jos pitävät suunsa kiinni. Kultturiset erot ja näkymä katukuvassa ei muutu, kun ukrainalaisilla ei ole huntuja ja ihonväiri sekä olemus eivät suuresti erotu meistä. He siis hukkuvat hyvin siihen olemassaolevaan tapettiin. Persut näkevät tietysti ukrainalaisten tukemisen myös osana Ukrainan tukemista sodassa. Tämä ristiriitainen toimintapa pitää tietysti yrittää sanoittaa kannattajille jollakin tavalla. Ehkä persut alkavat luoda ukrainalaisista mielikuvaa, että heitä on tarvittu mansikkamailla jo ennenkin sotaa ja he ovat sillä tavalla hyödyllisiä. Nyt meillä olisi siis tuhansittain mansikanpoimijoita ja ongelmaksi alkaa tulla se löytyykö poimittavaa tarpeeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      374
      1220
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      768
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      716
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      622
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      615
    6. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      21
      554
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      346
      546
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      84
      498
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      469
    Aihe