Moktar.Gubta
2026-08-14 09:44:11
Jaa että 2027 on sitten se viimeinen mahdollisuus?
Mihin se hukattiin tämä kulumassa olemassa oleva neljä vuotta? Eikös se kuluva hallituskausi ollutkaan mikään mahdollisuus, vaikka laitaoikeisto persujen myötä sai hallitusvastuuta ja pääsi vaikuttamaan asioihin?
Voimme ihan yhdessä pohtia, miten se Suomen pelastus oikein sujui.
A. Valtion velanotto on nyt ennätyssuurta, vaikka toisin luvattiin. Se paljon parjattu Marinin hallituskin näyttää nyt säästämisen mestarilta nykyhallitukseen verrattuna.
B. Koskaan aiemmin Suomessa ei ole nähty tällaista työttömyyttä. Toisin luvattiin.
C. Suomessa on ennätyspitkä lamakausi, joka on jatkunut nyt lähes neljä vuotta. Tämä vastaa pituudeltaan jo 30-luvun suurta lamaa, eikä päätä vieläkään näy. On turha vedota kansainväliseen lamaan, koska muut EU-maat kömpivät ylös lamasta jo 2024, mutta Suomi jatkaa Orpon johdolla konttaamista kuopan pohjalla.
C. Hallitsematon maahanmuuttokin luvattiin lopettaa, mutta mitä nähtiin? Syksyllä 2023, jolloin persut olivat jo hallituksessa, nuoria miehiä tuli polkupyörillä Vaalimaan kautta rajan ylitse.
Kokoomus vannoi suureen ääneen tuovan aitoa talousosaamista Suomen hallitukseen. Mitä saatiin? Saatiin vuosisadan talousosaamattomuutta ja Riikka Purra.
Äänestäjä saa todeta kuten se muinoin vähäpoika, joka osti käytetyn auton nettijobbarilta: paskan sain.
Huutonaurua vartti. ;)
Äänestä
lainaus maahanmuutto suomi24
Hallitsematon maahanmuuttokin luvattiin lopettaa, mutta mitä nähtiin?
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset 1
- Anonyymi00001
Saahan sitä kaikkea luvata, mutta lupaukset olivat vain vaalilupauksia, eivät ne merkitse mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271299
- 881222
- 79678
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9618- 27617
- 47533
- 44505
- 19505
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/115489Suomessa ei anneta opiskella eikä työskennellä
Johtajat päättävät elämästäsi ja tekevät puolestasi päätöksiä. Johtajat eivät osaa kuunnella, koska ovat narsisteja.106487