Narsistin peili

Anonyymi-ap

Narsistin peili tarkoittaa vertauskuvaa, jossa narsistinen ihminen käyttää ympärillään olevia ihmisiä vain omien tarpeidensa ja täydellisen minäkuvansa heijastamiseen.
Miten narsistin peili toimii?Yksisuuntainen kuva: Narsistin psyykkinen peili näyttää hänelle vain ihailtavan ja virheettömän kuvajaisen.Vastuun pakoilu: Omat virheet ja huonot puolet torjutaan. Vika on aina muissa ihmisissä tai ulkoisissa olosuhteissa.Käänteinen peilaus: Uhri pakotetaan tuntemaan itsensä vialliseksi, arvottomaksi tai syylliseksi. Narsisti siirtää omat torjutut häpeän tunteensa muiden kanttaviksi.Epäterve vuorovaikutus: Suhteessa ei ole aitoa vastavuoroiskäsittelyä, vaan toinen osapuoli toimii vain välineenä narsistin egon pönkittämiseen.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        80
        2097
      2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

        Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
        Ikävä
        366
        1279
      3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

        Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
        Suomussalmi
        29
        1165
      4. Kirjoita jotain

        Kivaa, hellää ja piristävää
        Ikävä
        141
        1048
      5. Päälle hautaus?

        Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
        Lieksa
        148
        901
      6. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        103
        856
      7. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        45
        737
      8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

        Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
        Ikävä
        62
        736
      9. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        61
        696
      10. Voisit nainen joskus vastata minulle

        Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
        Ikävä
        63
        682
      Aihe