Hallitusta ei kiinnosta työllisyyden lisääminen EVVK VMP
Pääministeri Petteri Orpo ja sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen torjuvat opposition vaatimukset työttömyysturvan suojaosien palauttamisesta
"Maanantaina julkaistun tutkimuksen mukaan suojaosat lisäsivät osa-aikatyön tekemistä, mutta Partanen kertoo Ilta-Sanomille poiston säästävän 56 miljoonaa euroa vuodessa.
Orpon hallitus poisti aiemmin 300 euron suojaosat työttömyysturvasta ja asumistuesta, eikä muutoksia tehdä tällä hallituskaudella."
Kun suojaosia ei ole, jokainen työttömän tienaama euro pienentää työttömän etuutta 50 senttiä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012212509.html
Hallitus jatkaa kahjoutunutta työvoimapolitiikkaa
54
196
Vastaukset 54
- Anonyymi00001
Kolmantena nimenä Marttinen haluaa työttömät mieluummin palkattomiin vapaaehtoistöihin kuin palkalliseen työhön, joten kokkareet eivät halua taloudellista kasvua (ostovoiman paranemista) yhteiskuntaan.
- Anonyymi00002
Eikö se turha-Marttinen edes tiedä että mistä tahansa vapaaehtoistyöstä katkeaa tuet automaattisesti ja tulee päälle kuukausien KARENSSI?
- Anonyymi00004
Anonyymi00002 kirjoitti:
Eikö se turha-Marttinen edes tiedä että mistä tahansa vapaaehtoistyöstä katkeaa tuet automaattisesti ja tulee päälle kuukausien KARENSSI?
Hänellä ei ole mitään tietoa työelämän ehdoista. Hän sopisi paremmin Rauma-Tampere-junan osa-aikaiseksi tai määräaikaiseksi konduktööriksi kuin poliitikoksi, niin oppisi työelämän normeja.
Pitäähän ansioton työttömyyskorvaus tavalla tai toisella korvata maksajille eli muille työssäkäyville työntekijöille.
Työttömyydestä kyllä päästään eroon ajanmittaan, kunhan työehdot sovitetaan markkinatalouteen sopiviksi. Töitähän saadaan lisää vain jos olemme kilpailukykyisiä ja niissä merkeissä niin yritysten, siis tuottavien sellaisten, määrä saadaan kasvuun. Muutoin homma ei onnistu sillä julkinen sektori ei voi tuottaa lisää verotuloja, koska vain harva jos kukaan maksaa veroja palkkaansa enempää.
On siis vasurienkin otettava uusi asenne yritystoimintaan ja unohdettava nykyinen ay järjestelmä tyystin.- Anonyymi00015
Anonyymi00002 kirjoitti:
Eikö se turha-Marttinen edes tiedä että mistä tahansa vapaaehtoistyöstä katkeaa tuet automaattisesti ja tulee päälle kuukausien KARENSSI?
Työvoimapoliittinen vapaaehtoistyö palkatta ei vähennä tai katkaise etuutta.
Muutoin kun jos työtöntyönhakija ei hae tuota TE-keskuksesta tarjottua työvoimapoliittista "työpaikkaa." - Anonyymi00017
Anonyymi00004 kirjoitti:
Hänellä ei ole mitään tietoa työelämän ehdoista. Hän sopisi paremmin Rauma-Tampere-junan osa-aikaiseksi tai määräaikaiseksi konduktööriksi kuin poliitikoksi, niin oppisi työelämän normeja.
Älä morkkaa rautatieammattilaisia sillä, että poliitikkokin pärjäisi siinä ammatissa.
Talous kasvaa ainoastaan kun saadaan perustettua uutta tuottavaa yritystoimintaa ja palkattua sinne ahkeraa ja tuottavaa työläisporukkaa. Talous ei kasva millään työttömien työllistämisellä. Työllistäminen tosin onneksi vähentää avustuksien tarvetta joten se on perin suotavaa. Ostovoima kyllä paranee, kunhan saamme lisää tuottavuutta!
- Anonyymi00030
Anonyymi00017 kirjoitti:
Älä morkkaa rautatieammattilaisia sillä, että poliitikkokin pärjäisi siinä ammatissa.
Rautateiden ratapölkkykin on hyödyllisempi :D
- Anonyymi00034
MARTTINEN TINKI HIEMAN LINJASTAA.
KERTOI, ETTÄ PALKKAA VOI MAKSAA. - Anonyymi00037
Anonyymi00034 kirjoitti:
MARTTINEN TINKI HIEMAN LINJASTAA.
KERTOI, ETTÄ PALKKAA VOI MAKSAA.EK OHJAA TOIMINTAAMME, HÄN LISÄÄ!
- Anonyymi00042
EI SILLÄ OLE VÄLIÄ.
TÖITÄHÄN EI OLE.
SUURISSA KAUPUGEISSA ON VIELÄ JOITAKIN RUOANJAKELUPISTEITÄ. - Anonyymi00043
ETT SEMMONEN MINISTERI.
- Anonyymi00003
Aivan käsittämätöntä logiikkaa! Tämä menee jo auktoriteettikiistan puolelle. Muun muuassa, kuinka monelle opiskelijalle työkeikat silloin tällöin helpottaisi kireää rahatilannetta. Monet ovat opiskelun jälkeen saaneet työpaikan näistä keikkapaikoista, kunnes ovet avautuvat omalle alalle, mihin ovat opiskelleet.
- Anonyymi00005
Kertokaa minulle, kun minä en ymmärrä, miten valtiolle on tullut säästöjä 56 milj. kun sitä 300 € ei saa tienata toimeentulotuen kutistumatta?
- Anonyymi00008
Orpu tekee kokoomuslaisia arvovalintoja
On tärkeämpää sijoittaa kokoomuslaiseen areena konkurssipesäään kuin palauttaa työttömän suojaosat - Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Orpu tekee kokoomuslaisia arvovalintoja
On tärkeämpää sijoittaa kokoomuslaiseen areena konkurssipesäään kuin palauttaa työttömän suojaosatOn näköjään sellaista laskennallista valtion kassan tilanteen kaunistelua kuin silloin sen kuuluisan siltarahan kanssa. Siltarahaa ryöstettiin eläkekassasta, että OrpoPurra saivat hetkellisesti näyttämään taloussarakkeet nätimmältä eli kirjanpitohöynäytys.
- Anonyymi00013
Anonyymi00008 kirjoitti:
Orpu tekee kokoomuslaisia arvovalintoja
On tärkeämpää sijoittaa kokoomuslaiseen areena konkurssipesäään kuin palauttaa työttömän suojaosatHEI.
EK ON TYYTYVÄINEN. Anonyymi00008 kirjoitti:
Orpu tekee kokoomuslaisia arvovalintoja
On tärkeämpää sijoittaa kokoomuslaiseen areena konkurssipesäään kuin palauttaa työttömän suojaosatOlin aikoinaan työllinen kesäkuusta 1960 alkaen aina huhtikuuhun 2008 vain 3 viikon työttömyydellä ja tosin 4:n talven opiskelulla ja sopi siihen 11 kk Suomen raskastakin.. En saanut mitään toimeentulotukia, joskaan en niitä hakenutkaan. Silti edelleen on mukavasti käyttörahaa!
- Anonyymi00007
Kun työtön pakotetaan perustamaan yritys palveluidensa tarjoamiseksi,
on saatu aikaan hyvä syy olla myöntämättä hänelle sosiaaliapua.
Miten tähän tarvittiin natsipersuhallitus asian keksimiseksi?Jos hieman tutustut asiaan niin huomaat natsien olleen sosialisteja, kansallissosialisteja. Joten ne ovat lähempänä SDP:n kuin Kokoomuksen joukkoja!
- Anonyymi00010
Harhainen juttu. Ketä nyt kiinnostaa lähteä tilapäishommiin jos jokainen euro pienentää perusturvaa.
Meijän timeentuloturva on palautettu edellisen 90-luvun kriisin aikaan.
Tuolloin paras työttömä oli kotona lepäilevä hommia odotteleva kansalainen.
Kaikki oli hyvinkunhan vaan et erehtynyt hakemaan hommia itsenäisesti.Aina on parempi ansaita edes pieni osa rahoistaan uin elää kokonaan muiden työläisten kustannuksella. Olet oikein riistäjä rasisti noine ajatuksinesi!
- Anonyymi00011
Työministeri: Työttämän pitää olla nöyrä.
- Anonyymi00012
Työtön on aina syyllinen!
- Anonyymi00014
Anonyymi00012 kirjoitti:
Työtön on aina syyllinen!
Jokainen työtön on tutkittava, varmasti löytyy jotain jolla voi leikata tukia!
- Anonyymi00020
Sitähän se. Palkkoja voidaan polkea ja aina joku epätoivoinen saadaan tekemään homma. Siihenhän nämä pyrkivät.
- Anonyymi00016
Orpo: Mitä enemmän työttömyyttä sitä kuuliaisempaa työväki on.
- Anonyymi00021
Juu ja aina kun palkansaajat irtisanotaan ovat he työhaluttomia kun eivät mene töihin. Pyritään leimaamaan palkansaajat jotta peliä voidaan jatkaa loputtomiin ja kun syyllinen on itse uhri ei kukaan osoita sormella todellisia syyllisiä. Sehän se on pelin henki.
Anonyymi00021 kirjoitti:
Juu ja aina kun palkansaajat irtisanotaan ovat he työhaluttomia kun eivät mene töihin. Pyritään leimaamaan palkansaajat jotta peliä voidaan jatkaa loputtomiin ja kun syyllinen on itse uhri ei kukaan osoita sormella todellisia syyllisiä. Sehän se on pelin henki.
Irtisanomisethan ovat vain seurausta siitä, ettei väki kykene ansaitsemaan palkkaansa! Työtä on liian vähän kun markkinat eivät suosi! Kun työt vähenevät pitäisi palkkojen tehdä samoin!
- Anonyymi00018
Mielestäni asuntooni mahtuisi 20 ihmistä asumaan kerrossängyissä.
Yksi WC ja suihku. Ehkä kaksi suihkukoppia pystytän tänne ja komeroon retkeily WC-pönttö.
Vuokra 250€ kk per ihminen. 5000€ kuukausi.
60 000€ vuodessa.
Omistan 34 neliön yksiön Helsingin Kalliossa. Voisin alkaa rahastamaan omalla asuntolalla.
Jossa ihmiset voivat asua sellaisten kerrossänkyjen patjoilla.
Muovinen patja minkä päälle saa jotain pehmeämpää.
Oma lukollisessa lokerossa oleva säilytystila. Yksityisyys suojaverhot. - Anonyymi00019
Työttömät ja pätkätyöläiset voisivat muuttaa asuntolaani.
Edullisen asumisen muotoon. Helsingissä on julkisia pesuloita joissa pystyy pesemään pyykit.
Myös taloyhtiömme pyykkitupa on. - Anonyymi00022
Ex-työttömyysministeri olisi jo palauttelemassa suojaosaa - miksei sitä voi tehdä heti?
- Anonyymi00023
Vajaa vuosi on hallituksella aikaa KYYKYYTTÄÄ työtöntä. Tämä hallitus ei ole kiinnittänyt sentiäkään työttömyyteen joka on euroopan ykköspaikalla .Rahaa olis riitänyt antaa 35 miljoonaa Garden helsinki. Palvelus kun rahoitti kokoomuslaisten vaalirahoitusta. Oisko hyvä veli kerhoa??. Hallitus joka tyrii kaikki asiat ja tärkeimpään
asiaan TYÖTTÖMYYS tämä hallitus ei koske sormellakaan.- Anonyymi00024
Tai koskee työttömyys etuuksien rajuun leikkaukseen. Työttömyys ei muuten kiinnosta hallitusta. Tämä hallitus on työttömän kyykyttäjä.
- Anonyymi00025
Kaikkeen paskaan sitä rahaa näyttää riittävän ,mutta vaikeuksissa olevilta ollaan valmiita viemään viimeisestäkin toimeentulo mahdoollisuuksista leikkaamalla. Millaisia hirviöitä meillä oikein on päättäjinä.
- Anonyymi00035
Anonyymi00025 kirjoitti:
Kaikkeen paskaan sitä rahaa näyttää riittävän ,mutta vaikeuksissa olevilta ollaan valmiita viemään viimeisestäkin toimeentulo mahdoollisuuksista leikkaamalla. Millaisia hirviöitä meillä oikein on päättäjinä.
11 euron toimeentulotukea saavalta alettiin kärttää miksei näy ruokalaskuja
- Anonyymi00026
Yrittäjät haukkuu Suomalaisia laiskaksi työntekijöiksi minä haukun työnantajia laiskaksi palkanmaksajiksi. Tyttäreni odottanut palkkaturvasta yli vuoden rahojaan. Suomalainen kerrosfirma vei rahat ulkomaille ja jätti kaiken maksamatta Suomessa.
Jos tienaat et tarvitse tukiaisia! Miksi ihmeessä muiden pitäisi sinua elättää? Hoida hommasi ja ryhdistäydy tienaamaan oma elämäsi!
- Anonyymi00027
Tuolla on taas niitä sun työhaluttomia selkärangattomia joilla ei ole halua tienata leipäänsä ,menes sinne paasaamaan noita juttujas ja ojennat hieman heitii miten pitää toimia.
https://yle.fi/a/74-20242015 Anonyymi00027 kirjoitti:
Tuolla on taas niitä sun työhaluttomia selkärangattomia joilla ei ole halua tienata leipäänsä ,menes sinne paasaamaan noita juttujas ja ojennat hieman heitii miten pitää toimia.
https://yle.fi/a/74-20242015Kyllä fiksu osa kansaa ymmärtää sen, että jos menot ovat liian suuret on niitä pienennettävä. Kunnan kaltaisessa työvoittoisessa tehtävässä se tarkoittaa työpaikkojen vähentämistä tai reipasta palkkojen laskua!
- Anonyymi00028
YXKAXEX kirjoitti:
Kyllä fiksu osa kansaa ymmärtää sen, että jos menot ovat liian suuret on niitä pienennettävä. Kunnan kaltaisessa työvoittoisessa tehtävässä se tarkoittaa työpaikkojen vähentämistä tai reipasta palkkojen laskua!
Perskokkarehallitus on pienentänyt tuloja antamalla suurituloisille suuret veronkevennykset ja yritykset saavat alennetun yhteisöveron ensi vuoden alusta. Sen hintalappu on miljardi. Valtiontalous voidaan panna tasapainoon pienillä veronkorotuksilla henkeä kohti. Köyhien, sairaiden ja vanhusten kyykyttäminen tulee kalliiksi pitkässä juoksussa. Sairaudet eivät parane itsestään, vaan pahenevat.
- Anonyymi00029
YXKAXEX kirjoitti:
Kyllä fiksu osa kansaa ymmärtää sen, että jos menot ovat liian suuret on niitä pienennettävä. Kunnan kaltaisessa työvoittoisessa tehtävässä se tarkoittaa työpaikkojen vähentämistä tai reipasta palkkojen laskua!
Mutta jos ihmisiä on enemmän töissä sehän lisää valtion toimeliaisuutta monella tavalla ja talous alkaa kasvaa? Miksi kokoomus vastustaa tätä ihan muodon vuoksi?
Anonyymi00029 kirjoitti:
Mutta jos ihmisiä on enemmän töissä sehän lisää valtion toimeliaisuutta monella tavalla ja talous alkaa kasvaa? Miksi kokoomus vastustaa tätä ihan muodon vuoksi?
Vain tuottavat yritykset ja niiden työntekijät tuottavat lisää rahaa yhteiskuntaan ja varsinkin vientiä harjoittaen.
Julkisellahan vain sama raha kiertää!- Anonyymi00031
YXKAXEX kirjoitti:
Vain tuottavat yritykset ja niiden työntekijät tuottavat lisää rahaa yhteiskuntaan ja varsinkin vientiä harjoittaen.
Julkisellahan vain sama raha kiertää!Miksiköhän tämän nykyisen hallituksen aikana työpaikat vähentyneet?
Anonyymi00031 kirjoitti:
Miksiköhän tämän nykyisen hallituksen aikana työpaikat vähentyneet?
Kuten olen monesti ilmaissut asian niin elämme markkinataloudessa ja talouden on sopeuduttava markkinoiden vaihteluun joka tasolla mukaan lukien palkat!
Eikä toisaalta valtio voi työllistää koska se vie aina verotuloja enemmän kuin tuottaa eli on asetettava yritysmaailma asemaan jossa se kykenee kasvamaan. Vain siten saadaan kasvua aikaan ja samalla työpaikkojakin kunhan toimitaan markkinatalouden ehdoilla!
Et sitten arvon Anaali liene koskaan oikein edes ajatellut asiaa!
- Anonyymi00032
suojaosien poistamisella varmistetaan et pienituloinen pysyy vankina 350e-400e.kk. toi raha ei riitä edes ruokaan!
EteläSuomessa asuva ova eri avroisessa asemassa syrjäkyliin nähden korkeampien vuokrien takia.. Se on vähä vitun vaikeeta lähteä muuttamaankaan sairaana pitkäaikais työttömänä koko ikänsä hki asuneena. Me köyhimmät työttömät, jos toi suoja osa olis 500e-1000e.. vosimme kerää hätävara kassan, esim jos sota syttyy.. Pystyisimme maksamaan autojen vakuutusmaksut, pitää autoa joka monesti välttämätön töihin pääsemisessä. Jos rahaa ois vaatteisiin meitä ei syrjitäis ja saattais päästä parempii uvioihin.. Voitais kerää pikkuhiljaa pääomaa oman yrityksen perustamiseen, hankkia työkkkalut ittensä työllistämiseen ym. Se on sata varma et työllisyyttä toi orpon paska uudistus ei edistä, päinvastoin. Joha tos ollaa eriarvoises asemas rikkaisiin nähden jolla miljoonien omaisuus ja ei niitten tukia leikata, eikä niitte tuet mene elämiseen!! - Anonyymi00033
Paska se mistää työvoima politiikka ole mitä nuo harjoittaa .palkansaajan aseman purkamisesta ja työväestön riistosta tuossa on kysymys ei mitään muusta.
- Anonyymi00038
Töitä on, huutava työvoimapula!
Sopivia tekijöitä vaan puuttuu. Korostan; sopivia puuttuu.- Anonyymi00039
EK:n mielestä sopivat tekijät ovat ilmaista työvoimaa eli ostovoimaa heikentäviä.
- Anonyymi00040
Anonyymi00039 kirjoitti:
EK:n mielestä sopivat tekijät ovat ilmaista työvoimaa eli ostovoimaa heikentäviä.
Jos ei meno miellytä voi aina muuttaa Ruottiin EK ei jää suomalaista kaipaamaan
- Anonyymi00045
Suome te-toimistosta on tullut raatopaja...ei sieltä iäkkäät enää työllisty mihinkään..
- Anonyymi00041
"Hallitus jatkaa kahjoutunutta työvoimapolitiikkaa"
Tarkoitatko 2019 aloitettua, mahdollisimman paljon halpaa duunaria EU:n ULKOPUOLELTA!? vai mitä!?- Anonyymi00046
Jep...kehäkolmosen konnat hallitsee maatamme..
- Anonyymi00044
Lisäämien niitä kiinnostaa...eläkeiän nostaminen pahentaisi entisestään iäkkäiden työttömyyttä...en ymmärrä miksi sellaisia läkkäämpiä pidetään hautaan asti te- toimiston listoilla jotka ei koskaan enää työllisty...heidän mediaani eläke olisi 800 € kk eli sama mitä yleistuki..samoiten nuorisotyöttömyys lisääntyisi jos eläkeikää nostetaaan..
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251868- 126851
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267480Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 9456
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31435Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9429- 58422
- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395