Valepopulismia SDP?
Miksi se Heinäluoma ei uskaltanut edes katsoa Vigeliusta A studiossa eilen? pelkäskö itsekin mitä pitää demareiden suulla puhua
Nyt jokin mättää kansalaisen silmiinkin.
Selvä ulos tulo demareilta, syynä tulevat eduskuntavaalit. Persujen tontille meno siksi, koska ajattelevat saavansa persu käännynnäisiä takaisin demari äänestäjiksi. Se tuossa naurattaa, kun Heinäluoma ei tiennyt, syödäkö vai eikö syödä mamu-kakkua. Yrittää tehdä munakkaan munia rikkomatta , väittäen edelleen hyi hyi hyi persut on rasismia. Tulevat vaalit on taas kerran rasite minulle kun pitää valita se pienin paha.
Linjan vaihto! Tuumasi demareitten bussikuski
9
<50
Vastaukset 9
- Anonyymi00001
Mites sdp ja persut liittyy palstan aiheeseen?
- Anonyymi00002
Eihän sitä vipeliusta pysty kukaan nauramatta kattomaan.
Varmaan siks ei kattonu, ettei purskahtas nauruun. Vastahan te persut moititte sitä, kun Sofia Virta katsoi Rydmania liiankin tiukasti silmiin. Nyt tulee sitten moitetta siitä, ettei katsottukaan silmiin. Kun mikään ei kelpaa, sanoisi James Bondkin.
Ei maahanmuuttopolitiikka kuten ei mikään muukaan politiikan sektori ole monopolisoitu yhdelle puolueelle. Persuthan on puolestaan väittäneet olevansa työväenpuolue. Saahan sellaista väittää, ei se kenenkään tontille menoa ole.
Persujen ja muiden puolueiden maahanmuuttopolitiikan lähtöasemat ovat edelleen täysin vastakkaiset. Persut ovat kategorisesti maahanmuuttovastainen puolue. He pitävät lähtökohtaisesti kaikkea maahanmuuttoa vastustettavana. Persut perustelevat näkemystään etnisillä ja kulttuurisilla seikoilla. Sinisilmäisellä suomalaisuudella. Lisäperusteita kyllä löytyy, mutta ne ovat enemmän tai vähemmän toissijaisia, koska maahanmuuton perusteet ja lähtömaat vaihtelevat. Persujen politiika on alunperin perustunut Lähi-idästä ja Afrikasta suuntautuvan maahanmuuton vastustamiseen. Asennetta on jouduttu muuntamaan, koska maahanmuuton olemus on muuttunut mm. työperäiseen suuntaan.
Muut puolueet eivät taas vastusta maahanmuuttoa ideologisin ja periaatteellisten syiden vuoksi. Niiden näkökulma on siinä, että saataisiin mahdollisimman haitatonta ja oloihimme sopeutuvaa maahanmuuttoa. Siksi demarien esitys painottuu maahanmuuttajien kielellisten valmiuksien parantamiseen ja koko linjan tarkistuksen voi nähdä kotouttamispolitiikan parantamispyrkimyksenä. Persut tulkitsevat koko esityksen täysin päin seiniä kuten avauksessakin tehdään. Populistinen propanganda voittaa persuilla aina järjen käytön.- Anonyymi00003
Persut nousemassa eikö demareita huoleta vaikka pääministeri puolueeksi. Tulee toisinto 2015.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Persut nousemassa eikö demareita huoleta vaikka pääministeri puolueeksi. Tulee toisinto 2015.
Ei persut ollut pääministeri 2015 alkaen, persu ei ole ikinä ollut pm.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Ei persut ollut pääministeri 2015 alkaen, persu ei ole ikinä ollut pm.
Sitä paitsi, miten tää liittyy Suomen Keskustaan?
Anonyymi00003 kirjoitti:
Persut nousemassa eikö demareita huoleta vaikka pääministeri puolueeksi. Tulee toisinto 2015.
En osaa anoa huolettaako demareita. Varmaan jänniittää kuten kaikkia muitakin, mutta eiköhän se kuulu demokratiassa asiaan. Itse luotan siihen, että järkensä menetteneiden suomalaisten osuus ei nouse liian suureksi, vaikka Pisa-tulokset ovatkin huonontuneet. Persujen nousu pääministeripuolueeksi olisi kansallinen katastrofi. Silloiin tulee tarvetta muuttaa Nalle Wahlroosin perässä lännemmäksi. Luotan kuitenkin vielä siihen, ettei kansallinen degenaariotemme etene niin pitkälle. Ja vaikka persut saisivat 20 prosentinkin kannatuksen, silti voi huojentua ajatuksella, että neljä viidesta vastaantulijasta ei ole persu.
Anonyymi00005 kirjoitti:
Sitä paitsi, miten tää liittyy Suomen Keskustaan?
Tietysti siten, että tuossa oli kompa. Pitäähän kepulaisten nyt tietää, että heidän Juha Sipilänsä oli tuolloin pääministeri. Tuossahan vaan korjattiin Kepua alentanut kommentti. Eli liittyy kovastikin Kepuun. Koittaisit joskus itekin päätellä ja käyttää aivonytyröitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091330
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129684- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 5448
- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 52403
- 42400