Orimattilan kaupungintalon henkilöstö siirtyy kokoaikaiseen etätyöhön. Rakennuksen sisäilmassa on mitattu sisäilmassa epäpuhtauksia.
Tarvitaan uusi kaupungintalo
Anonyymi-ap
43414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Julkisissa rakennuksissa on aina sisäilmaongelmia. Sitten kun ne myydään yksityisille tahoille, niin sisäilmaongelmat poistuu.
Jossain ongelma oli VAIN huono ilmanvaihto. Moni ei halua panostaa niihin. Yksityinen sitten maksaa rempat ja kaikki terveysongelmat poistuu vain sillä. Vain sillä.
...Kävin sen jutun etsimässä. Se on YLE:n uutisena otsikolla: "Sisäilman piti olla pilalla, ja siksi Helsinki myi taidemuseon kymppitonnilla – uusi omistaja ei löydä ongelmia"
"Olemme teettäneet kaksi mittausta, eikä mitään ole löytynyt. Poistoilmanvaihto on ollut alimitoitettu, eivätkä ilmanvaihtokoneet ole olleet aiemmin toiminnassa."
Missä näin on kerrottu?
https://yle.fi/a/74-20241674
KEHRÄÄMÖLLE TÖIHIN!!!
Kivempaa olla kotona töissä. Helppo valittaa että
nenää kutittaa. Moneskohan tutkimus tämäkin oli? Sitä saa mitä tilaa.
Hennaan uusi kaupunkin talo. Siihen aseman kupeeseen josta nopeasti pääsee junalla Hesaan . Tärkeisiin neuvotteluun.
Olisi muuten Hennan kehityksen kannalta paras kun kaupungintalo olisi Hennassa.
Totta tämä. Nyt pitäisi virkamiesten ja päättäjien näyttää että Henna on Orimattilan kehittämisen ykköskohde. Yli 20 miljoonaa sinne on jo uponnut joten Hennaa pitää potkia eteenpäin.
Sisäilmaongelmat taisi sekottaa kallenkin kun hän puheli mitä sattui terkkarin kaupasta.
Mitä nyt seuraavaksi? Kuntalaiset laittaa kättä taskuun taas?
Jaa tasku biljardia vai?
Rahaa ei kaupunkilla ole. Kalle tuli kalliiksi.
Orimattilan kaupungintalolla oli jo pitkään kuiskittu oudoista oireista. Iltapäivisin työntekijöiden silmiä kirveli, päänsärky vaivasi ja kahvikupin ääressä yskittiin tavallista enemmän.
Lopulta viralliset sisäilmamittaukset vahvistivat sen, minkä moni jo tiesi: kaupungintalon sisäilma oli muuttunut terveydelle vaaralliseksi. Päätös tehtiin nopeasti ja ilman soraääniä. Koko kaupungintalon henkilöstö määrättiin siirtymään välittömästi etätöihin. Seuraavana aamuna viraston ovet lukittiin, ja käytävät hiljenivät täysin. Kynät, kansiot ja tietokoneet muuttivat työntekijöiden keittiönpöydille ja makuuhuoneiden nurkkiin.
Etätyö ratkaisi kuitenkin vain työntekijöiden turvallisuuden, ei itse ongelmaa. Kaupunki tarvitsi toimivan sydämen, paikan jossa kohdata kuntalaisia ja tehdä päätöksiä. Vanhan rakennuksen korjaaminen olisi ollut pohjaton kaivo, joten katseet oli suunnattava tulevaisuuteen.
Päättäjien viesti oli selvä ja suorasanainen: Orimattila tarvitsee uuden alun. Vanhaa ei kannata enää paikata. ratkaisun on oltava strateginen, moderni ja kestävä. Siksi uusi kaupungintalo on rakennettava Hennaan
Henna on Orimattilan kasvun ja tulevaisuuden keskus. Junaradan varrella sijaitseva moderni ekokaupunki tarjoaa täydellisen paikan uuden ajan digitaaliselle ja ympäristöystävälliselle kuntakeskukselle. Kun uusi kaupungintalo nousee Hennaan, se ei ole vain virasto – se on viesti siitä, että Orimattila katsoo eteenpäin, liikkuu sujuvasti ja rakentaa sinne, missä tulevaisuuden asukkaat ja yhteydet jo ovat
Tosi hyvä kirjotus. Nyt saadaan Henna kukoistamaan kun tehdään sinne uusi komea kaupungintalo.
Myös uudelle kaupunginjohtajalle sinne asunto Orvokkikujalle.
Tietty se kismittää persuja mutta onneksi ne ovat pienen pieni vähemmistö Orimattilassa.
Kun Orimattilaan rakennetaan uutta kaupungintaloa, katseen on oltava tulevaisuudessa, ei menneisyydessä. Faktat puhuvat puolestaan: mikään muu paikka kuin Henna ei tule lainkaan kyseeseen.
Tässä ovat painavat perusteet sille, miksi Henna on ainoa oikea valinta:
Kasvun painopiste: Orimattilan strateginen kasvu ja uusi asuinrakentaminen keskittyvät Hennaan. Kaupungintalon on oltava siellä, missä tulevaisuuden asukkaat ja yrityksetkin ovat.
Moderni ekokaupunkiprofiili: Henna on suunniteltu alusta asti vihreäksi ja kestäväksi alueeksi. Uusi, energiatehokas ja terveellinen kaupungintalo sopii täydellisesti vain Hennan identiteettiin.
Uusi alku ja imago: Vanhan keskustan paikkailu ei muuta kaupungin suuntaa. Investointi Hennaan on vahva imagoteko. Se osoittaa, että Orimattila on rohkea, moderni ja eteenpäin katsova kunta.
Muiden sijaintien harkitseminen olisi pelkkää tekohengitystä ja rahan haaskausta vanhaan rakenteeseen. Henna on Orimattilan ainoa elinvoimainen suunta.
Loistavaa tekstiä. Henna on Orimattilan pelastus.
Hennan kehittaminen on nyt ykkosasia, sinne kaupungintalo ja muut fasiliteetit.
Ihmetellä täytyy että mistä nyt ilmaantui sisäilmaonkkaa kaupungintalolle. Ilmeisesti kaikki halusi etäduuniin ja saatiin ovet lopullisesti kiinni. Kukaan ei näitä touhuja valvo. On surkeeta.
Kaupungin tilapalvelu lukuisine päälliköineen ja asiantuntijoineen työskentelee samassa rakennuksessa. Perin outoa on jos alan ammattilaisille tämä tuli yllätyksenä?
Orimattila kompuroi kunnolla. Taas uusi sekasotku.
Jokkarissa ongelmia ollut jo vuosia ja ilmoituksia tehty.
Mitään radikaalia ei ole tapahtunut.
Otetaan ihottumat ja epämääräiset oireet vastaan jälleen posin kautta.
Tavalliaia duunareita saa aina uusia.
Kysyin, että mikä on Jokkari? Se lienee joku rakennus Orimattilassa?
Ylläpito poisti viestin. Onnetonta.
Ylläpito on täysin käsittämättömällä tasola tällä palstalla. Asiallisia kommentteja poistetaan ja eräs palstan kestohäirikkö saa kirjoitella pitkiä sepostuksia aiheista jotka ei mitenkään liity aloitukseen ja näitä on lähes ketjussa kun ketjussa
Samaa mieltä. Moni on lopettanut tämän keskustelupalstan seuraamisen ja keskustelemisen, kun asiallisia viestejä poistetaan ja se yksi nainen saa kirjoittaa mitä vaan ja haukkua muita ihmisiä.
Taitaa olla tekoäly asialla, joka plokkaa viestejä.
Ei kun purkuun koko pytinki. Se on jo niin vanha rakennus ettei kannata korjata. Kaupunki voisi ostaa Mascotin rakennuksen siellä ei ole hometta.
Jo oli ongelmasta seliselitykset Etlarissa.
Joo. Tulee kallis remontti . Mieluummin purkaa koko höskä ja virkailijat Kuivannon koululle. Se on hyvä pytinki jonka kaupunki omistaa.
Kuivannon koulu hyvä idea. Nyt vaan ideaa toimittamaan Kaupunginjohtajalle.
Kuivannolla on johtajien hyvä olla, pikkaisen sivussa jottei häiritä alvariinsa. Mikäli ei saa yhteyttä viranhalitijaan, voi aina vedota etäisyyden tuomiin ongelmiin. Nykyäänkään ei yhteyttä saa, sähköposteihin ja puheluihin ei vastata ja ovi on visusti säpissä.
Homeongelmia on aika monella keittiöllä,mutta mitään ei tehdä? Isot pomot saa heti uudet tilat,vaikka duunarit oireilleet vuosikausia,kärsikää niin kirkkaimman kruunun saatte.Se on terveellistä hometta,niin yks lekuri muinoin sanoi.
Ja pah mitään uutta kaupungintaloa tarvita,menkää kehräämön hometaloon.
Kerjäämön tiloista joutuu maksaan vuokraa mutta Kuivannon koulu on kaupungin oma. Nyt viranomaiset sinne hoitamaan hommia ja pois etä työstä.
Juu ja nyt olisi niitä tyhjiä kerrostalojakin Oriontiellä vapaana. Siellä on omat komerot joka virkailijalle. Kaupunkin maksaa vuokraa Orimattilan Asunnoille.
Tjänä olevat Oriontornit riittää kaupungintaloksi. Niissä on hissitkin, joten ei tarvi huonojalkaisten ja laiskojen virkamiesten kävellä ylimpään kerrokseen.
Onkohan myös siinä kaupungintalon siivessä sisäilmaongelmia joka myytiin?
Tarvitaan uusi valtuusto.
Naiset johtaa nyt ja sen kyllä huomaa.
https://www.hennaan.fi/
Hennaan sinne päättäjien ideoimaan puutarhakaupunkiin se pitää rakentaa
KYLLÄ!!!! Sinne villet ja kumppanitkin kokouksiin. Saa nääs paremmat kilsakorvaukset.
Eiks se oo nyt parempi nyt kun saa laskuttaa kotoa asti kilsat kun ei ole työpistettä. Kiva lisä kun asuu vaikka yli 50 km päässä:)
Kivempi olla kotona kun kukaan ei vahdi teetkö töitä vai et.
Onhan Orimattilan kaupungilla vielä joitakin rakennuksia, mutta ei nekään taida kelvata. Uusi on aina uusi.
Kohta taitaa Kaupungintalo aueta kun 30t€ ulko-ovi on tilattu.