Kokoomuksen kannatus jatkaa edelleenkin vain laskemistaan kertoo viimeisin HS-gallup.
Helsingin Sanomien teettämän gallupin mukaan puolueen kannatus on nyt 16,5 prosenttia, mikä on vaalikauden heikoin tulos.
Kokoomuksen kannatus pohjamudissa
97
209
Vastaukset 97
- Anonyymi00001
Eipä yllätä yhtään että kokkareiden kannatus sakkaa.
- Anonyymi00066
Jos puoluetta äänestäisivät vain ne, joiden etuja se ajaa, niin olisi reilusti alle 10%:n kannatus. Siis pois esim. opettajat ja muut perinteiset keskiluokkaiset äänestäjät, joiden edustamille aloille on kohdistettu suuria menoleikkauksia.
- Anonyymi00002
Kerrankin hyviä uutisia kun Kokoomuksen kannatus laskee, hyvä! 🙂
- Anonyymi00039
TOIWON POLULLA VAELTAA KOKMUS KOHTI 10 PINNAA.
- Anonyymi00082
Anonyymi00039 kirjoitti:
TOIWON POLULLA VAELTAA KOKMUS KOHTI 10 PINNAA.
YLITIMME KYMMENEN PINNAA , ETTÄ HEILAHTI!
- Anonyymi00003
On siinä Orpolla taas ihmettelemistä.
- Anonyymi00004
Tulevaisuuskuva nyt meille ja lapsillemme sekä lasten lapsille on huomattavasti paremmalla pohjalla kuin mitä oli silloin kun Orpon hallitus otti vetovastuun. Silloin sosialismi eli kädestä suuhun velkarahalla vaikka talous jo silloin sakkasii....EIVÄT TEHNEET MITÄÄN KORJATAKSEEN TILANNETTA VAIKKA NÄKIVÄT. SEN TEKIVÄT VIELÄ KOSTAAKSEEN ETTÄ OTTIVAT VALTIOLLE LISÄÄ VELKAA VELAN PÄÄLLE SILLÄ YMMÄRRYKSELLÄ MIKÄ SOSIALISTILLÄ ON ETTEI SITÄ TARVI MAKSAA TAKAISIN. NYT SITÄ MAKSETAAN YKSISTÄÄN KORKOINA YLI 4000 MILJOONAA VUODESSA!
- Anonyymi00017
4000 Miljoonaa maksetaan kun nollakorkoiset lainat muutettiin vaihtuvakorkoisiksi, tämä oli sitä OrpoPurran suurta viisautta.
- Anonyymi00024
SE on nykyisen hallitukse vika.
- Anonyymi00050
Anonyymi00017 kirjoitti:
4000 Miljoonaa maksetaan kun nollakorkoiset lainat muutettiin vaihtuvakorkoisiksi, tämä oli sitä OrpoPurran suurta viisautta.
Valitettavasti tuon on täysin totta.
- Anonyymi00005
Ei Karoliina Partaselta tullut sen järjellisempiä ajatuksia kuin Grahn-Laasoseltakaan. Partanen on myös sitä järjen vastaista mieltä, että 300 €:n suojaosuuden poistaminen säätää valtiolle 56 milj euroa. Sinne menee OrpoPurran piikkiin tämäkin ministeri. Kertokaa nyt minullekin, miten työn tekemisen estäminen tuottaa voittoa valtiolle?
- Anonyymi00007
Partanen kommentoi, että Suomessa tuloerot ovat pienet kommentoidessaan pienituloisten leikkauksia ja suurituloisten veroalennuksia.
- Anonyymi00011
Anonyymi00007 kirjoitti:
Partanen kommentoi, että Suomessa tuloerot ovat pienet kommentoidessaan pienituloisten leikkauksia ja suurituloisten veroalennuksia.
Mutta mistä se 56 miljoonan säästö syntyy? Olen yrittänyt löytää selitystä kokoomuksen sivuilta ja Partanenkin vetoaa tähän säästöön, mutta kukaan ei kerro, millä perusteella.
- Anonyymi00025
Ei se mitään säästöä ole.
- Anonyymi00029
Tuon suojaosan säästön takia alv tuotot valtiolle pienenivät paljon enemmän. Koska kokkareiden talousosaajat viedään saunan taakse
- Anonyymi00081
Anonyymi00025 kirjoitti:
Ei se mitään säästöä ole.
Se on pelkkää pottuilua työttömille.
- Anonyymi00092
Anonyymi00029 kirjoitti:
Tuon suojaosan säästön takia alv tuotot valtiolle pienenivät paljon enemmän. Koska kokkareiden talousosaajat viedään saunan taakse
Jos siinä saataisiin aikaan uusi tehokkampi suojaosa? (500 euroa)?
Heille, jotka saisivat työpaikan vuodeksi.
Satonen heitti tästä ajatuksen tv:ssä.
Idea on hyvä. Voisivat näyttää osaamistaan ja työ voisi mahdollisesti jatkua.
Vai, ostetaanko tälläkin ääniä?
Montaako tuhatta ihmistä tuolla saataisiin työllistettyä?
- Anonyymi00006
Orpo on huono puoluejohtaja. Kova puhumaan ja lupaamaan mutta mikään ei pidä paikkaansa. Rasisti, persujen hännystelijä.
- Anonyymi00010
Orpo on tosi huono ja epäuskottava, mutta ei mainitsemillasi perusteilla.
- Anonyymi00020
Moittii omia ministereitään opposition kanssa,niin kertoo miten surkea johtaja on
- Anonyymi00008
Sosialistit vasta lupaavatkin vaikka kuun taivaalta niin kuin esimerkiksi VAPPUSATASIA!
Ja nyt maahan muutolle kiristyksiä kun huomasivat että persujen kannatus kasvoikin...samoille apajille kun syönti on hyvä.
Tulevaisuus on kuitenkin huomattavasti parempi nyt kun tämä hallituksen aloittaessa, eivät jälkipolvemme ajaudu kehitysmaaksi.- Anonyymi00012
Perustele! Ja perustele tuo 56 miljoonan euron säästö myös.
- Anonyymi00009
KUKAAN EI LUVANNUT VAPPUSATASTA.
- Anonyymi00030
Kokoomus on jaellut näitä "wappusatasia" muita reittejä kohta 4 vuotta jonka takia julkinen talous on syöksynyt pohjattomaan kaivoon
- Anonyymi00072
Anonyymi00030 kirjoitti:
Kokoomus on jaellut näitä "wappusatasia" muita reittejä kohta 4 vuotta jonka takia julkinen talous on syöksynyt pohjattomaan kaivoon
SE on nykyisen hallitukse vika.
Äänestä SDP
- Anonyymi00015
Koirat saavat maistaa omaa lääkettään.on hyvä että koirille ovat luut kovia!
- Anonyymi00016
Olisikos jollakin hallituspuoleella sellaisia suuntauksia ?
- Anonyymi00018
Kokoomuksen kannatus laskee kun hyväksyy rasismin eli rasisti puolueen hallitukseen. Kokoomus on ollut sivistyspuolue eivätkä ssivistyneet hyväksy rasismia.
- Anonyymi00019
No miten sitten tampereella oli empatiataulu missä kerrottiin miten ihmisiä pitää kohdella erilailla ihonvärin mukaan ja kaikki muut puolueet paitsi persut hyväksyivät sen?
- Anonyymi00026
Kokoomusta on pi-det-ty sivistyspuolueena vain siksi, että heissä on paljon
korkeakoulutettuja, mikä ei sinänsä ole mikään sivistyneisyyden tae. - Anonyymi00067
Puolueesta on tullut sellainen, että ainakin naisten keskuudessa sen kannatus on vähentynyt entisestään. Jäljelle on jäänyt vain arvoiltaan kova talouspuolue, jossa myös militarismi kukoistaa.
- Anonyymi00021
Eikö kokoomuksella soi mitkään hälytyskellot? Ehkä pitäisi, sillä tuollainen pudotus kolmessa vuodessa osoittaa, että on mennyt pahasti pieleen.
- Anonyymi00022
Orpon hallitus on kuitenkin nostanut Suomen talouden kasvuun.
Lahjaksi sai Marinin hallituksen konkurssiin ajautuvan Suomen, jos sama peli olisi jatkunut niin tulos olisi katastrofi ja EU: n määräysten alla.
Mutta tuo sosialisti johtoinen hallitus itsekin huomasi kun sille kerrottiin totuus. Se on vain niin etteivät välittäneet mihin johtaa, velkaa velanpäälle tahallaan jos ei muuta kuin KOSTOKSI.
Tämä kostaminen on tuttua tuolta itärajan takaa sosialisti baltiosta. Kansalla ei ole väliä kunhan itse pärjätää... TÄMÄ ON SIOMENKIN SOSIALISMIN PÄÄTAVOITE OLLUT JA ON NYT SEKÄ TULEVAISUUDESSA. TÄMÄ ON FAKTA !- Anonyymi00032
Miten niin kokoomus on saanut Suomen talouden kasvuun. Nyky hallitus on ajanut Suomen vielä syvempään suohon. Ala juntti luettelemaan lukuja ja aloja missä konkreettista talouskasvua on, ja miten se näkyy reaalitaloudessa. Nyt ei kelpaa mitkään sybventioilla saadut kasvunsiemenet
- Anonyymi00033
OrpoPurran mukaan nousua on ollut koko kolmen vuoden ajan jatkuvasti. Aina on nurkan takana tai aina on ollut valoa tunnelin päässä. Nytkin kuulemma on raju nousukausi, mutta työttömien määrä sen kuin lisääntyy, konkursseja on ennätysmäärä ja yt-neuvotteluita on joka päivä. Olisi ihan kiva, kun se nousu näkyisikin jossain. OrpoPurra rauhoittelevat, että VIIVEELLÄ, VIIVEELLÄ... Kolme vuotta on sillä viiveellä menty ja tulosta ei vaan näy. Pelkkää puhetta, kuten Orpon kivenkääntämiset ovat koko ajan olleet.
- Anonyymi00040
Anonyymi00032 kirjoitti:
Miten niin kokoomus on saanut Suomen talouden kasvuun. Nyky hallitus on ajanut Suomen vielä syvempään suohon. Ala juntti luettelemaan lukuja ja aloja missä konkreettista talouskasvua on, ja miten se näkyy reaalitaloudessa. Nyt ei kelpaa mitkään sybventioilla saadut kasvunsiemenet
Kasvu nyt 2 % luokkaa....milloin viimeksi ollut idän hemmo.
Itärajan takana on totuus sosialismin toimintatavoista, kansa kyykkyyn ja puhutaan paskaa. SE ON SITÄ SOSIALISMIA JOTA SUOMESSAKIN TEKEVÄT. - Anonyymi00046
Anonyymi00040 kirjoitti:
Kasvu nyt 2 % luokkaa....milloin viimeksi ollut idän hemmo.
Itärajan takana on totuus sosialismin toimintatavoista, kansa kyykkyyn ja puhutaan paskaa. SE ON SITÄ SOSIALISMIA JOTA SUOMESSAKIN TEKEVÄT.Eikös kommunismi kuollut jo 90-luvun alussa itärajan takaa?
Kokoomuksen "kasvu" on samanlaista oligarkistista kleptokratiaa, kuten itänaapurissakin on. - Anonyymi00053
Anonyymi00040 kirjoitti:
Kasvu nyt 2 % luokkaa....milloin viimeksi ollut idän hemmo.
Itärajan takana on totuus sosialismin toimintatavoista, kansa kyykkyyn ja puhutaan paskaa. SE ON SITÄ SOSIALISMIA JOTA SUOMESSAKIN TEKEVÄT.Ei vakuuta yhtään 2% talouskasvu. Mihin perustuu. Kuka tahansa voi heitellä mitä lukuja tahansa. Reaalitalous menee edelleen miinusmerkkisenä, paitsi niillä joita kokoomus ja persut paapoo
- Anonyymi00055
Anonyymi00053 kirjoitti:
Ei vakuuta yhtään 2% talouskasvu. Mihin perustuu. Kuka tahansa voi heitellä mitä lukuja tahansa. Reaalitalous menee edelleen miinusmerkkisenä, paitsi niillä joita kokoomus ja persut paapoo
Niin, valtion talouskin menee kuralle vielä pitkän aikaa ihan siitä kun Marinin sosialismi hallitus otti velkaa velan päälle siinä narratiivi uskossa ettei velkaa tarvi maksaa takaisin ja nyt valtio maksaa yksistään korkoja vuodessa tuon takia 4 000 miljoonaa.
Siinä sinulle epätietoiselle ja manipuloidulle ilm.demarille tai kommunisti. - Anonyymi00064
Anonyymi00055 kirjoitti:
Niin, valtion talouskin menee kuralle vielä pitkän aikaa ihan siitä kun Marinin sosialismi hallitus otti velkaa velan päälle siinä narratiivi uskossa ettei velkaa tarvi maksaa takaisin ja nyt valtio maksaa yksistään korkoja vuodessa tuon takia 4 000 miljoonaa.
Siinä sinulle epätietoiselle ja manipuloidulle ilm.demarille tai kommunisti.Ketkäs idiootit vaihtoivat ne nolla- ja miinuskorkoiset velat vaihtuvakorkoisiin?
https://www.facebook.com/Uuninpankkopoika/posts/valtiovarainministeriö-on-ruvennut-politikoimaanministeriön-ohjeistuksen-peruste/1087719829377541/ - Anonyymi00073
Urpon kasbu näkyy suurtyötyömyydessä,suurkonkrkurrsseissamjamkisntyneessä klyhyydessä
SE on nykyisen hallitukse vika.
Äänestä SDP Anonyymi00040 kirjoitti:
Kasvu nyt 2 % luokkaa....milloin viimeksi ollut idän hemmo.
Itärajan takana on totuus sosialismin toimintatavoista, kansa kyykkyyn ja puhutaan paskaa. SE ON SITÄ SOSIALISMIA JOTA SUOMESSAKIN TEKEVÄT.Viimeksi yli 2 %:n BKT-kasvuun vuositasolla päästiin Marinin hallituksen kaudella vuonna 2021. Silloin kasvu oli lähes 3 %. Nyt on päästy noin puolen ajalla 2 %:n kasvun uralle eli matkaa tuohon Marinin hallituksen aikaiseen on vielä matkaa.
Orpon hallitus on velkaannuttanut Suomea enemmän kuin Marinin hallitus. Valtion talouden vuotuiset alijäämät ovat kikkailuista huolimatta jatkaneet vain kasvuun. Työllisyys ei kasva, työttömyys kasvaa. Näidein lukujen valossa Orpon-Purran hallitus ei ole parantanut vaan pahentanut tilanne. Katsopa nyt hyvikssesi mitä tämä hallitus lupasi vaalien jälkeen tehdä. Mitä on saavutettu? Ei yhtään mitään, vaan pahemmaksi on vaan mennyt. Voihan sitä iloita edes siitä puolen vuoden kasvupyrähdyksestä, joka on nyt ollut menossa. Toivottavasti se vaan jatkuisi.
Itärajan takana ei sosialismia vaan äärioikeistolaista riistokapitalismia. Inflaatio ei siellä ole vain muutamia prosentteja vaan pikemmin kymmeniä prosentteja. Et ole tainnut huomata, että itärajan takana siirryttiin sosialismista jo 35 vuotta sitten äärioikeistolaiseen ja fasistiseen toimintatapaan. Siis äärilaidasta toiseen äärilaitaan. Tämän nykyisen äärilaidan ihalijoita meillä ovat olleet persut, jos jätetään Ukrainan sota asian ulkopuolelle.
- Anonyymi00023
Sannit ja Karoliinat elävät omissa rikkaitten todellisuuksissaan.
Ei kannata verrata pelkästään tuloeroja,
vaan miettiä niitä lähes miljoonaa suomalaista,
jotka ovat lähellä pudota köyhyysloukkuun tai ovat jo pudonneet
ja hallituksella ei ole muita keinoja kuin
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000012213278.html- Anonyymi00068
Kun osa-aikaisen tai keikkaluonteisen työn vastaanottamisesta on tehty suorastaan kannattamatonta.
- Anonyymi00027
Nyt lähti kokoomuksen äänestäjiä muihin puolueisiin Orpon mielipiteen takia. Tämän päivän lehdessä luki, että Orpo väläyttää seuraavasta hallituksesta ettei suurin puolue ole välttämättä hallituksessa eli kokoomus jatkaisi persujen kanssa. Puoluekantani vaihtui juuri koska en suvaitse persujen ideologiaa.
- Anonyymi00028
Saviseudun kokkareet ovat siellä missä pitääkin, mutta paljon syvemmällä saisivat olla
- Anonyymi00031
Vielä kun tuon persupaskan saisi laskemaan alaspäin, voisi hyvä aika koittaa meille oikeille työtä tekeville ihmisille.
- Anonyymi00036
Totta. Persut joutaa historian roskatynnyriin täysin turhana puolueena! Muistakaa: tyhmyys ei ole hyve.
- Anonyymi00038
Persupaskat ovat alle 15%. Ehtii se siitä pudota vielä roimasti, kun persuilla on jatkuvasti jotain skandaalia ja törmäilyä menossa. Ja mikä tärkeintä, niiden valehtelu ei enää uppoa kansaan kuten viimevaaleissa. Nyt tiedetään, minkä verran niiden puheisiin on luottamista, kun rikkoivat joka ikisen vaalilupauksensa. Nyt ovat meidän eläkeläisten eläkkeet syynissä, mutta kannattaa pitää mielessä, että meillä on puolitoista miljoonaa ääntä pelissä.
- Anonyymi00069
Joku rasismikohu saattaa tuhota sen vähäisenkin talouskasvun.
Tuo kertoo vain sen miten helposti kansaa voi johtaa harhaan hyvältä kuulostavilla ideoilla, joiden lopputulos on yleensä ollut kaaos. Tuon todistaa nytkin ay toiminnan aikaansaama työttömyys kaaos!
- Anonyymi00035
Kokoomuksen propagandaa!
- Anonyymi00048
Miksi valehtelet?
Anonyymi00048 kirjoitti:
Miksi valehtelet?
Mikä on tuo valhe ja mikä on sinun totuutesi asiassa?
Nuo nyt aina pitäisi moiseen väitteeseen liittää, jotta ei jäisi epäselväksi se, jotta ymmärrätkö edes koko asiaa ollenkaan!Anonyymi00035 kirjoitti:
Kokoomuksen propagandaa!
Faktaa, ei propagandaa kuten sinun väitteesi!
- Anonyymi00057
YXKAXEX kirjoitti:
Faktaa, ei propagandaa kuten sinun väitteesi!
Kokeilepa toisella nimimerkilläsi ? Josko valheesi menisivät sillä paremmin ?
- Anonyymi00061
YXKAXEX kirjoitti:
Mikä on tuo valhe ja mikä on sinun totuutesi asiassa?
Nuo nyt aina pitäisi moiseen väitteeseen liittää, jotta ei jäisi epäselväksi se, jotta ymmärrätkö edes koko asiaa ollenkaan!Etkö sinä enää lainkaan edes tiedä tai muista mitä oletkaan tänne kirjoitellut?
Anonyymi00057 kirjoitti:
Kokeilepa toisella nimimerkilläsi ? Josko valheesi menisivät sillä paremmin ?
Mikä valhe? Miksi et kerro valhetta ja omaa totuuttasi asiasta?
Vai eikö sinulla ole pientäkään ideaa koko asiasta, kun pitää kierrellä ja keksiä tapoja väistellä? Asiahan ei muutu vaikka nikkinäni käyttäisin USA:n presidenttiä tai Kiinan kuningasta!Anonyymi00061 kirjoitti:
Etkö sinä enää lainkaan edes tiedä tai muista mitä oletkaan tänne kirjoitellut?
Kun kirjoittaa kirjautuneena niin aina halutessaan voi tarkastaa mitä on kirjoittanut kunhan vain muistaa nikkinsä. Sinulla Anaalina se tuskin onnistuu!
- Anonyymi00034
Kannatus on edelleen liian iso Kokoomuksella, Valitettavasti. Pitäisi rojahtaa oikein kunnolla.
- Anonyymi00037
Samoin persuilla!
Päinvastoin liian pieni, koska kansa on niin helposti harhaanjohdettavaa.
Vasurien konsteille ei koskaan päästä talouden tasapainoon eikä siten hyvinvointiinkaan.
Nyt oleva Kokoomus - PerusS ja pari muuta on paras pohja seuraavallekin johon Keskustaa voi harkita lisäksi. Tuolla yhdistelmällä on mahdollista jatkaa talouden tervehdyttämistä.- Anonyymi00042
YXKAXEX kirjoitti:
Päinvastoin liian pieni, koska kansa on niin helposti harhaanjohdettavaa.
Vasurien konsteille ei koskaan päästä talouden tasapainoon eikä siten hyvinvointiinkaan.
Nyt oleva Kokoomus - PerusS ja pari muuta on paras pohja seuraavallekin johon Keskustaa voi harkita lisäksi. Tuolla yhdistelmällä on mahdollista jatkaa talouden tervehdyttämistä.Heh heh!
- Anonyymi00049
YXKAXEX kirjoitti:
Päinvastoin liian pieni, koska kansa on niin helposti harhaanjohdettavaa.
Vasurien konsteille ei koskaan päästä talouden tasapainoon eikä siten hyvinvointiinkaan.
Nyt oleva Kokoomus - PerusS ja pari muuta on paras pohja seuraavallekin johon Keskustaa voi harkita lisäksi. Tuolla yhdistelmällä on mahdollista jatkaa talouden tervehdyttämistä.Miksi valehtelet?
- Anonyymi00054
YXKAXEX kirjoitti:
Päinvastoin liian pieni, koska kansa on niin helposti harhaanjohdettavaa.
Vasurien konsteille ei koskaan päästä talouden tasapainoon eikä siten hyvinvointiinkaan.
Nyt oleva Kokoomus - PerusS ja pari muuta on paras pohja seuraavallekin johon Keskustaa voi harkita lisäksi. Tuolla yhdistelmällä on mahdollista jatkaa talouden tervehdyttämistä.Heh, heh. Näin pahasti kansaa ei ole johdettu harhaan vuosikymmeniin, mitä Orpon hallitus on tehnyt. Koita nyt exöykkäri edes vähän...
- Anonyymi00041
Sosilistien puheet ja teot, voi hyvin katsoa mitä se todellisuudessa on kun vain kuuntelee ja katselee Venäjän toimia.
Kansalle voidaan sanoa toista mitä itse tekevät...narratiiviä,manipulointia,valehtelua jne.sitä se on tämä sosialismi.- Anonyymi00044
Venäjällä on vallassa kokoomus.
- Anonyymi00045
Ei Venäjä ole sosialistinen maa ollut enää Neuvostoliiton aikojen jälkeen. Siellä hallitsee diktaattori Putin ukkokerhon kanssa ja huippurikkaat oligarkit.
Anonyymi00045 kirjoitti:
Ei Venäjä ole sosialistinen maa ollut enää Neuvostoliiton aikojen jälkeen. Siellä hallitsee diktaattori Putin ukkokerhon kanssa ja huippurikkaat oligarkit.
Putler on saanut perusteellisen kommunistikoulutuksen ja hänen toimintansa on peräisin niiltä ajoilta pääosin! Mihin vanha KGB upseeri tavoistaan pääsisi?
- Anonyymi00059
YXKAXEX kirjoitti:
Putler on saanut perusteellisen kommunistikoulutuksen ja hänen toimintansa on peräisin niiltä ajoilta pääosin! Mihin vanha KGB upseeri tavoistaan pääsisi?
Miksi valehtelet?
- Anonyymi00063
YXKAXEX kirjoitti:
Putler on saanut perusteellisen kommunistikoulutuksen ja hänen toimintansa on peräisin niiltä ajoilta pääosin! Mihin vanha KGB upseeri tavoistaan pääsisi?
Siinä mielessä Putin on sosialisti koska sosialisoi valtion varoja oligarkeille ja ennen muuta itselleen, kuten kokoomus täällä Suomessa
- Anonyymi00071
Anonyymi00063 kirjoitti:
Siinä mielessä Putin on sosialisti koska sosialisoi valtion varoja oligarkeille ja ennen muuta itselleen, kuten kokoomus täällä Suomessa
Kokoomus sosialisoi ja siirtää vähävaraisten suomalaisten ihmisten ansaitut varat hyväosaisille sijoittajille.
- Anonyymi00089
Anonyymi00071 kirjoitti:
Kokoomus sosialisoi ja siirtää vähävaraisten suomalaisten ihmisten ansaitut varat hyväosaisille sijoittajille.
Noin se menee.
- Anonyymi00043
Eläkeläisten kosto on julma.
- Anonyymi00047
Naamiot on nyt riisuttu.
Kokoomus ei ollutkaan se oikea talouspuolue, vaan ihan tavallinen hillotolppapuolue ja vain jonkin verran vähemmän vasemmalla kuin sdp. - Anonyymi00051
Meillä on kaikkien aikojen kehnoin hallitus, jonka ratkaisuista ainakin osa perustuu valtiovarainministeriön ”laskelmiin” (lue: toiveisiin).
Orpo ja Purra ovat tehneet lukuisia virheitä, jotka näkyvät muuan muassa verotulojen laskuna, lisääntyvänä työttömyytenä ja lainanottona, vähenevänä työllisyytenä.
Ja omasta mielestään eivät ole tehneet virheitä. Kuitenkin Suomi on monella mittarilla Euroopan tasolla huonoiten onnistunut ratkaisuissaan. Ja kyllä - on muillakin mailla vaikeat taloudelliset suhdanteet.- Anonyymi00052
Suomi alkaakin olla nyt täysin konkurssi kypsä valtio.
- Anonyymi00056
Sosialismia voi verrata itäsuomeen iskenyttä afrikkalaista sikaruttoa joka on heti hävitettävä Suomesta.
- Anonyymi00058
Äitiskö sano?
- Anonyymi00060
Kekkonen oli oikeassa kun ei päästänyt kokoomusta hallituksiin sekoilemaan.Kokoomus on eniten valtionvelkaa ottanut puolue ja ihmettelen miksi kokoomusta pidetään muka hyvänä talouspuolueena
- Anonyymi00062
Persujen siipeily pitää kokoomuksen välittömästi lopettaa.
Vähävaraisten suomalaisten ihmisten ansaittujen tulojen leikkauksilla rehentely ei tuo varmasti lisää luottamusta äänestäjiltä. Vaihtoehtojen jatkuva kitiseminen kumisee jo onttoutta. Kokoomuksen palaaminen sivistyspuolueeksi ei varmasti koskaan onnistu ilman selkeää poliittista muutosta. - Anonyymi00065
Rikkaiden puoltaja ja köyhien ,vammaisten, eläkeläisten ja työttömien KYYKYTTÄJÄ. Jopa lapsiperheitä kyykyyttä oikein kunnolla.
- Anonyymi00070
Orpo on niin urpo, ettei uskalla käydä kuin heikompien kimppuun. Ei niiden, jotka panevat äänekkäästi hanttiin. Hyvä esimerkki on idiootti Rydmanin "asiantuntemuksella" tehdyt STEA-leikkaukset, niin Orpo kiukutteli kauempaa, mutta sitten nöyränä poikana antoi periksi tämän hölmön leikkauksen. Eikä sittemmin ole asiasta sanonut halaistua sanaa. Raukkis lapanen!
- Anonyymi00074
Eläkeläisten kosto kokoomukselle on julma. Vaaleissa kokoomuksen politiikka muistetaan.
- Anonyymi00077
Anonyymi00074 kirjoitti:
Eläkeläisten kosto kokoomukselle on julma. Vaaleissa kokoomuksen politiikka muistetaan.
Nimenomaan ja persujen myös! Ei kummallakaan puolueella ole asiaa meidän eläkeläisten äänille.
- Anonyymi00078
Anonyymi00077 kirjoitti:
Nimenomaan ja persujen myös! Ei kummallakaan puolueella ole asiaa meidän eläkeläisten äänille.
Totta!
- Anonyymi00079
Anonyymi00074 kirjoitti:
Eläkeläisten kosto kokoomukselle on julma. Vaaleissa kokoomuksen politiikka muistetaan.
Ei kokoomusta eläkeläiset edes kiinnosta.
- Anonyymi00080
Anonyymi00079 kirjoitti:
Ei kokoomusta eläkeläiset edes kiinnosta.
Mutta eläkeläisten äänet kiinnostavat, meitä on paljon aktiivisia äänestäjiä. Kokoomuksella on ollut uskollinen äänestäjäkunta aina, mutta tämän katastrofaalisen kolmen vuoden jälkeen kokoomuksen äänestäjäkunnasta on karissut. Paha sekin, kun ääniä enemmän kokoomusta on alkanut kiinnostaa eläkeläisten varat.
- Anonyymi00083
Anonyymi00080 kirjoitti:
Mutta eläkeläisten äänet kiinnostavat, meitä on paljon aktiivisia äänestäjiä. Kokoomuksella on ollut uskollinen äänestäjäkunta aina, mutta tämän katastrofaalisen kolmen vuoden jälkeen kokoomuksen äänestäjäkunnasta on karissut. Paha sekin, kun ääniä enemmän kokoomusta on alkanut kiinnostaa eläkeläisten varat.
Nimenomaan ne eläkeläisten rahat pelkästään nyt vain kokoomusta kiinnostaa.
- Anonyymi00084
Anonyymi00083 kirjoitti:
Nimenomaan ne eläkeläisten rahat pelkästään nyt vain kokoomusta kiinnostaa.
Kokoomus ottaa ensin ne eläkeläisten rahat joiden pitäisi tulla joskus maksuun. Kun ne on viety, sitten kokoomus tulee eläkeläisten lompakolle ja tilille
- Anonyymi00088
Anonyymi00084 kirjoitti:
Kokoomus ottaa ensin ne eläkeläisten rahat joiden pitäisi tulla joskus maksuun. Kun ne on viety, sitten kokoomus tulee eläkeläisten lompakolle ja tilille
Samaa mieltä.
- Anonyymi00075
Ylessä ja muissa vasemmisto medioissa ja SDP välillä käyty itkunsekasia huutamisia!
Miten näin on päässyt käymään!
Vaikka vuositolkulla parjattu persuja! Persujuna jyrää ja voimalla!
No nyt keksittiin,että kok.tippunut!..vas,,lib naisten puolue! Ei usko erkkikään!
Äänestivät jopa Tarja jalkoväli Miina halosta!
Äännestikö demarit stupia ym..Ei!- Anonyymi00076
Miksi valehtelet?
- Anonyymi00086
Ikinä ei saa päästää Kokoomusta valtaan Suomessa!
- Anonyymi00087
Totta turiset.
- Anonyymi00090
Kokoomuksen kannatus ei ole ollut näin alhaalla koko 2000-luvulla.
- Anonyymi00091
Orpo hallituksineen on saanut sen legendaarisen alasajon aikaiseksi. Orpo on täysin soveltumaton pääministeriksi ja ne itseriittoiset naisministerit eivät todellakaan kohenna asiantilaa. Luulin Karoliina Partasen olevan järjellisempi kuin Grahn-Laasonen tai Ikonen, mutta ei. Vielä pahempi hän on. ne haluavat vain päteä ja näyttää, että minä se vasta olen, mutta kansan asiaa he eivät aja.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241496Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681357- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731082Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629