Hallituksen kannatus 38,1%

Viimeisin Hesari gallup.

Kun Kokoomus putoaa, nousee Persut saman verran.

Mutta miten meillä sallitaan tämä Vähemmistöhallitus?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nyt olisi vaalien paikka ! Tosin hallituspuolueiden kannatus putoaa vielä roimasti ennen vaaleja, hallituspuolueiden yhteeenlaskettu kannatus vaaleissa noin 30-32 %.
Siinäpä voi persut sitten huudella pääministerin paikkaa, heh !

2Äänestä

Ikinä ei saa päästää Kokoomusta valtaan Suomessa

2Äänestä

Hallitus nauttii Eduskunnan luottamusta. SIKSI.

Äänestä
  • Mitä nämä suojatyöllistetyt kansanedustajat tekevät luottamus äänestyksessä? Ovat poissa paikalta!

    Mistä näille vipeltäjille maksetaan ylipäätään yhteiskunnan rahoista!

    Äänestä

  • Hallitus nauttii tulevaan eduskuntavaaliin asti eduskunnan luottamusta, ellei kaadu ennen sitä - Sipilän hallituksen (kepu, kok, persut) tavoin.

    Galluppien mukaan Orpon hallituksen (kok, persut, rkp ja kd) kannatuksessa on kato käynyt.
    Vaaliuurnilla tavataan ja vuoden 2027 eduskuntavaalin jälkeen EI ENÄÄN PIENITULOISILTA LEIKATA, ihan oikeesti.

    Äänestä

"SDP jatkaa kärjessä, kokoomukselta kauden huonoin tulos", Hesarin uusin gallup kertoo.

Näillä mennään elokuussa 2026 HS:n toimeksiannosta tehdyn puolueiden kannatustutkimuksen mukaan.

Sdp. 23,8 %
Kesk. 13,7 %
Vas. 11,3 %
Vihr. 8,8 %
Liik. 2,3 %
Muut. 2,0 %

OPPOSITIOPUOLUEET yht. 61,9 %

Kok. 16,5 %
Ps. 14,6 %
Rkp. 4,0 %
Kp. 3,0 %

HALLITUSPUOLUEET yht. 38,1 %

Neljä suurinta oppositiopuoluetta:
Sdp, kesk, vas ja vihr, kannatus yht. 57,6 %

Hallituspuolueet:
Kok, ps, rkp ja kd, kannatus yht. 38,1 %

Hallituspuolueiden kannatus, 38,1 %, kertoo hallituksen epäonnistumisesta työllisyyden hoidossa.
Talouskasvu on myös edelleen heikkoa, 0,9 %. Potentiaalista kasvua saamme edelleen odottaa - varakkaiden saamista verovähennyksistä huolimatta.

Hesarin uusimman gallupin mukaan hallituspuolueiden kannatus on kokoomuksen osalta laskenut ja persujen osalta hieman noussut.

Aika näyttää ennen tulevaa eduskuntavaalia, siirtyykö kokoomus vaalilupauksissaan "hiukka enemmän" persujen linjalle, ja toistavatko persut vielä vanhoja vaalilupauksiaan: "pienituloisilta emme leikkaa" ja "tankilla tavallaan"?

Kokoomuksen puheenjohtaja, Petteri Orpo, pääministeri aloitti tv:ssa, lomalta palattuaan räväkästi suurimman oppositiopuolueen SDP:n ja puheenjohtaja Lindtmanin arvostelun.

Me odotimme Orpolta räväkkää arvostelua kansanedustaja Peltokankaan FB-kirjoituksesta. Hesarissa julkaistussa artikkelissa 13.8. 26 Peltokangas kysyi Facebookissa seuraajiltaan, haluavatko he Suomeen "Afkaani-muslimin" sisä- tai ulkoministeriksi seuraavalla vaalikaudella.
"Demarit on puolue, joka ei pelkästään halua tätä maata täyteen islamisteja, vaan hoitavat teille ihan oman kiintiömuslimin ministeriksi voittaessaan vaalit. No.. ajaako mahdollinen muslimi-demari kantasuomalaisen asiaa?" Peltokangas kysyi.

Eduskuntavaalit tulevat jo noin puolen vuoden päästä ja valmistautuminen on näköjään jo alkanut.
Nähtäväksi jää, käsitteleekö persujen eduskuntaryhmä Peltokankaan kirjoituksen ja päättääkö se hyväksyä Peltokankaan FB-kirjoituksen olleen rasismin nollatoleranssin mukaista?

Äänestä

Ei sillä ole mitään väliä mikä kannatus on vaalien välissä. Eikä ole mikään pakko olla enemmistöhallitus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Viimeisin Hesari gallup.

Kun Kokoomus putoaa, nousee Persut saman verran.

Mutta miten meillä sallitaan tämä Vähemmistöhallitus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu