BMW osaa hämmästyttää

Kävin koeajamassa uuden 520i bemarin. Miksiköhän kuljettajan istuin on tehty kovin lyhyille kuljettajille? Eikö säätövaraa voisi olla enemmän?
92467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Missäs kävit ajamassa uuden 520i:n. Marsissako?
Ei sellaista ole olemassakaan.

Kannattaisiko käydä oikeasti ajamassa, vaikka uudella 523i:llä, ja kommentoida vasta sitten.
Kiitos.

Äänestä

Kävin ajamas uuden Micran. Siinäkin on liian lyhyt säätövara. Olen 239 cm pitkä. Miksei voi olla sellaist pikkuautoa, johon minäkin mahtuisin.

Äänestä

Minkä osan säätövaraa tarkoitat? Siihen saa comfort-penkit joissa on säätövaraa myös reisituessa.

Äänestä

Onhan siinä sitä säätövaraa, mutta ok jos olet 210 niin sitten voi mennä hankalaksi. Sen se tekee kyllä kaikilla kilpailijoillakin. Aja takapenkiltä.

Äänestä

Uusi E60 500-sarja on aikalailla vanhemman 700-sarjan eli E38:n kokoinen. Mielestäni penkki ja kuskin ergonomia tuntui ihan hyvälle.

Omassa autossa (E38) penkin säätövara riittää niin taakse ettei tahdo 187 senttinen mies polkimiin yltää.

BMW:hen saa myös penkit, joissa on istuinosan pituuden päätö, on pitkäjalkaiselle vielä parempi.

Äänestä

Kyllähän tuo omalla kohdalla tuntui ainakin melkoisen hyvin riittävän (190cm). Varmaan pidempiäkin ihmisiä on olemassa mutta tuntui olevan säätövaraakin vielä hyvin jäljellä.

Oletko kenties oppinut joltakin autokoulun opettajalta "kaukosäädin on autolla ajamista varten" -ajoasennon?

Äänestä

Kävin taas bemariliikkeessä huollattaan omaa vessaa ja istuskelin aikani kuluksi E60:ssä.

Kuskin penkkiä ei tosiaankaan saa TODELLA taakse (manuaalisäätöisenä ainakaan) eli arviolta 190-195 senttinen haluaisi ehkä laittaa sitä takemmaksikin. Riittää siis kuitenkin USEIMMILLE.

E38:ssa kuitenkin siis penkki menee HUOMATTAVASTI taaemmaksi, eli sellaista vaan ostamaan jos ahdistaa, hinta/laatu/varustelu/tila/suorituskyky-suhde on mainio.

Äänestä
  • Itse olen 201cm pitkä ja ajelen Audi A6 -96:lla. Kun painan kytkimen pohjaan, niin jalka on suunnilleen niin suorana kuin sen istuimella normaalisti istuen saa, eli säätövaraa on ruhtinaallisesti. Itsekin yllätyin kun E60 on niin iso auto, mutta oman vanhan Audin jälkeen tuntui kuin olisi istunut selvästi pienempään autoon. Koska ajan aika paljon, niin riittävä jalkatila on yksi tärkeä kriteeri autoa valitessa. E60 olisi muuten unelma-auto, mutta nykyisestä ei voisi enää siirtyä ahtaampaan autoon.

    Äänestä

  • Harhailija kirjoitti:

    Itse olen 201cm pitkä ja ajelen Audi A6 -96:lla. Kun painan kytkimen pohjaan, niin jalka on suunnilleen niin suorana kuin sen istuimella normaalisti istuen saa, eli säätövaraa on ruhtinaallisesti. Itsekin yllätyin kun E60 on niin iso auto, mutta oman vanhan Audin jälkeen tuntui kuin olisi istunut selvästi pienempään autoon. Koska ajan aika paljon, niin riittävä jalkatila on yksi tärkeä kriteeri autoa valitessa. E60 olisi muuten unelma-auto, mutta nykyisestä ei voisi enää siirtyä ahtaampaan autoon.

    Vanhempi C4-korimallin A6 saattaakin kuskin paikalta havainnoiden väljempi auto kuin uudempi C5, etenkin tuossa uudemmassa on niin leveä keskikonsoli ettei oikeaa jalkaa saa oikein mukavasti aseteltua (valitettavan tyypillistä hyvin monessa uudessa autossa). Ihan uusimmasta C6 korimallin A6:sta ei ole juuri kokemusta, mitä nyt mittojen puolesta se on hyvin lähellä edustusautoluokkaa (mutta testien mukaan rengasmelun puolesta ei ole).

    Jos ajat paljon niin 730d voisi olla hyvä valinta seuraavaksi autoksi, lue esim. http://www.nettiauto.com/viewArticle.php?id=97

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sepe kirjoitti:

Kävin koeajamassa uuden 520i bemarin. Miksiköhän kuljettajan istuin on tehty kovin lyhyille kuljettajille? Eikö säätövaraa voisi olla enemmän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu