Mielenkiintoinen ja lupaava keskustelu, ja yhtäkkiä vastapäätäni oleva nainen vain katoaa. Nykyään moraali on jo kauan sitten mennyt pois muodista.
Tiedättekö tunteen
Anonyymi-ap
12216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mitä tuossa moraalilla on osuutta. Enemmän kuulostaa paranormaalilta ilmiöltä, varsin mielenkiintoista tuollainen yhtäkkinen katoaminen.
Jos mies on niin narsistinen että luulee että naisen on pakko kiinnostua hänestä mutta kun nainen ei kiinnostu niin mies suuttuu.
Näinkin voi olla. Kunnterve ihminen pyrkii liian lähelle/iholle hänelle on yleensä tärkeää antaa toisen ymmärtää kirkkaasti miksi pyrkii iholle. Täytyy ymmärtää miksi ja mitä haluaa.. on kunnioitettava toisen tilaa. Se pitäisi jo ymmärtää lähestyttäessä. Siinä otettava vastuuta miten käyttäytyy tuntemattoman edessä. Moraalitonta on tunkeutua epämääräisesti lähelle ilman syytä.
Mora-Ali on nii muottitietonen, että valo ittensäkin jo Valtatien asvalttiin. Kuulemma.
Voi itsekeskeisyyden huipentuma.
Tiedoksi:
Yksikään nainen ei ole sinulle yhtään mitään velkaa. Sinulla ei ole "oikeutta" yhdenkään naisen aikaan eikä mielenkiintoon. Se, että nainen valitsee olla juttelematta kanssasi, ei ole mikään moraalikysymys.
Mutta tiedoksesi sinulle saarnaaja se kuuluu hyviin käytöstapoihin kuitenkin.
Nykyihmisellä niitä harvoin näyttää olevan.
Jonkunlainen selitys olisi aina hyvä eikä vaan kadota todella itsekästä käytöstä semmoinen.
Itse asiassa päinvastion:
Hyviin käytöstapoihin kuuluu olla tuputtamatta seuraansa sellaisille, jotka ei sitä seuraa halua. Kenenkään ei ole pakko viettää aikaa ihmisen kanssa, jonka kanssa ei halua viettää aikaa. Eikä kenelläkään ole velvollisuutta selittää valintojaan mitenkään. EI = EI.
Se on jännä miten nykyihminen on loitontunut ihmisyydestä luonnottomuuden piiriin. Ovat ulkoistaneet kaiken inhimillisen ihmiseen kuuluvan kuten tunteet, terve moraali jne
Ne ovat ihmistä itseään ei mikään ulkoa päin tuleva muotiilmiö jonka voi poistaa.. jo se miten ihmiset puhuvat kertoo kaiken heidän tajustaan.
En kaipaa tätä ihmistä, mutta minua ihmetyttää kuinka lähelle tuleva ihminen on kykenemätön kertomaan asiaansa. Ihminen tulee iholle ja ei sano mitään. Sanomiseen on kyllä keinot. Se ei paljoa sano, että antaa luvan halata. Itsellä näitä juttuja on ollut muutamia.
Ymmärrän pointtisi ja uskon että olet älykkäämpi ja viisaampi kuin tuo ihminen jonka kohtasit. Häneltä puuttui jostain syystä kaikki se mitä kohtaamisessa koit puuttuvan? Jää semmoinen epälooginen sävy ilmaan. Olen samankaltaista kokenut.
Tai sitten se keskustelu ei ollut mielenkiintoinen vastapuolen mielestä.... Voisko olla?
Netti on tehnyt sen moraalin laskemisen. Esim. ennen vanhaan oltiin rehellisiä jopa kirjeiden vaihdossa, puhuttiin aina totta. Nykyään netissä valehdellaan paljon, esiinnytään valeprofiilina, ei pidetä valehtelemista mitenkään vääränä. Samoin netissä pääsee pakoon hetkessä kontaktin kohteesta, ei tarvitse ottaa vastuuta mistään.