Näistä Lindtmanin SDP vaikenee kuin muuri SDP

Anonyymi-ap

SDP on äänestänyt lähes jokaista tekemäämme maahanmuuttopolitiikan tiukennusta vastaan
Anonyymi-ap
2025-12-01 14:48:03

Vigelius löysi 13 tällaista tapausta:

1. Kansalaisuuden saamiseksi edellytetyn asumisajan korotus viidestä kahdeksaan vuoteen sekä pakolaisen alennetun asumisaikavaatimuksen poisto.

2. Pakolaisen lähtömaalomailun kielto, tiettyjen karkotuspäätösten täytäntöönpanon nopeutus ja turvapaikkaprosessin kevennys.

3. Kansainvälisen suojelun oleskelulupien kestojen lyhennys ja suojeluaseman lakkauttaminen rikollisuuden ja turvallisuusuhan perusteella.

4. Ulkomaalaisen säilöönoton helpottaminen, säilöönottoaikojen pidentäminen maastapoiston edistämiseksi sekä maahantulokieltoon määräämisen helpotus ja sen enimmäiskeston pidennys.

5. Turvapaikanhakijoiden kaistanvaihdon kielto eli turvapaikanhaun kautta ei voi kiertää normaaleja työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton menettelyjä ja jäädä maahan.

6. Kansalaisuuden saamisen ehtojen tiukentaminen toimeentulo- ja nuhteettomuusedellytysten osalta sekä kansalaisuuden poistamisen helpottaminen.

7. Työperäiseltä maahanmuuttajalta edellytetyn tulorajan korotus alakohtaisen työehtosopimuksen vähimmäistasolle, vähintään 1600 euroon kuukaudessa.

8. Työperäiselle tulijalle asetettu vaatimus työllistyä uudelleen 3 tai 6 kuukaudessa työttömäksi jäätyään tai poistua maasta.

9. Pakolaisesta ja tämän perheenjäsenistä maksettavien laskennallisten korvausten ja korvausaikojen alentaminen, aikuistumisen tuen ikärajan lasku sekä kotoutujan velvoite korvata tulkkikulut käyttämättä jätetyistä palveluista.

10. Täyskatteelliset eli kustannuksia vastaavat lukuvuosimaksut korkeakouluopiskelijoille EU- ja ETA-maiden ulkopuolelta tulleille.

11. Suojelua /saavien vastaanotto- ja käyttörahan leikkaus.

12. Perheenyhdistämisen ehtojen kiristykset, suojelua saavalle perheenyhdistäjälle asumisaikavaatimus, yhdistettäville toimeentuloedellytys sekä 21 vuoden ikäraja ei-kansalaisille.

13. Kotouttamista koskevien velvollisuuksien vähentäminen sekä toimeentulotuista maksettujen korvausten ja korvausaikojen vähentäminen.

Lisäksi SDP on/ Vigeliuksen mukaan vastustanut joka budjetin yhteydessä pakolaiskiintiön puolitusta sekä esittänyt lisärahoitusta kotouttamiseen ja maahanmuuton edistämiseen.

– Moneenko uutisjuttuun tai koontiin näistä olette mediassa törmänneet? Tuskin moneen. Näistä Lindtmanin SDP vaikenee kuin muuri. Linja tulee esiin lähinnä äänestystuloksia peratessa, Vigelius kirjoittaa.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4c5e86ea-30f6-4ade-9bb0-4828f21dbcae

12

173

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Typeriä aloitteita kuuluukin vastustaa, hyvin toimittu SDP.

      • Anonyymi00011

        kansa vastaa äänestämällä PS-käy kuin saksassa


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        kansa vastaa äänestämällä PS-käy kuin saksassa

        Miten Perussuomalaisille Saksassa kävi?


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Miten Perussuomalaisille Saksassa kävi?

        Viimeaikoina on ollut pienempi puhelinlasku


    • Anonyymi00009
      • Anonyymi00014

        Juurikin näin...ja sitähän se on...


    • Anonyymi00015
    • Anonyymi00020

      Lindtman vaikenee vaaleihin asti, että ei menettäisi ääniä.

    • Anonyymi00022

      ei keskustelua?

      syy?

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      1008
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      742
    3. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      40
      716
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      145
      702
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      72
      666
    6. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      46
      653
    7. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      645
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      570
    9. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      73
      551
    10. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      111
      537
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      194
      530
    12. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      520
    13. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      471
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      415
    15. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      47
      412
    16. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      63
      409
    17. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      393
    18. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      392
    19. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      78
      382
    20. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      101
      375
    Aihe