Hoijakka ja muksuteekki näyttää lapsosia riittävän kun molemmat edelleen toiminnassa.
Ikosen koululla oppilaita taas 300.
Salmen koululla 160oppilasta.
Ykkös luokkalaisiakin on 3 luokan verran.
Hienoa että lapsia edelleen syntyy pyhäjärvelle .
Ainoa miinus että Pyhäjärvellä ei ole jatkokoulutusta niille ketkä eivät halua mennä lukioon vaan täytyypi muuttaa kotoa pois.
Muistan ne ajat kun teollisuusalueella järjestettiin
Monenmoista ammattikoulutusta kaiken ikäisille.
Miksi sekin piti lopettaa ?
Varmasti olisi edelleen kysyntää.
Ikosen koululla oppilaita taas 300.
Salmen koululla 160oppilasta.
Ykkös luokkalaisiakin on 3 luokan verran.
Hienoa että lapsia edelleen syntyy pyhäjärvelle .
Ainoa miinus että Pyhäjärvellä ei ole jatkokoulutusta niille ketkä eivät halua mennä lukioon vaan täytyypi muuttaa kotoa pois.
Muistan ne ajat kun teollisuusalueella järjestettiin
Monenmoista ammattikoulutusta kaiken ikäisille.
Miksi sekin piti lopettaa ?
Varmasti olisi edelleen kysyntää.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei ole riittävästi, että saataisiin mitään linjaa kasaan.
Alla lista Pyhäjärvellä 2018-2025 syntyneiden lasten lukumäärästä vuosittain ja syntyvien lasten määrän ennuste Pyhäjärvellä 2026-2035.
Syntyneiden lasten määrä on Pyhäjärven kaupungin tilastoista.
Ennustetaulukko perustuu Tilastokeskuksen Väestöennuste 2024 -tietokannan muuttujaan “Elävänä syntyneet (ennuste 2024)” kunnittain.
Vuonna 2020 syntyi 37 lasta, mutta esikoulun aloitti syksyllä 2026 yhteensä 31 oppilasta. Eli lisäksi poismuutto ja paikkakunnalle muutto vaikuttavat ikäluokkien kokoon Pyhäjärvellä.
Syntyvyyden lasku on yleinen trendi maaseudulla, eikä Pyhäjärvi ole poikkeus.
SYNTYNEET
Vuosi: syntyneiden lasten määrä
2018: 40 syntynyttä
2019: 37
2020: 37
2021: 29
2022: 23
2023: 22
2024: 17
2025: 22
ENNUSTE
Vuosi: syntyvien lasten määrä
2026: 21 syntyvää
2027: 21
2028: 20
2029: 20
2030: 19
2031: 19
2032: 18
2033: 18
2034: 17
2035: 17
Pienenee, aivan ymmärrrettävää.
Ei kukaan yksinhuoltajana jaksa kivirekeä vetää.
Vuosittain syntyneiden lasten lukumäärän perusteella on todennäköistä, että vielä syksyllä 2027 ja 2028 ensimmäisen luokan aloittaa kaksi rinnakkaisluokkaa riippuen tulo- ja poismuutosta. Ja todennäköistä on, että vuoden 2029 syksyllä ensimmäisen luokan aloittaa yksi luokallinen lapsia. Tämän jälkeen luultavasti ensimmäisen luokan aloittaa jatkossa aina yksi luokallinen lapsia.
2029 osa Ikosen koulun opettajista varmasti ehtii jäädä eläkkeelle juuri sopivasti.
Onhan osa opettajista aloittaneet työnsä jo 90-luvulla.
Houkuteltuja aika paljon, " saatte ilmaista sitä ja tätä."
???
Onko keskusta- oikeisto pamfletti, mopoja on aika paljon?
Ei valitettavasti.
Mopolla tällä hetkellä ajavissa enemmistönä on 2010-2011 syntyneet. Tilastokeskuksen tietojen mukaan Pyhäjärvellä syntyi 2010 yhteensä 51 lasta ja vuonna 2011 yhteensä 60. Yhteensä siis 111. Lisäksi tulo- ja poismuutto. Mopoilevia voisi siis olla pelkästään kahdessä ikäpolvessa satakunta. Toki heitä ei niin paljoa ole. Mopon ääni on elinvoimaisuuden ja tulevaisuuden aikuisten ääni.
Väestönmuutos vaikuttaa valtaosaan Suomen kunnista. Peruskoulussa olevien määrä vähenee n. 80 000 henkilöllä vuoteen 2030 mennessä. Kyseessä on peruskoulun historian suurin oppilasmäärän muutos. Tieto on Suomen Kuntaliiton tiedotteesta keväältä 2024.
Lasten sivistykselliset oikeudet ja kouluun pääsy on turvattava myös jatkossa, vaikka koululaisikäluokat pienenevät.
Näkökulma syntyvyyden laskuun ei tarvitse aina olla negatiivinen. Suuressa mittakaavassa se voi olla todella hyvä asia. Se voi olla ihmisen osalta tiedostamatonta maapallon itsesäätelyn vaikutusta. Nykytiede ei enää väittele onko maapallolla itsesäätelyä, vaan tutkimuksen kohteena on kuinka voimakkaita nämä mekanismit on.
Kirjailija ja opettaja Arno Kotro kirjoittaa Helsingin Sanomien mielipidekirjoituksessa 8.8.2026 kuinka vakiintunut näkökulma syntyvyyden alenemiseen on, että se johtaa työvoimapulaan ja huoltosuhteen heikkenemiseen.
Hän toteaa kirjoituksessaan, että maapallon pahimmat ongelmat johtuvan kuitenkin siitä, että ihmisiä on planeetan kantokykyyn nähden liikaa. Vaikka alentuva syntyvyys tuo joitakin taloudellisia ongelmia, se on helpommim hallittavissa toisin kuin liian suuresta ihmispopulaatiosta johtuvat haasteet.
Hän kirjoittaa, että syntyvyyden maltillinen ja tasainen lasku olisi parasta mitä planeetallemme voisi tapahtua.
Eikä Suomessa ole hätää. Aina riittää tulijoita
Suomen tilanne ei ole maailmanlaajuisesti poikkeuksellinen – syntyvyys on laskussa tai pysynyt erittäin matalana monissa Euroopan ja Itä-Aasian maissa.
Tämä ei tietenkään tarkoita, että se poistaisi vaikkapa tahattomasta lapsettomuudesta johtuvan inhimillisen surun ja kärsimyksen. Tai etteikö Suomen kaltaisella valtiolla tai Pyhäjärven kaltaisella kunnalla olisi tulevaisuudessa monia haasteita ratkaistavanaan.
Meitä on liikaa, maapallolla jo tilan ahtautta, ruoka ja vesi loppuu, Pyhäjärvi pieni tässä kokonaisuudessa.
Höpön, höpön juttuja taas.
Totta hitossa näkyy.