se, että heillä, joilla on kaikista parhaimpia emotionaalisia kykyjä, taitoa rakastaa, ottaa toinen huomioon sekä tehdä toisen elämästä parempaa, on toisinaan kaikista huonoin ulospäin näkyvä itseluottamus. Siis heillä, jotka oikeasti tekevät tai tekisivät tästä maailmasta paremman paikan.
Monet heistä, jotka ovat saaneet parhaimpia lahjoja mitä elämässä ylipäätään voi saada, käyttävät niitä hyvin rajatusti. Aivan käsittämättömältä tuntuu ensikatsomalta, että he toisinaan jopa häpeävät itseään ja kokevat, että he eivät riitä. Ne ihmiset, joilla tosiasiassa olisi enemmän syytä kuin useilla muilla olla ylpeitä itsestään!
Sen sijaan itseluottamukselta ainakin ulospäin näyttävän kehän rakentavat usein helpommin ne ihmiset, joilla ei tosiasiassa ole niin paljon esillä olevia kykyjä muuttaa maailmaa paremmaksi. Mutta en toki myöskään vähättele yhtään ketään eikä niin pidäkään tehdä mielestäni, koska aivan kaikilla on jotain omanlaista annettavaa.
Haluaisin, että tunneherkät pystyisivät saamaan piilotetun potentiaalinsa esiin myös elävässä maailmassa, oikeassa elämässä. Haluaisin, että jokainen ja erityisesti tunneherkät pystyisivät rakentamaan oman tiensä niin, että on aidosti, tasapainoisella ja terveellä tavalla itsevarmuutta hohkaava olento, jonka pelkkä olemassaolo saa ympärilläolijat tuntemaan itsensä arvokkaiksi ja arvostetuiksi omina itsenään. He ansaitsevat sen!
Siihen ei ole oikeastaan mitään oikeita esteitä oman päämme lisäksi, joka onkin käsittämättömän sitkeä vastustaja, vaikka ei tarvitsisi olla. Tehdään herkkyydestä coolia eikä vähätellä oikeita arvojamme.
https://www.youtube.com/watch?v=S7sN-cFhwuk
Nurinkurista on (hyvää yötä)
9
156
Vastaukset 9
- Anonyymi00001
”Siihen ei ole oikeastaan mitään oikeita esteitä oman päämme lisäksi, joka onkin käsittämättömän sitkeä vastustaja, vaikka ei tarvitsisi olla. Tehdään herkkyydestä coolia eikä vähätellä oikeita arvojamme.”
Etkö ole huomannut? Ihmisten kateus, narsismi, toisen lyttääminen on ne joilla hyökätään herkkien ihmisten kimppuun ja laitetaan heidät ”itsensä alle”, jotta häpeäisivät kykyjään ja jonkun muun ego korottuisi.- Anonyymi00003
Valitettavasti noin, mutta onneksi se on vain kourallinen ihmisiä, jotka toimii noin. Pahintahan se on, kun sen tekee oma rakkauden kohde.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Valitettavasti noin, mutta onneksi se on vain kourallinen ihmisiä, jotka toimii noin. Pahintahan se on, kun sen tekee oma rakkauden kohde.
Sivusta siis.
- Anonyymi00005
Toisin sanoin, sisäisen itseluottamuksen puute tai pelko omasta riittämättömyydestä. Ulkoisen itseluottamuksen illuusio. Heillä, joille kirjoituksen tein, on usein sisäisen epävarmuuden illuusio, vaikka heillä olisikin todellisuudessa kaikista parhaiten kantavat sisäiset arvot. -ap
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Toisin sanoin, sisäisen itseluottamuksen puute tai pelko omasta riittämättömyydestä. Ulkoisen itseluottamuksen illuusio. Heillä, joille kirjoituksen tein, on usein sisäisen epävarmuuden illuusio, vaikka heillä olisikin todellisuudessa kaikista parhaiten kantavat sisäiset arvot. -ap
🤔 onko noin vai onko se vain tietyn ryhmän tai miesten ongelma. Monesti he, joilla on sitä empatiakyvykkyyttä, ovat tietystä syystä oppineet näkemään ihmisistä asioita ja miettimään eri tunteita, koska kokemus opettaa. Toiset katkeroituvat ja suuttuvat ihmisille tai olettavat muistakin pahaa ja toiset tietävät, mikä satuttaa, kuinka paljon, eivätkä halua sitä toisille tuottaa.
- Anonyymi00002
Itse yritän toimia juuri noin. Se on aika rankkaa välillä, etenkin jos saa itse kaikkea muuta takaisin.
- Anonyymi00007
Voimia ja toivottavasti onnistut yrittäessäsi -ap
- Anonyymi00008
Jostain kummasta syystä nämä terveet ja kantavat arvot omaavat saavat järkytyksekseen huomata olevansa aggression kohteita. Yhteisöväkivaltaa pahimmillaan.
- Anonyymi00009
Kaunis teksti. ☺️
Kaikki ei ole kuitenkaan aivan noin suoraviivaista... Herkkien täytyy oppia tunnistamaan, milloin herkkyyden voi tuoda esiin ja milloin ei. Jos olet itse herkkä, ymmärrät kyllä mitä tarkoitan.
Kaikki eivät arvosta herkkyyttä eivätkä ota sitä edes huomioon. Toiset sitten kyllä arvostavat.
🦄
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031241
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku93862Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466