Milloin Suomi alkaa tukemaa ukrainalaisia?

Anonyymi-ap

Ukrainaa ei auteta tällä vaan sitä käytetään hyväksi. Ukrainan avulla on Eurooppaan saatu uusi sota, ja sota on mitä parhain tapa hallita ihmisiä. Tilanne on ollut päivän selvä alusta asti. Venäjä hyökkäsi, koska NATO laajeni ja NATO laajeni, jotta Venäjä hyökkäisi. Kummatkin puolet saaneet haluamansa, eli sodan.

Euroopan ja varsinkin Suomen rooli tässä on todella karmea. Jos käyttäisi vertauskuvaa, että Ukrainan sota on tulipalo, niin EU kaataa lisää bensaa liekkeihin ja Suomi kaataa bensaa itsensä päälle. Pyytäisin myös ihmisiä ymmärtämään, että Suomessa vallitsee aivan älytön sotapropaganda, mitä itseni on todella vaikea ymmärtää tai hyväksyä, koska kasvoin Suomessa, joka oli ylpeä puolueettomuudestaan ja rauhanrakentamisesta. Nyt rauha on tapettu ja muuttunut kirosanaksi.

Ukrainasta ovat kaikki lähteneet, jotka vain pystyvät, he jotka eivät pysty (köyhät) pakotetaan etulinjaan lennokkien maalitauluiksi. Tässä sodassa ei ole mitään sankarillista. Pelkkää häpeää kaikille osapuolille.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä hänessä

        Saa sut kuumaksi?
        Ikävä
        86
        1426
      2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

        Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
        Suomussalmi
        37
        1115
      3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

        Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
        Kuhmo
        21
        891
      4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

        Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
        Maailman menoa
        154
        735
      5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

        Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
        Kajaani
        13
        710
      6. Hei sinä nainen

        Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
        Ikävä
        46
        669
      7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

        että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
        Sinkut
        196
        664
      8. Kuka oli kuskina

        Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
        Suomussalmi
        13
        647
      9. Onko kaivattusi

        hyvä ihminen? Kerro
        Ikävä
        33
        570
      10. Mies sun käytös satutti...

        Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
        Ikävä
        39
        558
      Aihe