Joidenkin mielestä Iisalmen keskusta on elävä, kun bassot raikaa ja mopojen pakoputket paukkaa aamu tunneille saakka.
Toisten mielestä keskustaan tarvitaan lisää asukkaita ja sitä myöten palveluita vai kuinka päin ne tulevatkaan, kumpi tulee ensin.
Oli miten oli , mutta tuo yöllinen tarpeeton, häiritsevä melu kyllä karkoittaa entisetkin asukkaat, puhumattakaan, että saataisiin uusia.
Tässä yhtälössä on jotain perin ihmeellistä, ihmeiden Iisalmessa.
Toisten mielestä keskustaan tarvitaan lisää asukkaita ja sitä myöten palveluita vai kuinka päin ne tulevatkaan, kumpi tulee ensin.
Oli miten oli , mutta tuo yöllinen tarpeeton, häiritsevä melu kyllä karkoittaa entisetkin asukkaat, puhumattakaan, että saataisiin uusia.
Tässä yhtälössä on jotain perin ihmeellistä, ihmeiden Iisalmessa.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Näin on. Itse olen ostamassa taloa Iisalmesta mutta en missään nimessä osta keskustan lähettyviltä ja syynä yksinomaan öinen auto-ja moporalli
Ja taloa etsiessä kannattaa kierrellä alueilla. Esim. Vielä kuule ja näkee näitä, jotka huudattaa koiriaan pihassa häkissä päivä tolkulla. Kesällä et voi ikkunoita auki edes pitää.
Ihmeidenpä hyvinkin? Kuvaus paikkakin viivästyy? Rotisko kioskiako kuvataan?? Satamastahan voi kuvata laiturin päästä Olvia. Kyllä logo näkyy. Onkohan taas joku ns.johtaja saanut Älyn Väläyksen??? Moppo parkki huusatus kenttän vereenvielä kuvauspaikan
Sehän on se pieni ydinalue missä ne päristelee,esim,Otavankatu, haukiniemenkatu ja rantakatu ym.ovat rauhallisia alueita,itse asun keskustassa mutta rauhallista on yöllä.
Mitä enemmän KAUPUNGISSA äänet kielletään, sitä enemmän hiljaisuudessa äänet korostuu.
Tämä on ihan totta ja järkipuhetta. Kyllä noista mopoista jaksetaan jauhaa.
🤣🤣🤣🤣🤣
Sanokaapa yksikin järkevä perustelu sille, miksi klo 23-06 välillä pitäisi keskustassa pitää kuulua viritettyjen mopojen tai autoissa olevien bassojen jytkettä?
Niin ja paljonko rahaa nämä tuovat yrityksille, jotka siihen aikaan on auki? Ei yhtään. Koska ei rahaa virtaa baareihin kun kaikki aika menee ajaessa ympyrää.
Satama, kaupungineanta, olutmestarin alue hienoa maisemaa eikä millään tavoin aluetta ole kehitetty esim et kesäturistit läytäisivät sinne
No ei kai tule kun laivatkin on tiellä satamassa.
Mitä älynleikittelyä
Kyllä minä olen nähnyt kesällä ulkomaalaisiakin turisteja kyseisellä alueella,yksikin saksalaisryhmä bongasi luneburgin viitan ja alkoivat hihkumaan ja kuvaamaan viitan vieressä itseään.
Iisalmi on kyseisen kaupungin ystävyys kaupunki.
Eiku eikös se hotellilaivakin häädetty satamasta kun alueen asukkaat ei tykänneet? Senkö takia se ranta ja esim rantakahvilan kehitys on jäänyt? Ei haluta ketään sinne.
Tuleehan Hieno kuvauspaikka??? Hulivili ja kolhoosi kerrostalotko ketään kiinnostaa????Hienon virran varteen??? Pilata kun kaikki Ihmeiden Iisalmessa pitää?? Lisää vaan huuhaata toivottavasti tulossa. Mopoista ja autoista äänenvaimentimet pois 24/7 täysi rähinä päälle? Saapahan kylä mainetta???
Onko ne myyny ne katalysaattorit niistä enne kisakautta jo pois
Eee ee eee aijataan keskusta. Ei sinne sua tulla asukit häiriintyy. Ranta varsinnii kiinni
Iisalmeen ei tule enää koskaan kohdistumaan muuttoliikennettä eikä uusia yrityksiä niin sikäli sama minkälainen keskusta on.
Yöelämäkö siihen vaikuttaa? Yölläkö palvelut ja kaupat on auki?
Sama pärinä ongelma on muissakin kaupungeissa valitettavasti,katsokaapa vaikka Kajaanin,Siilinjärven ja Kuopion keskustelupalstoja.
Mikähän on Suomen pärinäin kaupunki vai viekö voiton kunta 🤔