Kolmivaihemoottorin vikavirtasuojaus

Hei kaikki!

Miten vikavirtasuojaus toimii 3-vaihemoottorien kanssa, kun nämä eivät käytä nollajohdinta. Osaako VVS haistella vuotoja vaiheitten välistä?

Pohdin josko kompuralle olisi hyvä olla parempi suojaus.

/j

17

66

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kokemuksesta: Kolmioon käynnistyvä 3-v moottori ei toimi vikavirtasuojan kanssa.

      • Anonyymi00004

        Sinulla on sitten ennemmin kokemusta viallisesta moottorsta.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Sinulla on sitten ennemmin kokemusta viallisesta moottorsta.

        Valitettavasti moottori on ehjä ja toimii kun se kytketään pistorasiaan joka ei ole VVS'n takana. Moottori on kytketty suoraan kolmioon.
        Minkälainen kokemus sinulla on sitten ehjistä moottoreista?


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Valitettavasti moottori on ehjä ja toimii kun se kytketään pistorasiaan joka ei ole VVS'n takana. Moottori on kytketty suoraan kolmioon.
        Minkälainen kokemus sinulla on sitten ehjistä moottoreista?

        Sehän kun ei nyt vaan todista mitään että toimii ilmn vvsk:ä siitä ettei olisi vikaa ja vuotovirtaa maihin.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Valitettavasti moottori on ehjä ja toimii kun se kytketään pistorasiaan joka ei ole VVS'n takana. Moottori on kytketty suoraan kolmioon.
        Minkälainen kokemus sinulla on sitten ehjistä moottoreista?

        Niinhän ne eristevikaiset sähkökojeet käyttäytyvät, vuotovirta ei vielä saa sulaketta palamaan, mutta saavat jo vikavirtasuojan laukeamaan.


    • Anonyymi00002

      Yleensä moottoreissa ei käytetä vikavirtasuojausta. Normaali johdonsuoja suojaa maasululta ja ylivirtasuojaus muuten.

    • Anonyymi00003

      Ei vikavirtasuoja välitä siitä onko mukana nolla vai ei, suoja reagoi vain siihen jos läpi menevästä virrasta karkaa vuotovirtaa, joka on pois palaavasta virrasta.

      • Anonyymi00010

        Missä on palaava virta, kun käytössä on vain L1,L2 ja L3?


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Missä on palaava virta, kun käytössä on vain L1,L2 ja L3?

        Voisi paremminkin ihmetellä mihin kaikki virta menee kun nolla johdinta ei ole.
        Suosittelen opiskelemaan kolmivaihesähkön toimintaperiaatteen...


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Voisi paremminkin ihmetellä mihin kaikki virta menee kun nolla johdinta ei ole.
        Suosittelen opiskelemaan kolmivaihesähkön toimintaperiaatteen...

        Niin, eikös olekkin ihmeellistä kun tarvitaan vain 3 johdinta.
        Opiskelu kannattaa tai kannattaisi.


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Niin, eikös olekkin ihmeellistä kun tarvitaan vain 3 johdinta.
        Opiskelu kannattaa tai kannattaisi.

        Juu, ei se ole niin yksinkertaista että kolme johdinta puskee jatkuvasti sähköä moottoriin. Kyllä sähkö kiertää, eli tulee toisesta johtimesta ulos, mutta vuorotellen kolmen vaiheen kesken.


      • Anonyymi00018
        UUSI
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Missä on palaava virta, kun käytössä on vain L1,L2 ja L3?

        No kytke se KEVI siihen moottorin runkoon.
        Kolmivaihelaitteen kaikki virta kulkee niissä kolmessa vaiheessa.
        Jos virrat ovat senverran tasapainossa ettei ylivirtasuoja toimi ei hätää
        Jos yksikin vaihe on maasulussa kulkee virtaa KEVIssä ja VVS laukaisee.
        Keskuksissa on usein yhteinen vikaviratsuoja joka laukaisee jos joku vaiheista on maasulussa.


    • Anonyymi00006

      Vikavirtasuojaus toimii 4-vaiheisella taajuusmodulaatiolla.
      T. Pekka Kuopiosta.

    • Anonyymi00009

      Siis vikavirta on suomalalaskin siis jos tuleva ja lähtevä on erossa se kaikee,

      Aika jännää

      Motoriikka mikko

      • Anonyymi00013

        No nyt tuli jännää ajatuksenvirtaa.😂


    • Anonyymi00014

      ⚽🔥🎳🔌📞☎️📱🔦🪠🧸🧺🩳🥾👢
      Usein tällä kysyttyä
      Sähköpätevyydet ja työalueet
      Sähköturvallisuuslaissa on määritelty seuraavat sähköpätevyydet:

      sähköpätevyys 1, eli S1: kaikki sähkötyöt
      sähköpätevyys 2, eli S2: enintään 1000 V sähkötyöt
      sähköpätevyys 3, eli S3: sähkölaitekorjaus.
      Aiemmat, ennen vuoden 1996 lakimuutosta myönnetyt pätevyystodistukset A, B, C, D ovat edelleen voimassa annetussa laajuudessaan.


      Sähköpätevyystodistuksen myöntämisen edellytykset

      Pätevyystodistukset myöntää Henkilö- ja yritysarviointi SETI OyLinkki toiselle sivustolle, Avautuu uudessa välilehdessä.

      Jotta voit saada pätevyystodistuksen, edellytyksenä on:

      soveltuva sähköalan koulutus
      soveltuva sähköalan työkokemus
      suoritettu sähköturvallisuustutkinto.
      Sähköpätevyysluokkien pätevyystodistusten saamisen minimivaatimukset hyväksytysti suoritetun sähköturvallisuustutkinnon lisäksi ovat:

      Sähköpätevyys 2, eli S2: soveltuva perustutkinto, esim. sähköasentaja, ja sen jälkeen hankittu kolmen vuoden työkokemus sähkölaitteistojen rakentamiseen ja töiden johtamiseen perehdyttävistä töistä.
      Sähköpätevyys 3, eli S3: koulutus voidaan korvata soveltuvalla työkokemuksella.
      Sähköpätevyys 1, eli S1: vähintään teknikon tai insinöörin koulutus ja riittävän laaja-alainen kahden vuoden työkokemus
      Rajoitettu sähköpätevyys 1: yliasentajan erikoisammattitutkinto ja vähintään kuuden vuoden työkokemus.
      Lue vaatimuksista tarkemmin SETI:n sivulta.Linkki toiselle sivustolle, Avautuu uudessa välilehdessä

      Sähköpätevyys 3 -luokan työalue
      Luokan S3 pätevyystodistus on työalueeltaan laitekorjauspätevyys, eikä oikeuta tekemään rakennusten laajoja sähköasennuksia.

      Mitä sähkötöitä luokan S3 urakoitsija saa tehdä?

      Enintään 1000V:n sähkölaitteiden irrottaminen paikoiltaan, niiden uudelleen kiinnittäminen ja rikkoontuneiden sähkölaitteiden ja -kalusteiden vaihtaminen uusiin ovat S3-urakoitsijan työalueeseen kuuluvia töitä. S3-urakoitsija saa asentaa yksittäisen ryhmäjohdon keskukselta tai asennusrasialta korjattavaa tai uutena asennettavaa laitetta, esim. ilmalämpöpumppu, tai laitekokonaisuutta, esim. nosto-ovi, varten muuttamatta keskuksen rakennetta.

      Sähkötyöt, joissa joudutaan asentamaan useita sähkölaitteita ja kaapeleita asennuskokonaisuudeksi, eivät kuulu S3-urakoitsijalle sallittuihin töihin.


      Oikeutta tehdä sähkötöitä ei tarvita muutamassa poikkeustapauksessa:
      maallikkotyöt
      eräät muut erityistapaukset tietyin edellytyksin (Sähköturvallisuuslaki 1135/2016, 56 §):
      sähköauton voimajärjestelmän sähkötyöt: töiden tekijän on oltava riittävästi perehtynyt kyseisen ajoneuvomallin sähköjärjestelmään ja sähkön vaaroihin
      maakaapelointiurakoissa kaapelin asentaminen ja peittäminen kaapeliojaan sähköurakoitsijan valvonnassa: työn tekijällä on oltava vähintään kahden vuoden kokemus kyseisestä työstä ja riittävät alan perustaidot
      vähäinen, kertaluonteinen sähkötyö, jos tekijällä on työhön oikeuttava pätevyystodistus, esimerkiksi yksittäisen pistorasian tai valaisinpisteen asennus
      tilapäisen sähkölaitteiston rakentaminen opetustarkoituksessa koulun laboratoriotiloissa, kun työtä ohjaa ja valvoo sähköalan ammattihenkilö
      sähköalan ammattihenkilön omaan tai lähisukulaisensa asuntoon tekemät sähkötyöt, eli niin sanotut kelpoisuustodistuksella tehtävät työt. Kelpoisuustodistuksen myöntää SETI Oy ja työlle on teetettävä varmennustarkastus.
      Sähköalan ammattihenkilö
      Sähköalan ammattihenkilön katsotaan olevan riittävän ammattitaitoinen valvomaan ja tekemään itsenäisesti koulutustaan ja työkokemustaan vastaavaa sähkö- ja käyttötyötä. Sähköalan ammattihenkilö on henkilö, joka on opastettu sähkötöihin ja lisäksi jokin seuraavista koulutus- ja työkokemusvaatimuksista täyttyy:

      suorittanut soveltuvan tekniikan alan korkeakoulututkinnon ja hankkinut kuuden kuukauden työkokemuksen sähkötöistä
      suorittanut soveltuvan sähköalan insinöörin tai teknikon tutkinnon ja hankkinut kuuden kuukauden työkokemuksen sähkötöistä
      suorittanut soveltuvan ammattitutkinnon, erikoisammattitutkinnon tai vastaavan aiemman koulutuksen tai tutkinnon ja hankkinut kuuden kuukauden työkokemuksen sähkötöissä
      suorittanut soveltuvan ammatillisen perustutkinnon tai vastaavan aiemman koulutuksen tai tutkinnon ja hankkinut vuoden työkokemuksen sähkötöissä
      hankkinut kuuden vuoden työkokemuksen sähkötöissä ja riittävät alan perustiedot.
      Jos kyse on samankaltaisiin sähkölaitteisiin tai laitekokonaisuuksiin kohdistuvasta sähkö- tai käyttötyöstä, esimerkiksi elektroniikkalaitteiden huolto- ja korjaustyöt, voidaan edellä luetelluista poiketen soveltaa lievempiä koulutus- ja työkokemusvaatimuksia. Tällöin riittävän ammattitaitoiseksi tekemään kyseisiä töitä itsenäisesti katsotaan henkilö, jolla on kahden vuoden työkokemus kyseisestä sähkötyöstä ja riittävät alan perustaidot. Jos henkilöllä on soveltuva sähköalan koulutus, on hänellä oltava sen lisäksi vuoden työkokemus kyseisistä sähkötöistä.

      Usein kysyttyä

      • Anonyymi00017
        UUSI

        Kukaan ei ole kysynyt, mutta siitä huolimatta usein vastattu. 😂🤣


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      882
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      862
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      548
      781
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe