Ovatko Jämerän rakennuttajat tyhmiä

HS 27.7.2005:
Jämerän myyntipäällikkö Arto Aalto vakuuttaa, että jokainen terveselkäinen ihminen osaa kasata Jämerä-talonsa itse. Yritys järjestää rakentajille päivän koulutuksen, jonka aikana oppii siporex-harkkojen kasaamisen niksit. "Koulutan vuodessa 300–400 ihmistä. Yksikään rakennusurakka ei ole jäänyt kesken osaamattomuuden takia", Aalto sanoo. "Huolellisuutta ei tosin voi oppia päivässä, joten jos ei ole perushuolellinen ihminen, ei kannata ryhtyä urakkaan".

Miksi ette rakenna itse kun se Hesarin toimittajankin mukaan on näin helppoa, päivän kurssi ja siitä vaan latomaan?

Kokonaisalaltaan noin 170 neliön talon pystyttämiseen menee Aallon mukaan 1–1,5 kuukautta. Säästö on 200 euroa/neliö, eli esimerkkitalossa noin 34 000 euroa.

Ja näin nopeastikin se kasaus näköjään on mahdollista. Miksi maksatte rungon pystytyksestä kymmeniä tuhansia euroja?
116113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

paskaa jauhavat myyjät selkä seinää vasten ja vastaamaan puheistaan. Nähtävästi Jämerä asiakkaat ovat muita tyhmempiä, tai oikeastaan myyjät vain kohtelevat heitä tyhminä. Ja asiakkaat vain hyväksyvät sen, ja viellä näköjään maksavat siitä turhaan ja todella paljon.

Äänestä
  • Kyllä syyllistyvät samaan näköjään lähes kaikki myyjät. Toisaalta asiakkaathan haluavat kuulla vain heitä miellyttäviä asioita ja ennen kaikkea mukavia, kohtuullisia hintoja. Niin ja tietysti sen, paljonko oikein voi HELPOSTI SÄÄSTÄÄ. Siitä ei tunnu kukaan välittävän että ne ovat useimmiten pelkkää valhetta kaupan saamiseksi kotiin.

    Äänestä

Jämerä-rakentajilla on rahaa suunnitteluttaa ja rakennuttaa heidän oma kotinsa, eivät ole ns. ooppeli-kansaa. Kaikille vain ei sovi rakentaminen tai edes rakennuttaminen.

Lisäksi verottajahan vie lopputilissä vähintää puolet yrityksen veloittamasta hinnasta. Villa-kipsitalot on täytyykin teettä "pimeänä", sillä kukapa haluaa tikkukasasta maksaa täyttä hintaa.

Äänestä
  • Ei se verottaja tuollainen mörkö ole yrityksille.

    Äänestä

"Yksikään rakennusurakka ei ole jäänyt kesken osaamattomuuden takia, Aalto sanoo"

Jutussa annetaan sellainen kuva että talo on valmis parin kuukauden kuluttua ja rakentamisen voi tehdä lähes kuka tahansa, jos on vain terve selkä.

Muutenkin juttu oli vähän niin ja näin. Verattiin eri varusteilla olevia taloja jne. yksinkertaistettiin asioita melko karusti. No ideanahan oli antaa taas ruusuinen kuva.....

Toisaalta kova on hinta kasaukselle, jos se kerran noin nopeasti käy (mutta moneltako henkilöltä), eli vajaassa parissa kuukaudessa. Jos aika oli laskettu 2 henkilön aikaansaannokseksi, niin neljä ihmistä latoisi tiiliä vain reilut pari viikkoa.

Äänestä
  • tekee sitä harkkotaloa ja jo kaksi vuotta mennyt, tuskin muutta vielä tänä vuonna.t

    Äänestä

  • rakentaja kirjoitti:

    tekee sitä harkkotaloa ja jo kaksi vuotta mennyt, tuskin muutta vielä tänä vuonna.t

    itse rungon pystyttämisestä;
    -pohja 10-14vrk.
    -ulkoseinät ja kantavat 3-4vrk.
    -yläpohja 2vrk.
    -sisäseinät 2-3vrk.
    -sähkövedot 2-3vrk.
    -putkitukset 5-6vrk.
    -kate 1vrk.
    -pinnoitus ulkoa 1vrk.
    -pinnoitus sisä 1vrk.

    nyt pääsee sitten itse säätään ihan niin kauan kuin lystää, nahjukset vääntää kuukausitolkulla mutta valmiiden suunnitelmien pohjalta sen vetäsee asuttavaan kuntoon tosta rungosta noin 5-7 viikkoon....kunhan on osannut ostaa tavarat ennakkoon urakoitsijan toimesta ajoissa.

    Äänestä

tekee itse melko nopeasti ja helposti, muussa se aika menee. Kun pääsee vauhtiin, niin runko nousee 40-60cm päivässä YKSIN tehden. Talo ei tosiaankaan ole valmis, kun runko on ylhäällä, sitä on turha kuvitella.

Äänestä

...ihmisistä keskittyy siihen, mitä osaavat ja mistä rahallisen korvauksen saavat. Tokihan rungon pystytyksestäkin ihan mukavan korvauksen saa, mutta mistä ottaa se aika siihen! Jos tekee vaativaa työtä, matkustaa paljon niin ei kyllä vapaa-aikaa kiinnosta uhrata rakentamiseen. Mieluummin maksaa ammattilaiselle ja keskittyy omiin töihinsä ja vapaa-aikaansa. Olen kyllä sitä mieltä, että tyhmyyden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä, että maksaa urakoitsijalle rungon pystytyksestä ym. .....sanoisin että päin vastoin! Ja mitä tyhmyyteen tulee, niin täällä kyseisestä asiasta mouhoaminen on tietysti erittäin fiksua?
p.s. Olen rakennuttanut elämäni aikana kaksi Jämerä-kivitaloa, eli olen ilmeisesti tupla-tyhmä:-)

Äänestä
  • samahan pätee kaikkeen muuhunkin, ei kukaan voi, eikä halua kaikkea itse tehdä. Kyse kai onkin siitä että siporexrungon VOI tehdä itsekin, se ei vaadi erityistä osaamista ja koulutuspäivä tehtaalla on mukava, siitä saa materiaalista muutakin tietoa. Kyllä risumajankin rungon voi tehdä itse, mutta silti niitä talopaketteja myydään.

    Äänestä

  • mieltä kirjoitti:

    samahan pätee kaikkeen muuhunkin, ei kukaan voi, eikä halua kaikkea itse tehdä. Kyse kai onkin siitä että siporexrungon VOI tehdä itsekin, se ei vaadi erityistä osaamista ja koulutuspäivä tehtaalla on mukava, siitä saa materiaalista muutakin tietoa. Kyllä risumajankin rungon voi tehdä itse, mutta silti niitä talopaketteja myydään.

    Joohs, itsepä tuo kannattaa laittaa pystyyn. Parin muurarin liksojen kera neljän viikon hommasta kertyi pulitettavaa n. 40€/m². Eipä kovin paha verrattuna 140€/m²....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kun eivät rakenna itse? kirjoitti:

HS 27.7.2005:
Jämerän myyntipäällikkö Arto Aalto vakuuttaa, että jokainen terveselkäinen ihminen osaa kasata Jämerä-talonsa itse. Yritys järjestää rakentajille päivän koulutuksen, jonka aikana oppii siporex-harkkojen kasaamisen niksit. "Koulutan vuodessa 300–400 ihmistä. Yksikään rakennusurakka ei ole jäänyt kesken osaamattomuuden takia", Aalto sanoo. "Huolellisuutta ei tosin voi oppia päivässä, joten jos ei ole perushuolellinen ihminen, ei kannata ryhtyä urakkaan".

Miksi ette rakenna itse kun se Hesarin toimittajankin mukaan on näin helppoa, päivän kurssi ja siitä vaan latomaan?

Kokonaisalaltaan noin 170 neliön talon pystyttämiseen menee Aallon mukaan 1–1,5 kuukautta. Säästö on 200 euroa/neliö, eli esimerkkitalossa noin 34 000 euroa.

Ja näin nopeastikin se kasaus näköjään on mahdollista. Miksi maksatte rungon pystytyksestä kymmeniä tuhansia euroja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu